Tatjana Vilibić Čavlek s Odjela za virološku serologiju HZJZ-a, koja je vodila seroepidemiološku studiju provedenu na oko 1500 ispitanika, iznijela je za N1 detalje istraživanja.
- U ovu studiju uključeno je 1436 ispitanika. Cilj je bio da skupina bude što reprezentativnija. Obuhvatili smo osobe oba spola, svih dobnih skupina, pa tako i djecu i pokrili smo široko područje, ispitanici su bili s područja svih hrvatskih županija - kazala je Vilibić Čavlek.
Ukupna seroprevalencija je bila 25 posto, što je objavljeno već ranije.
- Nešto manje je bilo u dječjoj dobi, bilo je oko 19 posto. 16 posto je bilo u starijoj dobnoj skupini. Oni stariji od 70 godina su se vjerojatno nešto više čuvali kao što su se čuvala i mala djeca. U nekim dobnim skupinama je išlo (serološka prevalencija) i do 29 posto - kazala je.
Toliki je udio građana Hrvatske, dakle, bio u kontaktu s koronavirusom i još uvijek ima antitijela.
- Nakon prvog vala seroprevalencija je bila jako niska, svega 2,2 posto, sada je višestruko viša - kazala je.
Ispitivanje koliko je onih koji imaju i neutralizacijska tijela, kazala je, još nije gotovo.
- Nakon prvog vala, neutralizacijska antitijela bila su dokazana kod samo osam posto, u ovom drugom valu imamo preliminarne rezultate. Sad možemo reći da je više od 70 posto osoba koje su stvorile protutijela, stvorile i neutralizacijska protutijela - kazala je Vilibić Čavlek.
Za N1 je kazala da što više ljudi stvori imunitet ili nakon preboljene infekcije ili nakon cijepljenja, broj oboljelih će biti manji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....