JOŠ JEDNA LISTA

STUP SRAMA Pogledajte popishrvatskih poslodavaca koji svojimradnicima ne isplaćuju plaće

Na neslavnom se spisku našlo više od 5.600 tvrtki i još gotovo 1.500 fizičkih osoba

ZAGREB - Čak 5.620 tvrtki i 1.418 obrtnika u Hrvatskoj ne isplaćuje plaće svojim radnicima, pokazuju danas objavljeni podaci Porezne uprave pri Ministarstvu financija i Ministarstva rada i mirovinskog sustava za prvih pet mjeseci ove godine.

7.000 OKORJELIH NEPLATIŠA Ministar Mrsić: 'Već im sutra šaljemo inspektore, novac ćemo uzimati i s privatnih računa'

Kako je priopćeno iz Ministarstva financija, ministar Boris Lalovac dao je nalog Poreznoj upravi da u suradnji s ostalim inspekcijskim službama utvrdi sve činjenice povezane uz neisplate plaća radnicima, kako bi se utvrdilo postoji li odgovornost direktora ili članova društva za neisplatu plaća, te provjerilo jesu li učinjene nezakonite radnje u pogledu izvlačenja novaca i stjecanja imovinske koristi. Sve to s ciljem da se u slučaju učinjene zlouporabe prava pokrene prekršajni ili kazneni postupak protiv njih.

DOKUMENT: Popis pravnih osoba koje ne isplaćuju plaće

Među poduzetnicima - pravnim osobama, najviše radnika kojima nije iskazana isplata plaće za razdoblje od siječnja do kraja svibnja ove godine bilo je u zagrebačkom Tempu - inženjeringu u stečaju, njih 240.

Velik broj njih, 231, bez plaća je ostao i u ivanečkom Elkonu, potom 222 u čabarskom Finvest Corp.-u, 213 u zagrebačkoj Savacel Tvornici celuloze, 212 u riječkom 3. maju Motori i dizalice, 211 u karlovačkom Adriadiselu te 204 u vinkovačkoj Vodoprivredi.

DOKUMENT: Popis fizičkih osoba koje ne isplaćuju plaće

Kako se navodi u današnjoj objavi, ove liste ne sadrži podatke o svim poreznim obveznicima pa Porezna Uprava i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava pozivaju radnike koji ne primaju plaću ili nisu primili zaostale plaće, a čiji poslodavac se ne nalazi na objavljenom popisu da to prijave na besplatni broj telefona: 0800 49 49.

Na osnovi prijave izvršit će se dodatni nadzor i analiza podataka te će se formirati posebna lista takvih poslodavaca. Isto tako, pozivaju radnike da prijave i sve ostale činjenice za koje smatraju da nisu ispravno iskazane.

Također, Porezna uprava će svaki tjedan, petkom, ažurirati objavljeni popis.

Najviše radnika bez isplaćenih plaća među obrtnicima, njih 93, u prvih pet mjeseci ove godine ostalo je kod zagrebačke obrtnice Anke Rubelj. Slijedi 50 radnika u Štikadi kod Dominka Kalaševića te 41 radnik u Osijeku kod obrtnika Predraga Vojvodića.

"Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, u skladu sa svojim ovlastima, kroz inspekciju rada, utvrđuje jesu li ispunjeni svi preduvjeti kako bi radnici, u skladu sa zakonskim mogućnostima, mogli naplatiti svoje dospjele, a neisplaćene plaće. Ovom prilikom naglašavamo da je usvajanjem novog Zakona o radu, radnicima omogućeno da zbog neisplate plaća mogu odmah stupiti u štrajk, što do sada nije bio slučaj. Uz to, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava inicirat će izmjene trenutnog rješenja u Zakonu o porezu na dohodak kako bi se mogla objaviti podaci o poslodavcima koji kasne s plaćama jedan ili dva mjeseca, navodi se između ostaloga u priopćenju iz tog ministarstva.

Prije gotovo dvije godine objavljen je porezni stup srama. Na popisu Porezne uprave našla su se tada 7124 poduzeća, 3066 obrtnika i 82.180 građana .

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 18:01