ODLUKA VLADE

SJEDNICA U BANSKIM DVORIMA Ministar financija Lalovac potvrdio: 'Veće plaće tek od 1. siječnja'

 Goran Mehkek / CROPIX / Goran Mehkek / CROPIX

ZAGREB Vlada je s današnje sjednice Saboru uputila prijedlog rebalansa proračuna za 2014. kojim se prihodi državnog proračuna smanjuju za 2,6 milijardi kuna, dok se rashodi smanjuju za 544 milijuna kuna.

Prihodi državnog proračuna smanjeni su tako ovim rebalansom sa 117,1 milijardi kuna na 114,5 milijardi kuna, a rashodi sa 130,6 milijardi kuna, na 130,1 milijardu kuna.

Tako bi deficit proračuna iznosio 15,6 milijardi kuna, što je dvije milijarde kuna više nego je bilo predviđeno rebalansom iz ožujka, odnosno iznosio bi oko 5 posto BDP-a na razni središnje države.

Vlada smanjuje i projekciju gospodarskog rasta na minus 0,7 posto zbog intenziviranja negativnih makroekonomskih kretanja u zemlji.

"Unatoč teškoj gospodarskoj situaciji, sve isplate za najosjetljivije skupine stanovništva će se nastaviti", istaknuo je ministar financija Boris Lalovac, predstavljajući prijedlog rebalansa proračuna. Dodao je da je u uvjetima nominalnog pada BDP-a i ostvarenje proračunskih prihoda znatno je slabije od očekivanja.

Najznačajnija smanjenja prihoda u odnosu na prethodni plan očekuju se kod poreza na dodanu vrijednosti, 1,3 milijarde kuna, poreza na dobit, 259 milijuna kuna, te doprinosa 238 milijuna kuna.

S druge strane, znatno bolji rezultati od plana očekuju se kod posebnih poreza i trošarina, 756 milijuna kuna. Očekuje se i značajno smanjenje prihoda od pomoći prvenstveno zbog slabijeg povlačenja fondova EU, 1,2 milijarde kuna.

Stoga bi proračunski prihodi u 2014. godini trebali iznositi 114,5 milijardi kuna, što je za 2,6 milijardi kuna manje od prethodno očekivanih.

Izmjenama i dopunama državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2014. godinu ukupni rashodi smanjuju se za 544 milijuna kuna i iznose 130,1 milijardu kuna.

Smanjenja se planiraju na većini proračunskih kategorija od čega preko 1 milijarde kuna na rashodima poslovanja te gotovo pola milijarde kuna na rashodima za nabavu nefinancijske imovine. Istodobno, povećani su rashodi za zaposlene, 332 milijuna kuna, naknade građanima i kućanstvima, 579 milijuna kuna, te materijalni rashodi, 48 milijuna kuna.

Proračunski trošak sanacije šteta uzrokovanih poplavama iznosi 279 milijuna kuna.

Rezultat smanjenja prihoda i povećanja rashoda je povećanje manjka državnog proračuna koji će iznositi 15,6 milijardi kuna, što je za 2 milijarde kuna više od prethodnog plana. S obzirom na predložena smanjenja manjka izvanproračunskih korisnika, ukupni manjak opće države iznosit će 16,4 milijarde kuna ili 5 posto BDP-a.

Novosti za poduzetnike u sustavu PDV-a

Bitna novina u rebalansu državnog proračuna je odgovornost za plaćanje PDV-a, precizira se kada netko tko ne plati jedan drugom da on može biti jamac kad nije izvršio plaćanja. Ako su veliki poduzetnici koristili pretporez, a nisu platili malom poduzetniku, onda porezna ide u ovrhu, ovo se unosi u rokove plaćanja, javlja RTL.

"Svi ti poduzetnici će morati poreznoj slati obavijesti od koga nisu naplatili poreze, i to preko e-porezne vodimo onda evidenciju i nadziremo bolje sustav", izjavio je Lalovac.

"Tu je i povećanje plaća za sve od 1.1. iduće godine? Zašto, iako je intencija vlade bila što prije? Zato što bi lokalni proračuni morali ići u 576 rebalansa proračuna, radimo to da nema toliko rebalansa, a i da se poduzetnici mogu pripremiti", pojasnio je Lalovac.

Grčić: Izmjene poreza na dohodak 1. siječnja zbog lokalnih jedinica

Izmjene poreza na dohodak stupit će na snagu od početka iduće godine, budući da te promjene znatno utječu na proračune lokalnih jedinica, koje bi u vrlo kratkom roku morale raditi rebalans svojih proračuna ako bi te izmjene krenule od 1. prosinca, izjavio je danas potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

"Vrlo je jednostavan razlog tome. Promjene u porezu na dohodak bitno utječu na proračune lokalnih jedinica. Mislim da bi sada bilo jako napeto da jedinice moraju raditi rebalanse u okviru ovog kratkog vremena. Tako će sve zapravo biti podređeno novim proračunima za 2015. godinu", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka i EU fondova Grčić uoči sjednice Vlade, odgovarajući na upit novinara.

Uz rebalans proračuna, sa sjednice Vlade danas bi Saboru trebale biti upućene i izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim bi se, prema ranijim najavama, iznos osobnog odbitka povećao s 2.200 na 2.600 kuna, a za umirovljenike sa 3.400 na 3.800 kuna. Također je najavljeno da će se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8.800 kuna podići na 13.200 kuna. U Vladi smatraju da će se povećanjem neoporezivog dijela dohotka otvoriti mogućnost za povećanje plaća više od milijun zaposlenih.

Na upit novinara Grčić je komentirao i jučer objavljeno izvješće Svjetske banke "Doing Business 2015.", prema kojem je Hrvatska, nakon promijenjene metodologije, napredovala za dva mjesta u odnosu na 2014. po lakoći poslovanja u svijetu, na 65. mjesto između 189 zemalja.

"Pomakli smo se nešto malo, vidjeli ste da je riječ o novoj metodologiji, a u odnosu na staru metodologiju to je pomak značajan. Međutim, realno smo se pomakli za dva mjesta. Napredak je napravljen u pet područja - kod poboljšanja likvidnosti u sustavu, prije svega zahvaljujući predstečajnim nagodbama, zatim u boljem izvršavanju ugovora, prekograničnom trgovanju, a tu je naravno i zaštita ulagača, posebno malih dioničara", kazao je Grčić, odgvoarajući na upit novinara.

Istaknuo je i da je određeni napredak postignut, unatoč skepsi, i izrazio nadu da će u okviru radne skupine za poslovnu klimu nastaviti ovako raditi. "Nadam se iduće godine i nekom novom pomaku", istaknuo je Grčić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 02:32