SPUTNIK V

Virusni imunolog Čičin Šain pojasnio zašto ima zadršku prema ruskom cjepivu

Kazao je da bi se naprosto moralo to cjepivo učiniti transparentnijim, da se zna kako se do njega došlo, kao kod AstraZenece
 Zsolt Szigetvary/various sources/AFP

Luka Čičin Šain, koji kao virusni imunolog radi u istraživačkom centru HZI u Braunschweigu u Njemačkoj, za Dnevnik N1 objasnio je kakvo ima mišljenje i kakve zadrške u vezi pojedinih cjepiva protiv covida-19.

Najviše se zadržao na ruskom cjepivu Sputnik V, u vezi kojega on ne skriva da ima određene zadrške. Objasnio je zašto u vezi njega ima zadrške, a ne i za neka druga rađena po sličnim tehnologijama:

“Rusko cjepivo, kao i ono kinesko i Johnson&Johnsona zasnivaju se na humanom adenovirusu. Čim je to humani adenovirus, on teoretski može izazvati probleme i kod ljudi… Većini proizvođača prva stvar koju naprave je da tom adenovirusu onemoguće sposobnost da se razmnaža u stanicama, da izbace neki gen kako bi ga se u tome onemogućilo. Johnson&Johnson u tome je vrlo jasan i transparentan kao i kinesko cjepivo. Za rusko cjepivo informacije su vrlo šture. Oni izbjegavaju opisati na koji način je to cjepivo napravljeno.”

Kazao je dalje da se u materijalima o cjepivu Sputnika V doista navodi da je ono “replikacijski deficitno”, međutim, nigdje se ne precizira kako se do toga došlo. Čičin Šain ne misli da bi Hrvatska zbog toga i u ovim okolnostima trebala uskratiti si i tu mogućnost za zaustavljanje epidemije, ali:

“Mislim da bi bilo izuzetno važno da hrvatska vlada inzistira kod ruskih proizvođača na transparentnosti, da nekom timu stručnjaka kaže što je u tom cjepivu.”

Od najprezrenijeg do umalo najtraženijeg cjepiva

Ako u Rusiji i imaju određenih bojazni koje bi se ticale zaštite tehnologije ili neke druge prirode, onda, predložio je, neka sami odaberu stručnjake u koje imaju povjerenja. Čičin Šain je dalje objasnio kako to da je Sputnik V, od cjepiva koje je ljetos bilo na blago rečeno ne baš najboljem glasu, sada došlo do toga da ga se naveliko hvali.

“Ovo je sila boga ne moli. Ljudima treba cjepivo, traže gdje će ga dobiti, a Rusi nude veće doze cjepiva što je u ovoj situaciji sasvim razumno”, kazao je stručnjak iz Hrvatske za N1 televiziju.

Dodao je ipak:

“Savjetovao bih da se to cjepivo koristi oprezno, kod osoba koje nisu najizloženije rizicima.”

Kod AstraZenece 'nema rezervi'

Kazao je da bi se naprosto moralo to cjepivo učiniti transparentnijim, da se zna kako se do njega došlo, kao što je slučaj kod, primjerice, cjepiva AstraZenece. U vezi Sputnika V rekao je i to da je treća klinička faza kod njega provedena nad 90 posto ljudima mlađima od 65 godina, što također sa sobom donosi određenu logiku. Konačno, rekao je, kad je riječ o cjepivu AstraZeneca, ne treba postojati rezerva koja se tiče učinkovitosti:

“Kod njega je učinkovitost prilično visoka. A Pfizer/BioNTechovo cjepivo ekstremno je učinkovito.”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 09:43