Zdravstveno stanje predsjednika Sabora Borisa Šprema , koji se nalazi na liječenju u američkom MD Anderson Cancer Centru, malo je bolje.
Nakon terapije citostaticima, Šprem se osjeća bolje te je iz šok sobe prebačen na odjel. Budući da mu je organizam poprilično iscrpljen liječnici su odlučili obaviti još neke dodatne pretrage, koje bi trebale biti temelj za određivanje daljnje strategije liječenja.
Eksperimentalni lijek
Vjerojatno će o ovom pregledu ovisti odluka hoće li predsjednik Sabora nastaviti liječenje u SAD-u ili u Hrvatskoj.
Prošlog se tjedna Špremovo zdravstveno stanje naglo pogoršalo nakon pokušaja liječenja eksperimentalnim lijekom Kyprolisom pa se cijeli trotjedni ciklus terapije nije mogao završiti.
Naime, Šprem boluje od najzloćudnijeg oblika multiplog mijeloma koji se vrlo teško liječi uobičajenim protokolima kemoterapije, osobito kad se bolest proširi po dijelovima tijela izvan koštane srži.
Inducirana koma
To je bio i razlog što su hrvatski liječnici odlučili da Šprem dodatne pretrage obavi u Houstonu kako bi se vidjela genetika tumora i prema njoj odredilo liječenje.
S obzirom na to da je tumor nakon najnovije terapije izazivao velike bolove, Šprem je nekoliko dana bio u induciranoj komi na intenzivnoj skrbi MD Anderson Cancer Centra.
Špremu se stanje jučer nešto popravilo nakon nove terapije citostaticima pa su liječnici odlučili idućih dana obavljati dodatne pretrage.
Uz već ranije obavljene genske testove tumora, odluka je da se Šprema pregleda MR-PET uređajem, najnovijim čudom radiološke tehnologije koje zasad ima samo nekoliko svjetskih klinika. MR-PET uređaj sofisticiraniji je od PET-CT-a kojim se uobičajeno utvrđuje postojanje ili širenje tumora.
Sastoji se od pozitronske emisijske tomografije (PET) i magnetske rezonance (MR), i to snage 3 tesle. Njegova je prednost u tome da istodobno radi morfološke i funkcionalne pretrage tkiva te utvrđuje razinu staničnih aktivnosti i metabolizam.
Kraća procedura
Kod multiplog mijeloma, s obzirom na to da je tumor koncentriran u kostima, odnosno u koštanoj srži, pacijent se mora obavezno pregledati MR-om kako bi se vidjelo koliko je koštanog sustava zahvaćeno tumorom. Naime, PET-CT-om može se vidjeti samo ugrubo, odnosno gdje se nakuplja PET, ali ne vidi se dobro kako izgledaju kosti jer uređaj ima manju rezoluciju, objašnjavaju radiolozi.
Tumor mora biti veličine barem pola centimetra. No, pacijent nakon MR-a inače mora obaviti i PET-CT kako bi se dobili podaci o tumorima izvan kostiju. Za razliku od PET-CT-a, u MR-PET-u istovremeno se vidi prikaz kosti i nakupljanje tumora u mekim tkivima, čime se skraćuje procedura dijagnostike i zračenje CT uređajem.
Kod Šprema se, nažalost, tumor proširio na nekoliko mjesta izvan kostiju (ekstraosalno), zato je pregled MR-PET-om manje stresan i lakše podnošljiv za tako teške bolesnike nego višesatni pregled prvo MR-om, a potom i PET-CT-om.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....