PRIJEVARE S 'ZIMMER FREI'

STIGLI ŠOKANTNI PODACI, POREZNA POKRENULA POSTUPAK Više od pola Hrvata koji iznajmljuju apartmane preko dvije najpoznatije stranice utajilo dio zarade

 
Ilustracija
 Hanza Media

O tome se dosad samo pričalo, a sada smo dobili i potvrdu: više od polovice privatnih iznajmljivača koji iznajmljuju preko internetskih platformi poput Booking.coma i Airbnba u 2017. utajilo je dio prihoda, pa Porezna uprava nad njima sada provodi postupak.

Ovi šokantni podaci rezultat su nedavne analize Porezne uprave koja je od Booking.coma i Airbnba, u skladu s domaćim i međunarodnim propisima koji reguliraju razmjenu podataka, zatražila podatke o iznajmljivačima koji oglašavaju nekretnine u Hrvatskoj i potom uočila određene nepravilnosti te posumnjala na pogrešno prijavljivanje poreznih prihoda.

Kako su službeno pojasnili iz Porezne uprave, to je tijelo konkretno otkrilo da više od polovice iznajmljivača platformama na kojima oglašava apartmane nije uopće dostavilo informaciju o svom poreznom broju ili je platformama predalo pogrešan broj.

Riječ je o tzv. PDV identifikacijskom broju, poreznoj oznaci koju Porezna uprava, na njihov zahtjev, izdaje iznajmljivačima koji svoje usluge prodaju u drugim zemljama Europske unije i bez koje, prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, svoje apartmane ne bi ni smjeli oglašavati preko plaformi registriranih u drugim zemljama EU.

Uz pomoć tog poreznog broja, naime, Republika Hrvatska privatnim iznajmljivačima, neovisno o tome što nisu u sustavu PDV-a, obračunava PDV na provizijske usluge koje su platili platformama za iznajmljivanje registriranima u drugim državama EU, a što su domaći vlasnici zimmer freia, čini se, mahom odlučili izbjeći.

Izbjegavanje PDV-a

Usto, Porezna je otkrila i da dio iznajmljivača nije pravilno regulirao svoj upis u registar poreznih obveznika, očito hineći da su po prihodima ispod granice od 300 tisuća kuna godišnje predviđene za ulazak u registar, što je analiza Porezne opovrgnula.

Kako neslužbeno doznajemo od jednog dobro upućenog izvora, Porezna je uprava za određeni dio iznajmljivača od Booking.coma i Airbnba tražila podatke o ostvarenom broju noćenja i prosječnim cijenama najma apartmana te potom iste podatke usporedila sa svojom statistikom otkrivši, u najmanju ruku, diskrepanciju između prijavljenog i stvarno uprihođenog.

“Zamislite, postojala je cijela sila iznajmljivača koji su bili praktično neprekidno bukirani tijekom šest mjeseci, iznajmljivali apartmane po cijenama od 80 eura za noć, a potom prijavljivali prihod koji im je omogućio da ne ulaze u sustav PDV-a”, doznaje Jutarnji od svog izvora.

Malo uvijeno o tome u svom odgovoru govori i Porezna uprava.

Pojačana kontrola

“Kod poreznih obveznika kod kojih su uočene razlike provodi se odgovarajući porezni postupak na način da se utvrđuje iznos dužnih poreznih i drugih obveza. Važno je istaknuti da u sklopu navedenih aktivnosti Porezna uprava posebnu pažnju posvećuje oporezivanju dohotka, s obzirom da se u 2018. godini daje naglasak na pojačanu kontrolu poreza na dohodak i doprinosa, ne umanjujući važnost drugih poreza.

Kod onih poreznih obveznika kod kojih se utvrdi da nisu regulirali svoj upis u registar obveznika PDV-a, a bili su to dužni učiniti, odnosno plaćaju porez na dohodak u paušalnom iznosu, a više ne udovoljavaju uvjetima navedenog, provodi se postupak promjene oporezivanja sukladno odgovarajućim zakonskim propisima”, poručili su iz Porezne uprave i dodali da je u tijeku analiza rizika podataka za 2017. godinu kojom je obuhvaćen 6681 iznajmljivač.

Iz Ministarstva turizma osudili su ovakvu praksu iznajmljivača, napomenuvši kako iznajmljivači koji koriste netočan porezni broj trebaju biti sankcionirani. Osim toga, dodali su da ovakva praksa iznajmljivača uskoro više neće biti moguća.

“Ministarstvo je u sklopu projekta Hrvatski digitalni turizam vrijedan 39 milijuna eura predvidjelo uspostaviti središnji turistički registar sa svim objektima registriranim za ugostiteljske djelatnosti, a koji će biti povezan s platformama za iznajmljivanje. Osigurat ćemo kontrolu i regulaciju sustava pa ovakve neusklađenosti više neće biti moguće”, najavili su.

“Za one koji varaju nema opravdanja”

Predsjednica Zajednice obiteljskog turizma pri HGK, Danijela Čavlović, za Jutarnji je prokomentirala kako više doista teško može biti opravdanja za one iznajmljivače koji krše propise.

“Naša je Zajednica prije tri godine izdala letak u kojem iznajmljivačima pojašnjava što je to PDV identifikacijski broj, kako ga dobiti i čemu on služi pa više nema isprike za one iznajmljivače koji ga nisu izvadili, a što im je obveza. Ako koriste neke plaforme koje im pomažu prodati smještaj, red je platiti PDV na proviziju”, rekla je Čavlović te upozorila i na one koji od Porezne uprave pokušavaju sakriti dio prihoda.

Porezna opterećenja za iznajmljivače, dodala je, doista su neznatna u odnosu na opterećenja i parafiskalne namete koje plaćaju tvrtke pa nema razloga da se tu poreznu politiku sada još iskorištava.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 12:15