POREZNICI PRED ŠOKANTNIM OTKRIĆEM

U HRVATSKOJ SE PERE NOVAC NARKO KARTELA? Većina umreženih tvrtki ima sjedište u Zagrebu, formalni direktori su osobe mlađe od 25 godina...

Većina umreženih tvrtki ima sjedište u Zagrebu, formalni osnivači i direktori nerijetko su osobe mlađe od 25 godina, dio osnivača i direktora umreženih poduzeća osobe su s ruba društva.Kružnim prevarama velikih razmjera hrvatski državni proračun oštećen za desetke, a možda i stotine milijuna kuna.
 CROPIX

Tvrtke 5R d.o.o., Gold Box d.o.o., Palić Aurum d.o.o., Watch Avenue d.o.o., Krial d.o.o., Lumina metal d.o.o., Adria metali d.o.o., Iliev metali d.o.o., Srce metala, Tomati glas d.o.o., Insula Brač d.o.o. i Ekološki otpad d.o.o. samo su neke u nizu čije se poslovanje prošle i ove godine našlo pod lupom poreznih inspektora.

Većina ih je registrirana u Zagrebu, a manji dio na području Rijeke, Virovitice, Ivanje Reke i drugih gradova. Sumnju poreznih inspektora u poslovanje tih tvrtki, čiji osnivački kapital nije premašivao 20.000 kuna, pobudili su višemilijunski povrati PDV-a koje su one ostvarivale u 2013. ili zahtjevi za pozamašnim povratom PDV-a, što je ukazivalo da preko njihovih bankovnih računa prolazi golem novac.

Tako je, primjerice, tvrtka Gold Box d.o.o., registrirana u Zagrebu, uz 41,3 milijuna kuna povrata PDV-a koji je ostvarila tijekom 2013., za istu godinu zatražila i povrat dodatnih 28,7 milijuna kuna PDV-a. Zagrebačka tvrtka Lumina metal d.o.o. podnijela je zahtjev za povrat PDV-a za prosinac 2013. u iznosu od 7,362.766 kuna. Zlato trgovina d.o.o. iz Rijeke u 2013. je imala 6,7 milijuna povrata PDV-a.

Pokretanje nadzora

Služba za porezni nadzor Područne uprave Zagreb početkom 2014. nad sumnjivim je tvrtkama pokrenula porezni nadzor tijekom kojega je detaljno provjerila njihove poslovne knjige i ukupno poslovanje. Kad su otpočinjali nadzor, inspektori zagrebačke Porezne uprave nisu naslućivali razmjere onoga s čime će se suočiti. Prvo što im je upalo u oči jest činjenica da je većina nadziranih tvrtki ispostavljala račune za otkup ili prodaju investicijskog zlata (u polugama, pločicama, listićima), dok je manji dio njih ispostavljao račune i za druge robe i usluge.

Poreznici su otkrili da je većina nadziranih društava registrirana u pravilu tijekom 2013. kao jednostavno ili društvo s ograničenom odgovornošću u gospodarski nelogično povezanim djelatnostima: s jedne strane trgovina na malo satovima i nakitom, a s druge skupljanje neopasnog otpada i trgovina metalima te djelatnost usluživanja pića i nespecijalizirana trgovina.

Zagrebački porezni istražitelji ostali su zapanjeni kad su tijekom nadzora shvatili da je, primjerice, preko žiroračuna jedne od nadziranih tvrtki, Gold Box d.o.o. registrirane na adresi Radnička cesta 52 koju je osnovala istoimena tvrtka iz Slovenije, od ožujka do kraja 2013. prošlo 480,993.981,61 kuna na dugovnoj te 473,624.384,40 kuna na potražnoj strani, a sve to na ime kupnje i prodaje investicijskog zlata. Uz tvrtku su vezana imena slovenskih državljana Roka Gale, Petera Brumića i Matevža Šinkovca. Nadzorom je otkriveno da je većinu novca na račune te tvrtke, 253,733.463,73 kune, uplatila tvrtka Italpreziosi S.p.A. iz talijanskoga grada Arezza na ime kupnje investicijskog zlata. S računa tvrtke Gold Box d.o.o. novac se odlijevao na račune niza drugih tvrtki registriranih u Hrvatskoj, također na ime trgovine investicijskim zlatom.

S ruba društva

Inspektori su otkrili i da su preko bankovnih računa tvrtki od kojih je Gold Box d.o.o. navodno otkupljivao zlato, tijekom 2013. prošli višemilijunski iznosi, najčešće uplaćivani i isplaćivani u istom danu.

Slijedeći trag transakcija među tvrtkama, porezni su inspektori otkrivali sve veći broj tvrtki uključenih u međusobnu prodaju i kupnju zlata ili drugih roba i usluga. Većina umreženih tvrtki ima sjedište u Zagrebu, formalni osnivači i direktori nerijetko su - kao u tvrtkama Tadija Markić d.o.o., Cindrić trgovina d.o.o. i Insula Brač d.o.o. - osobe mlađe od 25 godina, dio osnivača i direktora umreženih poduzeća osobe su s ruba društva, registrirane u kaznenim evidencijama zbog kaznenih djela teške krađe, krivotvorenja isprava, nedopuštene trgovine, protuzakonitog prebacivanja preko granice, nanošenja ozljeda, pa i ubojstva.

Strani državljani

Osnivači nekih od umreženih tvrtki strani su državljani: zagrebačku tvrtku 5R d.o.o. sa sjedištem u Radničkoj 52 (na toj adresi nalazi se najviših nadziranih tvrtki) osnovali su David i Antonio Ravere iz talijanskoga grada Fossana, Gold Box d.o.o. osnovali su spomenuti slovenski državljani, Iliev Metali d.o.o. sa sjedištem u Ivanjoj Reci registrirani su na bugarskog državljanina iz Varne Danala Ilieva, Cirpean metali j.d.o.o. sa sjedištem u Sesvetama registrirani su na rumunjskog državljanina iz Bocse Iliea Cirpeana. Međutim, osnivači i zastupnici većine nadziranih tvrtki hrvatski su državljani, a najistaknutije uloge u mreži tvrtki koje su međusobno trgovale investicijskim zlatom i potom ga fakturirale talijanskim tvrtkama imaju tvrtke Lumina metal d.o.o., čiji je osnivač zagrebački odvjetnik Davor Galetović, te Krial d.o.o. i Palić Aurum d.o.o. u vlasništvu Alberta Palića.

Tvrtke bez ljudi

Poreznici su uočili da su tvrtke povezane u mrežu međusobne trgovine često mijenjale vlasnike i sjedišta, što je otežavalo porezni nadzor nad njima. Inspektori su također otkrili da velik broj umreženih tvrtki, poput Insule Brač, postoji samo u sudskom registru, ostvaruju milijunske promete po žiroračunima, izdaju račune, ali ih na adresama na kojima su prijavljene nema, nemaju zaposlenih, nisu prijavljivale poreze, osobe navedene u registru Trgovačkog suda kao osnivači ne odgovaraju na pozive poreznika i nemoguće im je ući u trag.

Poreznici su, dakle, otkrili da je dio umreženih tvrtki fiktivan, odnosno da je riječ o tvrtkama-fantomima. Pregledom poslovnih knjiga i poslovanja postojećih tvrtki u toj mreži poreznici su utvrdili da ni one nemaju vjerodostojnu dokumentaciju koja bi potvrđivala da je zlato, ili druge robe i usluge koje su nadzirane tvrtke po izdanim fakturama kupovale i plaćale, doista i isporučeno kupcima. Inspektori nisu pronašli tok zlata i drugih fakturiranih roba ni unutar Hrvatske, ni preko granice prema Sloveniji i Italiji, nego samo tok računa i novca među tvrtkama. Ustanovili su da su nadzirane tvrtke odbijale pretporez i tražile povrat PDV-a na temelju fiktivnog prometa iskazanog fiktivnim računima. Poreznici su tijekom prošle i u prvim mjesecima ove godine ustanovili da je riječ o kružnim prevarama velikih razmjera u kojima je hrvatski državni proračun oštećen za desetke, a možda i stotine milijuna kuna.

Gdje je zlato?

Zagrebački su porezni inspektori, kako doznajemo, obavili nadzor nad dvadesetak tvrtki uključenih u kružne prevare, ali procjenjuju da je konačni broj tih tvrtki višestruko veći. U istragu se uključio i Posebni odjel Ministarstva financija za porezne prevare. Porezne vlasti suočene su s činjenicom da je hrvatski privredni i platni sustav postao žrtva kružnih prevara i mreže međunarodnih perača novca. Štoviše, postoji osnovana sumnja da se na opisani način u Hrvatskoj pere novac narkokartela.

Naime, prateći tok novčanih transakcija i računa u kružnim prevarama, porezni su istražitelji ustanovili da je više stotina milijuna kuna tvrtkama registriranima u Hrvatskoj uplatila spomenuta tvrtka Italpreziosi S.p.A. iz talijanskoga grada Arezza, i to na ime zlata koje je navodno kupovala od hrvatskih tvrtki. U poreznom nadzoru nije pronađena vjerodostojna dokumentacija koja bi dokazala da je investicijsko zlato koje je ta tvrtka navodno kupila od hrvatskih tvrtki doista i transportirano u talijanski Arezzo, niti postoji dokument ovjeren od tvrtke Italpreziosi S.p.A. koji bi dokazao da je ta tvrtka ikada preuzela zlato kupljeno od hrvatskih tvrtki.

Međutim, na službenim stranicama američkoga Ministarstva pravosuđa može se pronaći podatak da je talijanska tvrtka Italpreziosi S.p.A. iz Arezza već godinama pod istragom DEA-e, američke agencije za borbu protiv trgovanja narkoticima.

Na tim se stranicama, uz ostale, nalazi i podatak da su 9. listopada 2012. javni tužitelj Južnog okruga savezne države New York Preet Bharara i specijalni agent DEA-e Brian R. Crowell podnijeli zahtjev za oduzimanje 31 milijuna dolara s devet bankovnih računa u američkim bankama zbog sumnje da je novac na tim računima stečen međunarodnom trgovinom drogom peruanske obitelji Sanchez-Paredes. Jedan od blokiranih računa pripadao je talijanskom društvu, Italpreziosi S.p.A.

Moćne obitelji

Peruansko je tužiteljstvo, naime, u travnju 2010. - nakon skoro 30-godišnje istrage - podignulo optužnicu protiv članova obitelji Sanchez-Paredes kojom se tu obitelj tereti da je godinama financirala poslove poput trgovine nekretninama ili iskopa zlata koji su joj služili za prikrivanje poslova s kokainom.

U vlasništvu iste obitelji je i peruanska tvrtka Comarsa, registrirana za iskop zlata, za koju su peruanske vlasti ustanovile da se zapravo bavi proizvodnjom kokaina. Američka agencija DEA otkrila je da je talijanska tvrtka Italpreziosi S.p.A. iz Arezza, dakle ista ona koja posluje s hrvatskim tvrtkama u navodnoj trgovini investicijskim zlatom, u više navrata doznačila novac peruanskoj tvrtki Comarsa.

Porezni inspektori su nalaze do kojih su dosad došli predali USKOK-u, a hrvatske su porezne vlasti dodatne informacije zatražile i od nadležnih tijela Slovenije, Italije i drugih država.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 01:34