Napeto

Tri sindikata planirala štrajkove u školama, bezicirali i datum, a onda je došlo do obrata

Sindikat Preporod najavio je štrajk 13. studenoga, a u Ministarstvu kažu kako ne vide apsolutno nijedan racionalni razlog za takvo što
 Goran Mehkek/Cropix

Tri su sindikata obrazovanja u više navrata posljednjih mjeseci tražila od ministra znanosti, obrazovanja i mladih Radovana Fuchsa žurni nastavak pregovora o granskim kolektivnim ugovorima za zaposlenike u osnovnim i srednjim školama, prekinutih još u svibnju 2023.

U novim pregovorima sindikati vide mogućnost za proširenje (ne)materijalnih prava zaposlenika u školstvu. Kako je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ignoriralo njihove zahtjeve za nastavkom pregovora, u sindikatima su počeli ozbiljno razmišljati o štrajku u školama.

Školski sindikat Preporod dao je do utorka, 5. studenoga, rok Ministarstvu da se izjasni o datumu početka pregovora, uz već ‘bezecirani‘ datum štrajka 12. studenoga, ako ostanu bez odgovora. Preporod je, dakle, već krenuo u pripremu štrajka u 514 svojih podružnica, osnovnih i srednjih škola. Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) planirao je na tu temu u četvrtak održati sjednicu Velikog vijeća, a Središnji odbor Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, po riječima predsjednice Nade Lovrić, također se trebao izjasniti o ulasku u štrajk ukoliko Ministarstvo u razumnom roku ne odredi datum nastavka pregovora.

image

Nada Lovrić

Nera Simic/Cropix

Međutim, u ponedjeljak poslijepodne je došlo do preobrata – predstavnici sindikata pozvani su na preliminarni sastanak.

- Pregovori će započeti nakon što budu imenovani pregovarački odbori, najvjerojatnije krajem idućeg tjedna, poručili su iz Ministarstva, uz napomenu kako sva prava iz granskih ugovora i dalje vrijede te ne vide "apsolutno niti jedan racionalan razlog za štrajk".

image

Željko Stipić

Josip Bandic/Cropix

- Naša nastojanja da se pregovori pokrenu iznova, dosad su bila neuspješna. Jedino što je sindikatu preostalo bilo je posezanje za jačim sindikalnim alatima, rekao je predsjednik Preporoda Željko Stipić. Bez pregovora, sindikati ne mogu redefinirati postojeća materijalna prava, niti ugovoriti nova. Stipić naglašava kako Ministarstvu zadani rok do 5. studenoga nije bio ultimatum, već procedura propisana Zakonom o radu. Na upit koji je mogući razlog odugovlačenja s početkom, odnosno nastavkom pregovora i koliko su za proračun financijski opterećujući zahtjevi sindikata, Stipić odgovara kako je novac uvijek problem te da bi Ministarstvu odgovaralo da produljeni ugovor traje unedogled.

- Nadam se da će u Ministarstvu prevladati razum, a ne inat. Ako se žele inatiti, moramo raditi ono što smo najavili, drugu opciju ne vidim. Oni znaju da su pregovori njihova obaveza. Prema tome, ukoliko slučajno ne dođe do pregovora, valjda će svima biti jasno da nas je u to gurnula Vlada, kaže predsjednik Preporoda.

image

Sanja Šprem

Damir Krajac/Cropix

Nada Lovrić pak ističe kako je odugovlačenje Ministarstva neshvatljivo te da se potpuno nepotrebno dižu tenzije uoči nastavka pregovora koji će se morati dogoditi na ovaj ili onaj način. – Uz sve probleme koje sustav obrazovanja ima, jesu li nam ovi dodatno potrebni, pita se.

Zadnji sastanak pregovaračkih odbora bio je 9. svibnja prošle godine, kada je Nezavisni sindikat i SHU postavili zahtjev za rastom plaća od deset posto. Vlada je tada odgovorila fiksnim dodatkom kao predujmu rasta plaća kroz Uredbu o koeficijentima, što se dogodilo 1. ožujka ove godine. U međuvremenu su provedeni izbori i sindikatima je bilo razumno čekati kompletiranje novih pregovaračkih odbora.

Šprem: Situacija je ozbiljna

- Naš je Sindikat još 15. listopada poslao zahtjev za nastavkom pregovora; 31. listopada smo poslali požurnicu, ali MZOM nas je ignorirao. To je potpuno neprihvatljivo. Iako se Zakonom o plaćama promijenio pregovarački okvir, iako je Vlada donijela odluku o produljenju primjene prava iz GKU, to ne može nadomjestiti sjedanje za stol i argumentiran dijalog koji mora iznjedriti odgovore na pitanja naših članova, navodi N. Lovrić.

Po riječima Sanje Šprem, predsjednice SHU, njihov je zahtjev za pregovorima predan 22. listopada. Pozvali su na žurne pregovore s obzirom na promjene u sustavu i nove propise a zbog kojih je potrebno ugovoriti dodatna i poboljšati postojeća prava.

– Situaciju smatramo ozbiljnom, sve su opcije otvorene, izjavila je Šprem netom prije no što je sindikatima stigao poziv za preliminarni sastanak uoči početka pregovora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 05:44