VELIKI PROPUST

SRAMOTNO OTKRIĆE MUP-OVE ANALIZE Porezna uprava naplatilasamo 1,8% kazni za prekršaje

Nisu uspjeli naplatiti čak 680 milijuna kazni pa je sve prebačeno na Finu
 Bruno Konjević/CROPIX

Porezna uprava (PU) pokazala se poražavajuće neučinkovitom u postupcima prisilne naplate prekršajnih novčanih kazni.

Od početka 2008. do kraja 2012. godine prekršajni su sudovi poreznim upravama diljem Hrvatske podnijeli 862.860 zahtjeva za prisilnu naplatu pravomoćnih prekršajnih kazni čiji je ukupni iznos 692,866.943 kune. Tijekom spomenutog četverogodišnjeg razdoblja Porezna uprava od građana i pravnih osoba uspjela je naplatiti samo 12,644.683 kune prekršajnih novčanih kazni, dakle samo 1,8 posto od iznosa koji je trebalo prisilno naplatiti. Neplaćeno je ostalo 680,222.263 kune pravomoćnih prekršajnih novčanih kazni koje su trebale biti prisilno naplaćene, odnosno 98,18% ukupnog iznosa.

Vidljivo je to iz analize prisilnih naplata prekršajnih novčanih kazni u razdoblju od 2008. do 2012. koju je u svibnju ove godine načinio načelnik Uprave policije i njezin bivši glasnogovornik Krunoslav Borovec.

Ta analiza nameće logično pitanje: trebaju li suci za prekršaje uopće gubiti vrijeme i dosuđivati novčane kazne za prekršaje ako su izgledi da osuđeni prijestupnik plati kaznu, čak i u postupku prisilne naplate, samo dva posto? Pri tome valja imati u vidu da su prekršaji oblik društveno opasnog ponašanja, a za najteže od njih, poput ugrožavanja sigurnosti i zdravlja na radu, ugrožavanja okoliša, neovlaštenog uzgoja i prodaje genetski modificirane hrane, rada na crno, ili opasnog kršenja građevinskih propisa, predviđene su novčane kazne i do dva milijuna kuna.

Analiza Ravnateljstva policije pokazala je da su u prisilnoj naplati novčanih prekršajnih kazni podjednako neuspješni bili kako bivši HDZ-ovi ministri financija Ivan Šuker i Martina Dalić i njihovi šefovi Porezne uprave, tako i smijenjeni SDP-ov ministar financija i donedavna ravnateljica PU Nada Čavlović Smiljanec , makar u prvoj godini mandata aktualne Vlade.

Sve do 1. lipnja 2013. u slučajevima kad počinitelj prekršaja ne plati novčanu kaznu ni tri mjeseca od primitka pravomoćne presude, na scenu je stupala Porezna uprava. Ona je bila dužna provesti prisilnu naplatu prekršajne novčane kazne. Ako ni Porezna uprava nije uspjela provesti prisilnu naplatu novčane kazne, o tome je nakon godinu dana bila dužna obavijestiti prekršajni sud koji je donio presudu o novčanoj kazni, kako bi taj sud naplatiše mogao poslati na zamjensku kaznu - u zatvor ili na društveno koristan rad.

Porezna je uprava, međutim, i tu zakazala: obavijest o nemogućnosti prisilne naplate prekršajne kazne sudovima poslala je u 13.412 slučajeva. To znači da u 832.185 slučaja porezne uprave nisu obavijestile prekršajne sudove o neizvršenju, pa je velik dio prekršajno osuđenih umaknuo kazni jer su presude pale u zastaru.

U Borovčevoj analizi također stoji da je MUP u siječnju 2013. ravnateljicu PU Nadu Čavlović Smiljanec i njezina šefa, ministra financija Slavka Linić pisanim putem upozorio na poražavajuće učinke.

Kako pomaka u prisilnoj naplati prekršajnih novčani kazni ni nakon toga nije bilo, u proljeće 2013. u Zakonu o prekršajima promijenjen je postupak prisilne naplate pravomoćnih prekršajnih kazni. Od 1. lipnja 2013. Porezna uprava više nije nadležna za naplatu kazni, pravomoćna odluka istodobno postaje i ovršna isprava koju sud prosljeđuje Fini.

Međutim, da bi Fina mogla obaviti prisilnu naplatu starijih prekršajnih kazni, Porezna uprava joj je trebala dostaviti i neizvršene naloge o prisilnim naplatama. MUP je 16. srpnja 2013. zatražio od PU da mu do 24. srpnja iste godine dostavi sve neizvršene naloge o prisilnim naplatama novčanih kazni kako bi ih proslijedio Fini. Porezna uprava je, međutim, i tu zakazala: od 800.000 starih prisilnih naplata do danas ih je dostavila MUP-u manje od 300.

Prebacivanje prisilne naplate prekršajnih novčanih kazni iz nadležnosti PU u nadležnost Fine pokazalo se učinkovitijim. Od 1. lipnja prošle do 2. svibnja ove godine Fini je upućeno je 221.111 naloga za naplatu. Iznos je 183,023.139 kuna, plus 15,533.398 kuna sudskih troškova. Izvješće, međutim, ne sadrži podatak koliko je od toga iznosa Fina i naplatila.

Više od 800 tisuća kazni u zastari

Porezna uprava trebala je provoditi prisilnu naplatu kazni počiniteljima prekršaja sve do 1. lipnja 2013. godine. Ako počinitelj ne bi podmirio kaznu u roku od tri mjeseca od primitka pravomoćne presude, na scenu je stupala Porezna uprava. Ako nisu bili u mogućnosti naplatiti kaznu, PU bi slao obavijest sudu, no kako su tu obavijest poslali u samo 13.412 slučaja, velik dio od 832.185 slučaja koje je PU trebao riješiti otišao je u zastaru.

No od 1. lipnja prošle godine na snazi je novi zakon o prisilnoj naplati i sada je tu funkciju preuzela Fina. Fina, naime, ima mogućnost dosuđenu kaznu odmah naplatiti s ovršenikovih bankovnih računa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 17:41