TKO JE RADIO VIŠE?

USPOREDBA UČINKA NAKON PRVIH MJESEC DANA MANDATA Što je napravila Milanovićeva vlada, a što Oreškovićeva?

I jedan i drugi premijer dobili su na početku mandata kritike iz Europe zbog financija
 Tomislav Krišto / EPH

Ni na posljednjoj, šestoj sjednici Vlada Tihomira Oreškovića nije imenovala sve zamjenike ministara, a kamoli pomoćnike. A popunjavanja kadrovske križaljke u javnim poduzećima još se nisu ni dotaknuli. Stoga je jedan od čelnika partnera Domoljubne koalicije, šef HSLS-a Darinko Kosor dobro zaključio da njihova Vlada još nije ni preuzela vlast jer su na mnogim mjestima u javnom sektoru i dalje kadrovi one bivše.

Ukinuli javne ovršitelje

Kada se usporede brojke, ali i konkretni potezi Oreškovićeve i Milanovićeve Vlade, sve govori u prilog one bivše.

Vlada Tihomira Oreškovića svojih je prvih šest sjednica održala u 42 dana mandata, a Milanovićeva u 35. Na tih šest sjednica bivša je vladajuća garnitura raspravila ukupno 80 točaka dnevnog reda na otvorenom dijelu, a aktualna njih 69, i to najviše upravo u prošli petak - 14. Od tih 69 točaka, Timov tim u Sabor je poslao 11 izmjena zakona, samo prošli tjedan šest, dok su ostalo bile odluke i uredbe koje ničim ne utječu na život građana ili, pak, davanje mišljenja na izvješća stara godinu ili dvije.

Oreškovićeva je Vlada do prošlog tjedna, primjerice, u Sabor poslala tek tri izmjene zakona, i to više tehničke prirode, od kojih je onaj o zamrzavanju rasta plaća na temelju staža odmah morala i povući jer je tako naložio Ustavni sud.

Za razliku od njih, SDP-ova je Vlada na svojih prvih šest sjednica u Sabor poslala 19 zakonskih izmjena, s tim da su mnoge važne odluke donijeli i na razini uredbe. Tako je, primjerice, Milanovićeva Vlada već na prvoj sjednici ukinula javne ovršitelje, odlučila da saniteti ostanu pod Hitnom pomoći, na trećoj su sjednici vratili porez teleoperaterima, a već s četvrte su u Sabor poslali prijedlog o ukidanju povlaštenih mirovina.

Linić i Marić

Jedino zajedničko im je to što su njihovi ministri financija smjernice novog proračuna predstavili na petoj sjednici Vlade. No, dok je aktualni ministar financija Zdravko Marić u smjernicama predstavio smanjenje rashoda proračuna za 2,5 milijarde kuna, SDP-ov ministar Slavko Linić najavljivao je 5 milijardi da bi do nacrta proračuna to palo na 3,4 milijarde manje rashode.

Puno brže išlo je i ekipiranje bivše Vlade - Oreškovićeva nešto više od mjesec dana nakon početka mandata još nema šest zamjenika ministara, a od 90 pomoćnika imenovala ih je 62. Prazno je i mjesto ministra branitelja. Vlada Zorana Milanovića, pak, u prvih mjesec dana nije imala samo jednog zamjenika, a od 100 pomoćnika imenovala ih je 59.

A dok je Orešković za svoj prvi inozemni posjet odabrao Njemačku i susret s Angelom Merkel, njegov je prethodnik u prvom premijerskom službenom posjetu bio u BiH. I Milanović je poput Oreškovića na početku svog mandata posjetio Bruxelles. No, dok je Milanović bio u Bruxelleu kao promatrač na summitu zemlja članica, Orešković je tamo bio kao član.

Kao što je ovu Vladu dočeo hladan tuš Europske komisije koja nas je oštro kritizirala jer nismo proveli niti jednu preporuku, Milanović je dobivao packe od financijskih agencija koje su tražile hitno rezanje javne potrošnje.

Niti Milanovićeva vladajuća koalicija nije bila pošteđena trzavica. Doduše, u početku puno manje nego ova aktualna. Tada su, primjerice, SDP-ovci negodovali zbog kadroviranja HNS-a koji je, prema njihovim tvrdnjama, “skupljao poznanike s ulice i davao im javne tvrtke”, dok je sada HDZ ljut na Mostova veta oko kadroviranja. Bilo je i u bivšoj Vladi međusobnog izravnog “šamaranja”, ali ništa slično sadašnjem u kojem prvi potpredsjednik Vlade Karamarko dijeli javne lekcije premijeru. Sukobe na početku SDP-ove Vlade obilježili su oni prvog potpredsjednika Radimira Čačića i ministrice Mirele Holy.

Iz Milanovićeve Vlade niti jedan ministar nije morao otići nakon šest dana, ali je pomoćnik ministra prometa Vladimir Ferdelji smijenjen nakon mjesec dana, a ministar Zlatko Komadina završio je bolnici nakon dva mjeseca.

Saborske povlastice

Početak Oreškovićeve Vlade obilježio je kadrovski skandal s Mijom Crnojom, a Milanovićeve imenovanje Srećka Ferenčaka, nepravomoćno osuđenog HNS-ovca, u NO Janafa. Oreškoviću su trebala dva puna dana da odluči o Crnojinoj sudbini, dok je Ferenčaku premijer presudio u manje od 24 sata.

Dok sada Karamarko ne skriva ljutnju prema ministru unutarnjih poslova Vlahi Orepiću jer još nije smijenio stare kadrove, Ranko Ostojić imao je u postavljanju svojih ljudi odriješene ruke.

Ogorčenje javnosti i u ovom mandatu izazivaju povlastice koje uživaju saborski zastupnici, a kojih se ne odriču ni Mostovci iako su najglasnije najavljivali rezove u tom području. Prije četiri godine salvu kritika pretpjelo je 8 zastupnika koji su se umirovili na jedan dan kako ne bi ostali bez povlaštene mirovine.

Već nakon 25 dana premijerskog mandata Milanović je morao najaviti prvu lošu vijest - povećanje PDV-a na 25 posto. Ova je Vlada zasad od konkretnih mjera najavila tek 1000 eura za svaku bebu. Dok Oreškovićeva Vlada čeka pravorijek u slučaju diplome kandidata za ministra branitelja Milijana Brkića, Milanovićeva je čekala sudsku odluku o prometnoj nesreći prvog potpredsjednika Radimira Čačića.

Ključne sličnosti i razlike bivše i aktualne Vlade

Vlada Zorana Milanovića

6 sjednica u 42 dana

69 točaka dnevnog reda

19 zakona poslali u Sabor

nisu imali 1 zamjenika

od 100 pomoćnika imenovali 59

prvi inozemni posjet BiH

SDP prozivao HNS zbog kadroviranja

sukob Čačić-Holy

odlazak Vladimira Ferdeljia i Zlatka Komadina iz Vlade

odluka da Ferenčak odstupi iz Janafa donio u 24 sata

prva konkretna mjera: povećanje PDV-a za 25%

sudska odluka o Čačićevoj nesreći

--------------------------------------------------------------

Vlada Tihomira Oreškovića

6 sjednica u 35 dana

80 točaka dnevnog reda

11 zakona poslali u Sabor

nemaju 6 zamjenika

od 90 pomoćnika imenovano njih 62

prazno mjesto ministra branitelja

prvi inozemni posjet Njemačkoj

HDZ proziva Most zbog kadroviranja

odluka da Crnoja ne može biti ministar donio u 48 sati

prva konkretna mjera: 1000 eura za svako dijete

odluka o diplomi Milijana Brkića

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 03:52