OSIJEK - Bivši zapovjednik Hrvatske kopnene vojske umirovljeni general pukovnik Mladen Kruljac na početku suđenja na Županijskom sudu u Osijeku za aferu Sibinj izjasnio se kako se ne osjeća krivim za kaznena djela koja mu je na teret stavio USKOK. Jednako su postupili i ostali optuženi - bivši načelnik Općine Sibinj Ivica Batinić, bivši član Općinskog poglavarstva Ivan Mišković te poduzetnici Ivan Rimac, Željko Garić i Zdravko Sočković, nekadašnji šef brodsko-posavskog HDZ-a.
Tereti ih se da su malverzacijama sa zemljištem, kojeg je Općina dobila na dar od države, oštetili općinski proračun za 58 milijuna kuna. Kruljac je pak u cijelu priču umiješan zbog toga što je kao zapovjednik HKV oformio inženjersku postrojbu koja je na tom zemljištu izvršila radove na njegovu uređenju, ali je to učinio suprotno zapovijedi načelnik Glavnog stožera generala zbora Josipa Lucića, čime je državni proračun oštećen za nešto više od tri milijuna kuna.
Batinić i Mišković su pak optuženi da su na unaprijed dogovorenim natječajima i po proizvoljno određenoj cijeni prodali općinsko zemljište Rimcu, a potom i Gariću, koji su naknadno isto to zemljište prodali po višestruko većoj cijeni čime je općini nanesena šteta. Sočkoviću su pak Batinić i Mišković protuzakonito isplatili 100 tisuća kuna preko računa treće osobe, a za njegove privatne potrebe. Vojnički staloženo i spremno Kruljac je dočekao suđenje godinu dana nakon podizanja optužnice.
- Nisam kriv - rekao je predsjedniku Sudskog vijeća Zvonku Vrbanu, a da njegov klijent nije kriv uvjeren je i odvjetnik Branko Šerić.
- Dokazat ćemo da je moj klijent postupao sukladno pisanim i usmenim zapovjedima te po zapovijedi tadašnjeg vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga i predsjednika države Stjepana Mesića. U vojnom životu postoje i usmene zapovijedi i izvješća a najkraći primjeri za to su „Prozor mora pasti“, odnosno „Oba su pala“. Dokazat ćemo i da nije bilo nikakvog komplota i suradnje s ostalim optuženima te da državi nije učinjena nikakva šteta. Također ćemo dokazati da je general Kruljac jedini zapovjednik u zemljama NATO saveza koji je uhićen u uniformi, a da prethodno nije umirovljen i da protiv njega nije bilo stegovnog postupka - izjavio je Šerić.
USKOK-ova istraga o ovom slučaju počela je 2010., a sporne radnje odvijale su se tijekom 2007. i 2008. godine. Na početku glavne rasprave preslušavani su tajno snimljeni audio zapisi USKOK-a s početka istrage, kada je zamjenica glavnog ravnatelja USKOK-a Zorka Fumić iz Osijeka došla u Općinu Sibinj kako bi razgovarala s osumnjičenima i izuzela potrebne dokumente.
„Imamo veliki problem, USKOK nam je doš'o u općinu“, sadržaj je SMS poruke koju je Mišković poslao nekome u svojoj tvrtki, a potom smo mogli čuti nekoliko razgovora između osumnjičenih.
„Rasturaju nas. Ne znam detalje. Ova ženska me rastura. Nije normalna…“ govorio je Mišković svom sugovorniku s druge strane telefonske linije. Stupio je u kontakt i s generalom Kruljcem te su se dogovorili da se nađu u jednom ugostiteljskom objektu u Slavonskom Brodu. Iz zapisa se čuje i kako je Mišković organizirao zaposlenike općine da mu javljaju što sve istražitelji traže od njihe, a nakon 4-satnog ispitivanja Batinić se javio nekom odvjetniku da ga pita hoće li biti uhićen.
„Neku prijavu su dobili, anonimno je došlo i sad smo u k….“ - govori Batinić dok nepoznati odvjetnik od njega traži detalje o tome što USKOK traži nakon čega mu Batinić objašnjava da su se „uhvatili procijenjene vrijednosti, ali tu je sve bilo čisto, bio je natječaj i nema ništa sporno. Da imaju mesa, priveli bi nas već danas… Šta misliš hoće li nas optužiti?"
„Uvijek mogu hvatati na procijenjenu vrijednost, ali to je jedno, a tržište nešto drugo. Mogu podići i optužnicu, oni uvijek mogu nešto naći, možda si nešto napravio i iz nehaja…“ odgovara mu odvjetnik.
Suđenju je nazočan i aktualni općinski načelnik Josip Pavić, koji je postavio odštetni zahtjev u iznosu od 58 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....