Puna dva sata trajao je danas sastanak u Vladi na kojem je glavna tema bilo proširenje popisa proizvoda s ograničenim cijenama na kojem su, osim predstavnika Vlade, HNB-a, Državnog inspektorata i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, sudjelovali još i predstavnici trgovaca i proizvođača.
PROČITAJTE VIŠE Uspjeli smo saznati koje će sve namirnice poskupjeti: Opterećenje kućnog budžeta bit će gotovo nemoguće izbjeći
Konkretno, na sastanak su došli predstavnici desetak trgovaca, Lidla, Konzuma, Kauflanda, Spara, Studenca, NTL-a i brojni drugi, dok su među predstavnicima proizvođača bili predstavnici iz Dukata, Atlantic grupe, Zvijezde, Podravke i mnogih drugih.
Sve skupa bio je to sastanak velikog formata, između 50-ak sudionika na kojem su trgovcima i proizvođačima predstavljene namirnice s kojima će biti proširena lista proizvoda s ograničenom cijenom, ali zasad one neće biti predstavljene javno, osim kruha za koji je ministar Ante Šušnjar potvrdio da će se naći na listi.
Taj će popis, koji je dosad bio dosta kritiziran, tako biti proširen za još 20 novih namirnica o kojima će se sektor i Vlada konzultirati do kraja mjeseca.
"Želimo donijeti mjere za pomoć najranjivijim skupinama i obuhvatiti što širi spektar proizvoda, kao i ispraviti neke vrste manipulacija koje su se dosad pojavljivale. Moramo, naravno, održati sastanke još s nekim dionicima, vrlo vjerojatno manjeg formata od ovoga. Namjera je uravnotežiti cijene osnovnih namirnica i odrediti im maksimalne cijene, ali istovremeno zadržati tržišne uvjete", rekao je ministar Šušnjar.
Okupljene novinare posebno je zanimao komentar ministra na prekjučerašnje izjave trgovaca prema kojima je 50 dobavljača s početkom ove godine najavilo poskupljenje brojnih proizvoda, i to na razini od dva do deset posto.
Jutarnji list u razgovoru s trgovcima uspio je doznati o kojim je proizvodima riječ, a ispada kako će proizvođači podići cijene uglavnom namirnicama koje građani konzumiraju svakodnevno.
Najavljen je tako rast cijena voća i povrća, korekcija cijena piletine i nekih drugih mesnih proizvoda, dizat će se cijene mlijeka, kave i čokolade, a od neprehrambenih proizvoda zasad će najviše rasti cijene kozmetike i sredstava za čišćenje.
Ta je najava, između ostaloga, bila i jedan od okidača za organizaciju sastanka na razini Vlade, a izgledno je da će se za neke od proizvoda koji će poskupjeti moguće ograničiti maksimalna cijena pa je dio sastanka posvećen i ovoj temi.
Kako je izjavio direktor NTL-a i predsjednik HUP-ove Udruge trgovine Martin Evačić, trgovcima je predstavljena proširena lista proizvoda s ograničenom cijenom, a svaki će trgovac za sebe izračunati što će to značiti za njegovo poslovanje.
Novinare je posebno zanimalo njegovo tumačenje zašto je hrana u Hrvatskoj toliko skupa.
"Hrvatska, nažalost, nije samodostatna kod proizvodnje voća i povrća, kao i mliječnih proizvoda, a kad su vam dobavni lanci daleki, naravno da strani proizvođači jako dobro ukalkuliraju koliko mogu podići cijenu za svako ono tržište koje ih nema dovoljno", rekao je Evačić te dodao da su trgovci upozorenjem najave poskupljenja od strane proizvođača željeli upozoriti da oni nisu jedini u dobavnom lancu, a posebno ne jedini krivci za rast cijena.
Guverner Boris Vujčić novinarima je pojasnio kako je analizirao opću stopu inflacije posljednjih godina te došao do zaključka da su je generirala dva uzroka - rast cijena hrane i rast cijena usluga.
Kad je u pitanju hrana u Hrvatskoj, rekao je da je njezin rast cijena pratio kretanja inflacije u ostalim zemljama EU, sve do kraja prošle godine kad je inflacija hrane u Hrvatskoj nadmašila europsku.
Ipak, niti nakon dvosatnog sastanka nije imao odgovor što je točno razlog zašto cijene hrane u Hrvatskoj toliko rastu.
PROČITAJTE VIŠE Vrhunac i pad dogodit će se u tri vala, stroge mjere provest će i Hrvatska, pogledajte koliko će zaposleni morati raditi više!
Ivan Mišetić, koji je na sastanku sudjelovao kao predstavnik Atlantic grupe, pojasnio je da su proizvođači shvatili poruke sa sastanka te da je namjera Vlade zaštititi najsiromašnije građane kroz listu proizvoda s ograničenim cijenama o kojoj bi odluka trebala biti donesena do kraja mjeseca.
Nešto stroža bila je pak predstavnica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir, koja je upozorila da itekako postoji prostor za zaštitu građana od inflacije.
"Posebno je to jasno kad vidimo dobit koju ostvaruju trgovački lanci. Nas sa stanovišta Odbora za poljoprivredu zanima da potrošači imaju pristupačne cijene, ali i da domaći proizvođači nemaju nelojalnu konkurenciju. Zadužili smo Ministarstvo gospodarstva da prouči prakse nama konkurentnih zemalja jer smatramo da za to ima prostora i da rješenja trebaju biti stroža", rekla je Petir.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....