SUSTAV JE POTPUNO ZAKAZAO

SVE JE VIŠE SUICIDALNE I PSIHOTIČNE DJECE Liječnica upozorava: Za njih postoji jedna jedina bolnica u Hrvatskoj, a uvjeti u kojima se drže su strašni!

 CROPIX

Mentalni poremećaji u djece i adolescenata bit će najveći epidemiološki problem budućnosti, i to kao posljedica sve većeg broja nesređenih odnosa u obiteljima, ekonomske neizvjesnosti i vršnjačkog nasilja, upozorava doc. dr. sc. Katarina Dodig-Čurković, predsjednica Hrvatskog društva za mentalno zdravlje djece i adolescenata Hrvatskog liječničkog zbora i pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC-a Osijek, piše Glas Slavonije.

Točnih podataka još nema, ali postoje epidemiološka, terenska istraživanja koja pokazuju da i do 20 % djece i adolescenata boluje od nekog psihičkog poremećaja. U cijeloj mreži u Hrvatskoj ima tek 40 dječjih psihijatara. Istovremeno, uvjeti u kojima se liječe djeca s duševnim bolestima u cijeloj Hrvatskoj dobili su negativnu ocjenu triju pravobraniteljica, a uvjeti u kojima se drže djeca ocijenjeni su ponižavajućima.

U Hrvatskoj postoji samo jedna psihijatrijska bolnica za djecu i mladež, smještena u Ulici Ivana Kukuljevića u Zagrebu. Na tri medicinska odjela, bolničkom, dnevnoj bolnici i specijalističko-konzilijarnom, liječe se djeca iz cijele zemlje s lakšim, ali i najtežim psihičkim smetnjama. Godišnje se hospitalizira 800 djece na bolničkom odjelu, oko 350 hospitalizacija se ostvari u dnevnoj bolnici, s tim da je veliki broj djece uključen u tretman tijekom cijele godine, neki i više godina. Jedna od preporuka pučke pravobraniteljice nakon lanjskog posjeta bio je i kako bi KBC Osijek, Rijeka i Split također trebali ustrojiti dio odjela koji bi bio zatvorenog tipa, za djecu s najtežim duševnim bolestima, a kako bi liječenje djece moglo provoditi što bliže njihovim obiteljima.

- Nije lako formirati odjel zatvorenog tipa. Koja je točno razlika između otvorenog i zatvorenog tipa bolnice, koji su to normativi. Njih nema u pravilniku. Danas postoji normativ u kakvim se uvjetima mora držati kokoš nesilica, ali ne i u kakvim se uvjetima mora liječiti dijete s mentalnim bolestima. Znamo da zatvoren tip bolnice, poput onog u Zagrebu, mora imati monitoring i 24-satni videonadzor, te sobe s prozorima od neprobojnog stakla jer su to agresivna djeca, suicidalna i psihotična. Mi u Osijeku imamo zgradu u kojoj ne možemo otvoriti prozore jer su stari 100 godina i svi su od stakla. Kako bismo ovdje načinili zatvoreni tip bolnice? Na godišnjoj razini ovdje se stacionarno liječi približno 150 mladih. Naš najveći problem je što uopće nemamo gdje smjestiti djecu nakon liječnja, jer ih često obitelji ne žele primiti, a ne možete dijete držati na psihijatriji samo zato što ga nemate kamo poslati. Također je nacionalni problem i pitanje liječenja kronično bolesne djece, jer u Hrvatskoj nemate bolnicu poput Vrapča za odrasle u koju biste smjestili kronično psihički bolesnu djecu - upozorila je doc. dr. sc. Dodig-Čurković, koja je ujedno i predsjednica povjerenstva za dječju i adolescentnu psihijatriju pri Ministarstvu zdravlja, piše Glas Slavonije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 05:29