BEOGRAD - Ministar vanjskih poslova Srbije Ivan Mrkić izjavio je za beogradske "Večernje novosti" od petka da je moguć dogovor s Hrvatskom o međusobnom povlačenju tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu (ICJ) te je najavio skori susret s hrvatskom ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić.
"Dogovor o povlačenju tužbi je moguć i u tom smislu okolnosti se slažu u pozitivnom smjeru. Na obje strane sazrijeva i svijest o tome da trebamo graditi nešto što će stvarno rasteretiti buduće generacije. Već sam razgovarao s kolegicom Vesnom Pusić , uskoro ćemo se i sresti, i uvjeren sam da i oni žele razvoj normalnih odnosa. Bez privlačenja velikih reflektora, trebamo se dogovarati i završavati stvari koje su od zajedničkog interesa i rješavati probleme", rekao je Mrkić u razgovoru za taj dnevnik.
Hrvatska je u srpnju 1999. podnijela tužbu protiv Srbije za genocid tijekom rata od 1991. do 1995., za koju se ICJ 18. studenoga 2008. proglasio nadležnim. Srbijanska je vlada na tu tužbu odgovorila podizanjem protutužbe za genocid protiv Hrvatske pred istim sudom u siječnju 2010.
Upitan koliko će pozornosti posvetiti regionalnoj suradnji, Mrkić, koji je funkciju šefa srbijanske diplomacije preuzeo prije nepunih tjedan dana, kaže kako je Srbija već predsjedala svim regionalnim inicijativama i pokazala koliko je svemu tome predana te da će i dalje raditi na razvijanju dobrosusjedskih odnosa sa svima.
Naglašava kako je nova srbijanska vlada vrlo entuzijastična i želi popraviti stanje u mnogim područjima, te prije svega ojačati gospodarstvo, vanjskopolitičku poziciju Srbije i poboljšati suradnju s ključnim međunarodnim čimbenicima. To će, kako kaže, biti i njegov fokus u narednim tjednima i mjesecima.
Podsjeća kako su prioriteti Srbije očuvanje suverenosti i teritorijalnog integriteta, priključenje Europskoj uniji (EU), razvijanje odnosa sa susjedima, jačanje ekonomskih odnosa sa svim partnerima. "Dakle, ići ćemo istim putem, samo možda različitim koracima", dodaje Mrkić.
Upitan hoće li Srbija biti suočena s izborom Kosovo ili Europa, srbijanski šef diplomacije odgovara da Europa ne traži od Srbije priznavanje Kosova te da to znači da se razumije pozicija Srbije.
"Naše vanjskopolitičke djelovanje mora biti usmjereno k očuvanju teritorijalnog integriteta, uz poštivanje Ustava, kako bismo spriječili da secesija dobije dublji korijen. Istodobno, posvetit ćemo se svim neophodnim reformama i modernizaciji Srbije, kako bismo ispunili sve kriterije za priključenje europskoj obitelji", objašnjava Mrkić.
Na pitanje koliko je realno da dijalog između Srbije i Kosova bude podignut na političku razinu i kako bi izgledao format tih razgovora, on ističe kako ti pregovori sasvim sigurno nisu u nadležnosti srbijanskog ministarstva vanjskih poslova "jer je to naše unutarnje pitanje".
Dodaje kako je neophodno da u Srbiji bude postignut što širi politički i društveni konsenzus o tome što dalje po pitanju Kosova te da će u narednim tjednima to zasigurno biti formulirano.
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije će, po riječima Mrkića, u tom smislu u međunarodnom nastupu zastupati srbijansko stajalište da se mora poštovati Rezolucija 1244 Vijeća sigurnosti UN i ostale međunarodne pravne norme.
Govoreći o zahtjevu predsjednika Tomislava Nikolića da u dijalog između Srbije i Kosova, koji se vodi uz posredovanje EU, bude uključen i UN, Mrkić ističe da će Srbija, onog trenutka kada se uobliči strategija uključivanja UN-a u pregovore, učiniti sve što je u njezinoj moći da to bude ostvareno.
Hoće li se ići na podnošenje nove rezolucije ili da osobno glavni tajnik UN Ban Ki-moon odredi svog predstavnika, u ovom trenutku je, zaključuje Mrkić, rano govoriti.
MVPEI: Povlačenje tužbi moguće je pod poznatim uvjetima, nema ništa novoga
ZAGREB - Uzajamno povlačenje tužbi za genocid Hrvatske i Srbije pred Međunarodnim sudom pravde moguće je ako se ispune određeni uvjeti i u tome nema nikakvih novih okolnosti, izjavila je u petak u Zagrebu glasnogovornica Ministarstva vanjskih i europskih poslova Danijela Barišić.
Ministar vanjskih poslova Srbije Ivan Mrkić izjavio je za beogradske "Večernje novosti" od petka da je moguć dogovor s Hrvatskom o međusobnom povlačenju tužbi za genocid i da se "u tom smislu okolnosti slažu u pozitivnom smjeru" te je najavio skori susret s hrvatskom ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić.
"Podsjećam kako je ministrica Pusić već nekoliko puta kazala kako smo spremni razgovarati o tužbama za genocid samo ako prije toga možemo postići dogovor o ostalim otvorenim pitanjima – pitanju nestalih osoba, povratu opljačkanih umjetnina i procesuiranju ratnih zločina", izjavila je Barišić Hini.
Dodala je da je Pusić s Mrkićem kratko telefonski razgovarala 27. srpnja kada mu je čestitala na imenovanju te da je tada oboje ministara izrazilo želju i spremnost za nastavak suradnje u bilateralnim odnosima, stabilnosti u regiji te na području europskih integracija.
Kada je riječ o konkretnom sastanku, Barišić je kazala da će do njega sigurno doći ali da još nije poznat termin.
Mrkić je za beogradske "Večernje novosti" rekao da "na obje strane sazrijeva i svijest o tome da trebamo graditi nešto što će stvarno rasteretiti buduće generacije".
"Već sam razgovarao s kolegicom Vesnom Pusić, uskoro ćemo se i sresti, i uvjeren sam da i oni žele razvoj normalnih odnosa. Bez privlačenja velikih reflektora, trebamo se dogovarati i završavati stvari koje su od zajedničkog interesa i rješavati probleme", rekao je Mrkić u razgovoru za taj dnevnik.
Hrvatska je u srpnju 1999. podnijela tužbu protiv Srbije za genocid tijekom rata od 1991. do 1995., za koju se ICJ 18. studenoga 2008. proglasio nadležnim. Srbijanska je vlada na tu tužbu odgovorila podizanjem protutužbe za genocid protiv Hrvatske pred istim sudom u siječnju 2010.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....