GROBNICA KONTROVERZNOG ŠIBENSKOG BISKUPA

STRUČNJACI ZGROŽENI 'Naježio sam se nakon ulaska u kriptu biskupa Ivasa. To je devastacija'

Prostorije od 20-ak kvadrata ranije nije bilo u katedrali i za nju nije izdana građevinska ni bilo kakva druga dozvola
 Nikša Stipaničev/CROPIX

Potkraj prošle godine, točnije 9. prosinca, delegacija Ministarstva kulture zgrozila se onim što je vidjela u katedrali Sv. Jakova u Šibeniku.

U podu raskošnog zdanja, koje se godinama nalazi na UNESCO-ovu popisu zaštićene svjetske kulturne baštine, bila je golema rupa. Stepenice su vodile u mračnu, golu izbu. Prostorija visoka više od dva metra prostirala se na dvadesetak kvadrata.

Prvi obilazak

U delegaciji su bili glavni šibenski konzervator Tomica Petrinac, tadašnji predsjednik Hrvatskog vijeća za kulturna dobra dr. Dražen Juračić, u pratnji svih članova Vijeća, te pomoćnica ministrice kulture Sanja Šaban. Ona, doznajemo, nije ušla u kriptu, dok su je drugi članovi sa zanimanjem razgledali, a neki od članova delegacije i fotografirali.

Nakon kraćeg obilaska, otišli su u Biskupske dvore kako bi smislili plan što učiniti.

Prostorije, naime, do tada nije bilo u katedrali. Postalo je jezivo jasno kako je netko opako pogriješio, jer nitko nije izdao građevinsku ni ikakvu drugu dozvolu za gradnju izbe, za koju je lako zaključiti da bi mogla poslužiti kao kripta kada jednoga dana bude potrebna šibenskom biskupu msgr. Anti Ivasu.

Kao što nam je više smijenjenih članova Vijeća prošlih dana ispričalo, biskupu Ivasu nitko ne spori vjekovno pravo da njegovi zemni ostaci jednoga dana budu ukopani u katedrali, baš kao što je to običaj sa svim biskupima.

No, sporno je što Šibenska biskupija nije ishodila nijednu potrebnu dozvolu. Oni su, kao što je to rekao dr. Juračić, samo poslušali “činovnika u Ministarstvu kulture”, točnije šibenskog konzervatora Miroslava Škugora, koji je načelno odobrio i vodio radove.

Dr. Ivan Matejčić, još jedan od članova Vijeća za kulturna dobra kojeg je ministrica u ožujku naprasno razriješila dužnosti - pismom bez ijedne riječi obrazloženja - rekao je da ga je ulazak u kriptu naježio.

Devastiran prostor

- Ne zbog prirode mjesta, jer sam kao konzervator obišao mnogo crkava i kripti, već zbog činjenice da netko može tako devastirati prostor koji je pod zaštitom UNESCO-a, spomenik kulture. To je nevjerojatni, neviđeni šlamperaj zbog kojeg sam se zgrozio i uopće se unutra nisam dugo zadržao - rekao nam je.

Članovi delegacije na dugačkom su sastanku predlagali osnivanje posebnog tima koji bi pokušao razriješiti novonastalu situaciju. Predlagalo se da stručno povjerenstvo obavi potrebna mjerenja statike, kako bi se vidjelo može li se nova prostorija ipak nekako legalizirati.

Skrivena informacija

Nitko nije htio ni spomenuti kako bi UNESCO reagirao da do njih dođe informacija o radovima koje nitko nije “papirnato” odobrio.

- Zaključili smo da ovdje nije poštovan zakon i da se to mora promijeniti. No, od tada se ništa nije dogodilo, osim što smo mi kao članovi Vijeća smijenjeni - rekao je naš izvor iz Vijeća.

Ustvrdio je kako mu je zanimljivo što sada svi, pa i Ministarstvo, negiraju da su išta znali o postojanju kripte, “a bili su unutra i fotografirali prostoriju te sudjelovali na sastanku”.

Nastradali apostoli

Osim same kripte, Vijeće je svoje prigovore uputilo i na restauraciju skulptura apostola, koji su ih svojom neprimjerenom bojom i izvedbom, napisali su, više podsjetili na “djedove mrazove”, nego na sakralni spomenik izuzetne spomeničke vrijednosti.

- Kada smo postali članovi Vijeća, ministrica Andrea Zlatar-Violić došla je na prvu sjednicu. Rekla je da od nas očekuje besprijekornu stručnost i velik profesionalni integritet. Pomislili smo da je to odličan, pozitivni pomak u zaštiti kulturnih dobara.

Nažalost, već nakon dvije-tri sjednice postalo je jasno da se struka ignorira, a na poslovima zaštite spomenika, za koje ministrica, uvjeren sam, dolaskom na funkciju nije ni znala, angažiraju politički podobni. No, kada se netko tome čudi, uvijek kažem da pogledaju druge državne tvrtke. Situacija je svuda ista, smjenjuje nas se po političkom ključu, sve dok više ne bude ni jednog stručnjaka kojeg već nismo politički postavili ili smijenili - izjavio je dr. Matejčić.

U Ministarstvu kulture jučer su nam potvrdili obilazak od 9. prosinca 2013., kada je utvrđeno postojanje “prostorije”, rekavši i kako su tri dana nakon toga zatražili žurnu dostavu sve dokumentacije vezane uz radove. U Upravi za kulturnu baštinu ustvrdili su kako su upravo zbog sporne kripte osnovali Povjerenstvo za praćenje radova na katedrali, a cilj joj je koordinirati aktivnosti u vezi s legalizacijom prostorije.

- Povjerenstvo se sastalo već više puta i jedna od prvih odluka bila je da se izradi projekt konstrukcije za tu prostoriju, što je upravo u postupku - rekli su nam u Upravi.

Bez fotografije

Premda nam je iz Vijeća više njih reklo kako je više članova delegacije fotografiralo spornu kriptu, a navodno je to učinio i činovnik Ministarstva kulture, nitko nam jučer nije proslijedio tu fotografiju.

Iz Ministarstva kulture izvijestili su nas da nemaju fotografiju, a jedan od članova Vijeća rekao je samo da, ako netko i jest fotografirao, “prostorija nije nimalo fotogenična, obična, bezlična rupa”.

‘Smjene nisu povezane s katedralom’

U Ministarstvu kulture jučer su prokomentirali i navode prema kojima je Vijeće za kulturna dobra razriješeno na poprilično bizaran način, poštom bez riječi objašnjenja. Kažu kako smjena nekih članova Vijeća nije vezana ni uz jedan aktualni konzervatorski zavod na području Hrvatske, pa tako ni radove na katedrali.

- U ovom trenutku potrebni su stručnjaci s bogatim iskustvom iz konzervatorsko-restauratorske prakse kako bi se još unaprijedio rad stručnog vijeća kao savjetodavnog tijela - ustvrdili su. Poprilično zanimljivo objašnjenje, s obzirom na to da je smijenjena četvorka , za primjer, vodila obnovu Eufrazijeve bazilike.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 20:49