I PRAVOMOĆNO OSUĐENI MOGU U NADZORNI ODBOR!?

Vlada novom odlukom omogućila Ferenčaku ulazak u NO Janafa! Premijer se čudi: Zar je to tako?!

 Damjan Tadic / CROPIX

Nakon što je ukinula javne natječaje za izbor članova nadzornih odbora, Vlada je danas donijela odluku o uvjetima koje moraju ispunjavati kandidati za članove nadzornih odbora i uprava poduzeća u državnom vlasništvu.

Prema njima, kandidat za člana nadzornog odbora, osim što mora imati završen stručni studij ili fakultet, te imati barem pet godina radnog iskustva u struci, ne smije biti ni pravomoćno osuđen za nanošenje štete tvrtki ili njenim vjerovnicima. Ne smije biti ni u sukobu interesa.

Štoviše, pravomoćno osuđene osobe mogu biti članovi Nadzornih odbora držanih tvrtki ukoliko nisu pravomoćno osuđene za naknadu štete društvu ili njegovim vjerovnicima. Osim toga, istom je odlukom odlučeno da članom Uprave mogu biti nepravomoćno osuđene osobe. To praktički znači da osoba koja je osuđena za ubojstvo koje nije povezano s tvrtkom koju nadziru, može sjediti u njenom Nadzornom odboru, a nepravomoćno osuđena osoba istu tu tvrtku može i voditi.

Iz odredbi Vladine odluke proizlazi da bi se kao kandidat za nadzorni odbor ili upravu neke tvrtke u kojoj država ima vlasnički udio mogao ponovno pojaviti i HNS-ovac Srećko Ferenčak, čije je imenovanje u Nadzorni odbor Janafa Vlada nedavno, zbog pritiska javnosti, povukla .

Kandidat za neku od funkcija u državnim tvrtkama Vladi je dužna dostaviti životopis i dokaz o odgovarajućem stupnju obrazovanja, te presliku radne knjižice. Morat će dostaviti i izvjavu ovjerenu kod javnog bilježnika, kojom pod krivičnom i materijalnom odgovornošću potvrđuje da nije povrijedio odredbe Zakona o trgovačkim društvima. Odluku o kandidatu donosi Državni ured za upravljanje držanvom imovinom.

Nova Vladina odluka, čini se, otvara put i da Radimir Čačić, prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, u slučaju da u Mađarskoj bude osuđen zbog sudara na autocesti , ostane u Nadzornom odboru novosnovanog Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, kojeg je danas Vlada odlučila osnovati. Radi se o zakonu koji je na prošlotjednoj sjednici Vlade iazazvao žestok sukob između Čačića i ministrice zaštite okoliša Mirele Holy, zbog, kako je tvrdila Holy, preklapanja s ovlastima nove agencije s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom (HERA). Premijer Zoran Milanović tada je odlučio da se zakon povuče i vrati na doradu. Danas usvojen zakon više ne govori o agenciji, nego o centru.

Milanović: Zar je to tako?!

Nakon sjednice Vlade na kojoj je donesena odluka o nadzornim odborima, novinari su o tome pitali premijera Zorana Milanovića, prenosi tportal.

- Zar je to tako? - pitao je novinare premijer Milanović i rekao: 'Ako ste vi u pravu, to je onda moglo biti drukčije'.

Na ponovljeno pitanje o mogućnosti da nepravomoćno osuđene osobe sjede u tako važnim tijelima trgovačkih društava u vlasništvu države Milanović je upitao novinare: 'To je tako?!'

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 01:38