NAFTA KOD ZAGREBA

Svi ga zezaju da je on novi naftni magnat, a on sjetno gleda svoju parcelu: ‘Nisam imao pojma...‘

Kako su nam ispričali mještani, naftno zagađenje primjetno je na tom području već najmanje dva tjedna

Nafta kod Ježeva

 Damir Krajač/Cropix/

U Ježevu, naselju kod Dugog Sela nadomak Zagreba, u petak ujutro senzacija - na poljoprivrednoj parceli počela je istjecati nafta. No, nije riječ o pronalasku novog izvora već o, nažalost, potencijalnom ekološkom incidentu jer je do curenja nafte došlo uslijed pucanja jednog od naftovoda u vlasništvu INA-e.

Dvadesetak njihovih djelatnika, zaposlenici kooperantskih sanacijskih službi, vatrogasci i policija odmah su izašli na teren, te je zaustavljen protok nafte tim cjevovodom i započeta hitna sanacija, dok su na sve odvodne kanale postavljene barijere kako se opasna materija ne bi dalje širila.

image

Una Radulović Zekić

Damir Krajac/Cropix
image

Dražen Debeljak

Damir Krajac/Cropix
image

Nafta

Damir Krajac/Cropix
image
Damir Krajac/Cropix

Kako su nam ispričali mještani, naftno zagađenje primjetno je na tom području već najmanje dva tjedna.

- Ja sam mislio da je susjed namjerava spaliti tu šikaru. Ali, kada sam jutros prolazio ovuda, vidio sam da nafta suklja kao iz gejzira - kaže Mario Bugarin iz Ježeva.

Vlasnik parcele je Dražen Debeljak, koji je baš ovih dana, čim dopuste vremenske prilike, tu namjeravao posijati ječam i kukuruz. Od toga do daljnjeg ništa.

- Što je najzanimljivije, mi svi iz ovog kraja znamo da tu ide naftovod, postoje i bušotine, ali do danas nisam znao da naftovod prolazi baš mojim zemljištem - kaže Dražen, inače zaposlenik Dalekovoda, kojeg kolege od jutra zadirkuju da je sada naftni magnat. No, njemu nije do šale jer, kaže, ne zna koliko je zemlja zagađena i kada će se opet uopće moći baviti poljoprivredom na terenu.

image
Damir Krajac/Cropix
image
Damir Krajac/Cropix
image
Damir Krajac/Cropix
image
Damir Krajac/Cropix
image
Damir Krajac/Cropix

Sasvim sigurno su u opasnosti i životinjske vrste, a koliko će sanacija trajati zasad ne znaju ni u INA-i.

- Izašli smo na teren čim smo, oko 11 sati, zaprimili obavijest o curenju. Prvi je korak bio zaustavljanje dotoka medija (nafte, op.a.) na toj dionici naftovoda, odmah smo krenuli i sa zaštitnim radovima i sanacijom uz pomoć kooperantskih kompanija. Prema prvim informacijama, iscurilo je oo četiri kubična metra materije - objasnila je na mjestu događaja Una Radulović Zekić, direktorica održivog razvoja, zaštite zdravlja i okoliša u INA-i. Kaže kako je nezahvalno reći koliko će trajati sanacija. Dodala je i da se ovakvi slučajevi događaju, unatoč naporima stručnih službi INA-e da ih svedu na najmanju moguću mjeru, a kaže kako INA dosad nije imala saznanja da na tom području curi već tjednima jer ih nitko nije obavijestio. Na teren su izašle i inspekcije kao i ekipe Hrvatskih voda, sada je ključno ustanoviti štetu i opasnost po okoliš i zdravlje ljudi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 12:12