POMOĆ

VLADIN ZRAKOPLOV ODLETIO U LITVU Medicinski tim HV-a otišao pomoći hrvatskim vojnicima oboljelima od koronavirusa: 'Oni su dobro, imaju dobru skrb'

 MORH / T. Brandt

Vlada Republike Hrvatske ustupila je službeni zrakoplov za prijevoz medicinskog tima Hrvatske vojske kako bi se što prije ojačala skrb za hrvatske vojnike u Litvi.

Medicinski tim Hrvatske vojske s potrebnom medicinskom opremom poletio je u nedjelju 29. ožujka 2020. u jutarnjim satima službenim zrakoplovom Vlade RH iz zračne luke „Dr. Franjo Tuđman“ iz Zagreba u Litvu gdje će pružiti dodatnu potrebnu pomoć pripadnicima HV-a koji se tamo nalaze u sklopu 2. hrvatskog kontingenta NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti (eFP – enhanced Forward Presence), u situaciji epidemije koronavirusa.

Hrvatska vojska trenutno sudjeluje u NATO aktivnosti u Republici Litvi sa 187 pripadnika 2. hrvatskog kontingenta od kojih su četiri pripadnika pozitivna na koronavirus te imaju blaže simptome bolesti, a 39 pripadnika nalazi se u samoizolaciji.

Avion će sletjeti u Njemačku gdje će se ukrcati i tim njemačkih vojnih liječnika te će svi skupa otići u Litvu kako bi zajednički pružili pomoć pripadnicima u NATO aktivnosti.

Kako bi se što prije ojačala skrb za oboljele pripadnike hrvatskog kontingenta, na prijedlog Glavnog stožera Hrvatske vojske, Vlada Republike Hrvatske ustupila je službeni zrakoplov kojim je u Litvu upućen dodatni medicinski tim koji čime doktor medicine i medicinski tehničar te neophodan medicinski materijal.

iječ je o još jednoj potvrdi partnerskih i prijateljskih odnosa Hrvatske i Njemačke kao i solidarnosti prema svim pripadnicima Borbene grupe NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Litvi u ovim izazovnim vremenima zajedničke borbe protiv koronavirusa.

Ispraćaju zrakoplova prisustvovali su načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj i savjetnik načelnika Glavnog stožera za zdravstvo brigadni general Boris Zdilar.

Admiral Hranj: Naši vojnici su dobro, smješteni su u dobrim uvjetima, imaju dobru skrb, a vojnici

Admiral Hranj pojasnio je ovom prilikom da je u skladu sa situacijom, a temeljem prijedloga medicinskog osoblja hrvatska Vlada odlučila poslati avion za prijevoz medicinskih djelatnika, doktora i tehničara kako pomoć liječnici u Litvi.

- Usput šaljemo i medicinsku opremu i materijal da im se nađe pri ruci, rekao je admiral istaknuvši da se nada da će ova mala gesta biti od pomoći našim vojnicima u Litvi.

Dodatno je pojasnio kako je riječ o medicinskom osoblju, djelatnim vojnim osobama iz sustava čija će zadaća biti pomoći jednoj liječnici koja se u sklopu kontingenata nalazi u Litvi.

- Njihova zadaća je da pomognu našoj liječnici koja u ovim trenutcima ima povećane aktivnosti i povećan napor i da joj se nađu pri ruci, rekao je te dodao kako danas za Litvu odlazi i poprilično velika lista medicinske i zaštitne opreme, od nekih stotinjak kilograma, a koja između ostalog uključuje zaštitne maske, rukavice, kombinezone, razne lijekove, protiv temperature, antibiotike.

Što se tiče situacije u Litvi vezano za koronavirus admiral je rekao kako situacija nije ništa dramatičnija ili teža nego što je u nekim drugim susjednim državama.

- Naši vojnici su dobro, smješteni su u dobrim uvjetima. Imaju dobru skrb. I svi naši vojnici trenutno koji su označeni pozitivno nemaju ozbiljnijih simptoma, rekao je te zaključio da će se sve daljnje odluke donositi iz dana u dan u skladu sa procjenama te da će se liječnici vratiti u Hrvatsku kad se situacija stabilizira i smiri.

I general Zdilar rekao je kako će medicinski tim biti potpora kolegici u Litvi koja je tamo sama.

- Imala je jako puno posla. Za naših 40 vojnika trebalo je napraviti epidemiološke kartone, staviti ih u samoizolacije, četvoricu koji su pozitivni prevesti na izdvojenu lokaciju, pojasnio je general.

Inače, u NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Litvi pored zemlje domaćina ukupno sudjeluje 1018 savezničkih vojnika. Uz hrvatske vojnike, radi se o pripadnicima vojski Nizozemske, Norveške, Belgije i Češke koji sudjeluju u aktivnosti u okviru Borbene grupe pod vodstvom Saveze Republike Njemačke. Zaraženi vojnici izmješteni su iz baze Rukla gdje su inače smješteni, na 100 kilometara udaljeno vojno vježbalište Pabrade.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 08:48