ZAGREB - Iako smo duboko zakoračili u 2011., a građani su već prijavili i porez za 2010., više od 22.000 naših sugrađana još čeka povrat poreza na dohodak za 2009! Tu su nam informaciju potvrdili u Poreznoj upravi, ističući kako dosad još oko dva posto poreznih prijava za pretprošlu godinu nije obrađeno.
Uplata po dinamici
- Te prijave dijelom nisu obrađene jer ili porezni obveznici nisu priložili svu potrebnu dokumentaciju, ili poslodavci nisu podmirili obvezu plaćanja poreza i prireza na dohodak za svoje radnike - priznaju u Poreznoj upravi, dodajući kako je zakonska obveza države da najkasnije godinu dana od isteka roka za podnošenje porezne prijave donese porezno rješenje.
Prevedeno na jezik običnih smrtnika, to znači da je dužnost Porezne uprave da u navedenom roku izda porezno rješenje, ali ne i da u istom roku vrati i novac koji duguje. Iako u Poreznoj upravi tvrde kako se preplaćeni porez vraća uredno i po dinamici kakva je bila ranijih godina, praksa je takva da su građani prisiljeni kreditirati državu, a na taj novac ona im ne obračunava nikakve kamate.
Prazni džepovi
Kada bi, primjerice, prosječan iznos dugovanja države po obvezniku poreza na dohodak iznosio tisuću kuna, onda bi to značilo da država i lokalne zajednice, u čije se proračune uglavnom i slijeva prihod od poreza na dohodak, u svojim rukama još uvijek drže oko 22 milijuna kuna preplaćenog poreza u 2009. Država na taj iznos nikada neće platiti nikakve kamate, premda bi, kada bi se na taj iznos obračunala zatezna kamata, građani iz javne blagajne trebali dobiti oko četiri milijuna kuna više. - Ljudi na povrat poreza na dohodak znaju čekati i preko godinu dana. Iako u Poreznoj upravi tvrde da to nije kašnjenje, već i to što povrat poreza dobiju tek krajem godine, ili čak kasnije, itekako se odražava na dubinu njihovih džepova. Nije isto dobiti novac u srpnju ili u listopadu, zar ne? - upozorava Nikola Milijević iz udruge Život u plusu.
‘Treba ukinuti pretporeze i smanjiti stopu PDV-a’
Problem s povratom poreza na dohodak samo je kap vode u moru potraživanja koje od Porezne uprave imaju poduzetnici
ZAGREB - Stotine milijuna kuna poduzetnici potražuju od države na ime pretporeza kod PDV-a. Ako oni na vrijeme ne uplate svoje obveze, Porezna uprava im zaračunava zatezne kamate visoke kao da su se zadužili kod kamatara te ih kažnjava novčanim kaznama do čak pola milijuna kuna.
Pravo na naknadu
- Porezna uprava nam po osnovi PDV-a trenutno duguje oko 150.000 kuna za prosinac prošle i siječanj ove godine i sad već prilično kasne. Ipak, nikad im nismo na to obračunali kamate, jer su nam rekli da na to nemamo pravo, dok oni nama uredno naplaćuju kamate kada mi kasnimo s plaćanjima naših dugovanja - žali se Ivan Miloloža, predsjednik Uprave Munje. Sličnu priču čujemo i kod drugih poduzetnika, koji se također žale da su zapravo prisiljeni kreditirati državu po idealnim uvjetima - bez kamata.
Doduše, ističu da se stanje u posljednjih godinu i pol popravilo u odnosu na ono ranije, kada je država i više od pola godine kasnila s plaćanjem. A dok čekaju, poduzetnici se moraju zaduživati kod banaka po nimalo povoljnim uvjetima.
Kontranapad iz Fine
Izlaz iz te situacije poduzetnici vide u ukidanju pretporeza, ili, pak, u smanjenju stope PDV-a i bržem povratu preplaćena novca.
No, svi ti zahtjevi u Ministarstvu financija dosad nisu naišli na plodno tlo. Tako, primjerice, u Fini ističu kako država nikome ništa ne duguje, te upozoravaju da su dugovanja tvrtki prema državi i lokalnoj samoupravi velika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....