SLUČAJ BOSO

'TO JE NEOPISIV SMRAD' Meso koje se ne pojede u svatovima kasnije ubacuju u bureke

Radnici uz ugovor o radu potpisuju i bjanko-otkaze, a trgovkinje petkom i subotom, bar dva puta mjesečno, nakon što su odradile svojih osam ili deset sati u trgovini, imaju obvezu posluživati u salama za vjenčanje
Direktor Bosiljko Stanić

Tvrtka Boso, čiji je vlasnik Bosiljko Stanić, jedan od najvećih trgovaca u Slavoniji, suočena je s teškim optužbama za kršenje radnih prava, piše Glas Slavonije.

Radnici maloprodajnog lanca trgovina Boso moraju 700 kuna od mizerne plaće potrošiti u njegovim trgovinama, kupovati robu kojoj je istekao rok trajanja, kupovati sve što je ispod norme koju im gazda zada, inače im skida s plaće, navode pojedini djelatnici koje je takvo postupanje navelo da sve prijave inspekciji rada te Državnom odvjetništvu.

U emisiji Provjereno Nove TV, zaposlenica Ivanka Dujmić usudila se o svemu otvoreno progovoriti, a nju su slijedili i drugi.

- Trgovkinje petkom i subotom, bar dva puta mjesečno, nakon što su odradile svojih osam ili deset sati u trgovini, imaju obvezu posluživati u salama za vjenčanje i za to su dodatno plaćene, ali daleko od iznosa koji bi dobili da se pošteno obračunavaju prekovremeni sati, noćni rad i rad nedjeljom - kazala je za Glas Slavonije jedna Vinkovčanka, djelatnica u Bosi.

Nova Tv ovoga je puta dobila dokaz koji svjedoči o menadžerskim metodama vlasnikova sina, Mihovila Stanića. U mailu on tjera zaposlenike da gotovinu podižu na Bosinim bankomatima koji jasno uzimaju naknadu. Oni koji zabušavaju, kako navodi, bivaju obilježeni.

Također, došli su i do izjave radnika o tome što se događa s mesom koje se ne pojede na svatovima.

- Iz svatova sve ono mljeveno meso što ostane ide u šokere. To se smrzne i kad nama treba meso to ide na odmrzavanje, preradi se i stavlja u burek. Tako oni rade burek cijelo vrijeme, znači sve što je mesnato u toj pekari ide iz svatova većinom - objasnio je Tomislav Skelac, bivši radnik Bose.

- To bude neopisiv smrad kad to meso dolazi tamo, to bude u bijelim kantama velikim, niti je pokriveno niti ima neku zaštitu. To se samo iz kombija istrese u banjice i onda ide na preradu i ide u burek - kazao je Tomislav za Novu TV.

U Sindikatu trgovine Hrvatske već od ranije upoznati su sa situacijom u Bosi, no Zlatica Štulić, predsjednica Sindikata naglašava kako to, nažalost, nije jedini slučaj.

- Mi smo već ranije s našim socijalnim partnerom Hrvatskom udrugom poslodavaca, čija je tvrtka Boso članica, počeli kontakte i razgovore da se i oni uključe u rješavanje ove situacije - kaže sindikalna čelnica. Kada je riječ o povredi radnih prava, Zlatica Štulić poziva nadležne institucije da se time pozabave. No, za nju je nedopustivo da radnici po potpisivanju ugovora o radu, istovremeno potpisuju i bjanko-otkaze.

Zaposlenici tvrtke Boso navode da im vlasnik svakoga mjeseca već tri godine od plaće uzima 15 posto. U početku su mislili kako je u pitanju smanjenje plaće zbog gospodarske krize i da će trajati šest mjeseci, međutim to se nastavilo bez objašnjenja.

Iako radnici, prema zakonu, imaju pravo na stanku od 30 minuta, nerijetko se događalo, svjedoče nam, da su odmarali samo deset minuta, a nadređeni su im i tada naplaćivali kaznu - zbog sjedenja. Djelatnici Bose kažu kako su izloženi raznim uvredama i ponižavanju, u čemu prednjače kontrolori poslovanja i poslovođe.

Prema neslužbenim informacijama, zbog prekršaja iz Zakona o radu vukovarska ispostava Inspektorata rada podnijela je optužni prijedlog protiv tvrtke Boso, a nakon što su proveli nadzor njezina rada po prijavi Ivanke Dujmić. Neslužbeno, izvide zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela provodi i Državno odvjetništvo, piše Glas Slavonije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 11:41