Slovenska vojska prije nekoliko dana u tišini je krenula s uklanjanjem žilet-žice, koju je sama postavila na granici s RH.
Izgledalo je da će maknuti samo onu koju je bujanjem potopila rijeka Kupa, na mjestima je povukavši u korito, no vojnici s uklanjanjem žice nisu stali samo na tim točkama, a niti u vrijeme povlačenja Kupe u korita. Žilet-žica uklanja se i danas, čak i tamo gdje nije na samoj obali. Slovenski aktivist Peter Črnič, inače i direktor Razvojne agencija Bela krajina, kaže da je u selima na području Bele krajine (slovenska regija koja graniči s dijelom Karlovačke i Primorsko-goranske županije) “nestalo oko 50 posto postavljene žilet-žice”.
80 ljudi protiv
- Mislim da je dizanje vodostaja Kupe bio povod, izgovor i službeni razlog, ali smatram da je stvarni razlog uklanjanja naš pritisak prema Vladi koji traje mjesecima. Ovdje je 80 mještana protiv žilet-žice - kaže Črnič.
On je prvo protestno pismo poslao kao direktor Razvojne agencije slovenskom ministru gospodarstva, tražio je da Ustavni sud utvrdi zakonitost postavljanja žice, a onda se u lobiranju za skidanje žice angažirao kao građanin, sudjelovao je u debata na televiziji u kojima je bio protivnik Vladinih stavova koje je zastupao Boštjan Šefic, državni tajnik u MUP-u i glavni čovjek za izbjegličke krizu.
Nagrada EK
- Rijeka Kupa je 2010. dobila nagradu Europske komisije za destinaciju izvrsnosti, kao što su to kod vas dobili Nin ili Park prirode Sjeverni Velebit. S ovom žilet-žicom, koja predstavlja opasnost za ljude i životinje, možemo zaboraviti na turizam - priča Črnič.
Situacija se prema njegovu mišljenju razvija dobro jer uzvodno od Učakovaca na području Bele krajine više uopće nema žice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....