Vojni mimohod u povodu 30. obljetnice vojne operacije Oluja i 35 godina međunarodnog priznanja Hrvatske, održat će se u Zagrebu, saznaje Jutarnji list iz dobro upućenih izvora. Iako datum održavanja mimohoda još nije definiran, ozbiljno se razmatra opcija održavanja mimohoda 4. kolovoza, dok bi dan kasnije u Kninu bila održana svečana proslava operacije Oluja. Može se očekivati da će se mimohod, kao i prije deset godina, održati duž Ulice grada Vukovara, od Avenije Marina Držića do Savske ulice.
Što ima OSRH
Bit će to četvrti vojni mimohod u novijoj hrvatskoj povijesti. Prva dva održana su na Dan državnosti 30. svibnja 1995. i 1997. godine, a onaj treći održan je 4. kolovoza 2015. godine. Prema ranijim najavama ministra obrane Ivana Anušića, cilj je pokazati što Oružane snage danas imaju, i što će imati u narednih osam mjeseci.
"Hrvatska će imati priliku vidjeti snagu svojih Oružanih snaga, koje neprestano jačaju nabavom naoružanja i opreme, kao i unapređenjem operativne spremnosti", istaknuo je nedavno Anušić.
Ako se ispune ministrove najave, na vojnom mimohodu građani bi kao novitet mogli vidjeti raketni sustav HIMARS, tenkove Leopard, bespilotne letjelice Bayraktar. Naravno, ako se dotad s Njemačkom, SAD-om i Turskom dogovori privremena isporuka barem jednog primjerka tih sustava za taj događaj. Primjerice, na prošlom mimohodu, 2015. godine, najveća atrakcija bile su dvije samohodne haubice PzH 2000, koje su samo za tu priliku dovezene u Zagreb.
Sudeći prema prvim reakcijama na najavu organizacije mimohoda, ovogodišnja parada ne bi trebala izazvati sukobe na relaciji Pantovčak - Banski Dvori, kao ona prije deset godina.
"Mogao bih to zabraniti, kao što je 2015. najavila moja prethodnica, mogao bih biti pakostan, ali predsjednik ne smije biti pakostan. Iako sam, kao vrhovni zapovjednik, trebao to organizirati s njim, on je išao sam u najave. Ali ne namjeravam mu to zabraniti", kazao je početkom prosinca prošle godine predsjednik Zoran Milanović, aludirajući pritom na ministra obrane. No, bilo je to prije nove runde izbora i novog Milanovićeva predsjedničkog mandata.
U organizaciji Vlade
Naime, te 2015. godine izbila je žestoka svađa između tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i tadašnjeg premijera Zorana Milanovića u vezi održavanja mimohoda. Jedan povod bio je sam dan mimohoda. Grabar-Kitarović je inzistirala da se on održi 5. kolovoza u Zagrebu, a potom svečana proslava "Oluje" u Kninu. U Vladi su bili protiv toga. Potom je uslijedio sukob u vezi toga tko zapovijeda vojskom u miru, i tko može zapovjediti izlazak vojske na ulice - predsjednica ili ministar obrane. Na kraju je sve završilo kompromisnim dogovorom predsjednice i premijera, a Vlada je bila glavni organizator događaja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....