Prvog dana štrajka u 58 zdravstvenih ustanova diljem Hrvatske oko četiri tisuće članova Sindikata Zajedno obavljalo je samo hitne procedure.
Odbili su raditi kontrolne CT-ove, magnete, PET CT-ove, redovne laboratorijske pretrage, a vozači saniteta vozili su isključivo pacijente na dijalizi. Unatoč najavama da se neće provoditi zračenja onkoloških pacijenata, to se nije dogodilo i sve akutno bolesne osobe dobile su svoju terapiju.
O tome je li štrajk uspio, polučio uspjeh i doveo štrajkaše korak bliže ispunjenju zahtjeva još je uvijek teško procijeniti, jer se ne zna točan podatak koliko pretraga nije odrađeno i koliko su se poremetili bolnički rasporedi.
S jedne strane, ravnatelji bolnica tvrde da posao teče gotovo neometano, odnosno uz manje poteškoće, dok s druge strane sindikalisti tvrde da su uspjeli.
- Iznimno smo zadovoljni odazivom i smatram da smo uspjeli. Naravno, nisam sretan zbog pacijenata, ali mislim da fotografije ispred bolnica govore koliko je nezadovoljnih kolega - kaže Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata Zajedno, te napominje da se sve hitne procedure odrađuju i da ničiji život nije ugrožen, niti bi ga oni, kao profesionalci, namjerno ugrozili.
Nezadovoljni plaćama, radiološki tehničari, laboranti, djelatnici saniteta, medicinske sestre i farmaceutski tehničari, članovi sindikata, danas su izašli pred bolnice kako bi pokazali da su jedinstveni.
Iz šibenskog OB-a danas su u štrajku bili svi radiološki tehnolozi i rekli su da nisu odradili niti jedan radiološki ambulantni pregled.
- U jutarnjoj smjeni nas je osmero i svi smo u štrajku. Radimo samo hitne pacijente i hospitalizirane, naručene ne radimo - kaže Dorotea Krčar Vlahov, voditeljica Odjela radioloških tehnologa.
Navodi da je šibenska bolnica pokazala zajedništvo te da je sada sve na Ministarstvu.
U pulskoj Općoj bolnici nitko nije štrajkao, a sve bolničke pretrage i ostali poslovi funkcionirali su uobičajeno.
Kako je rekao ravnatelj pulske bolnice Andrej Angelini, u Sindikatu Zajedno je samo šest djelatnika njihove bolnice koja broji oko 1340 zaposlenika. Članovi tog sindikata u Puli nisu u štrajku, ali podržavaju kolege koje su u sindikalnoj akciji.
- Nitko u pulskoj Općoj bolnici nije stupio u štrajk. Kod nas sve dobro funkcionira, sve radi uobičajenim ritmom. Od članova Sindikata Zajedno također nitko nije stupio u štrajk, ali podržavaju akcije svog sindikata. Što se tiče štrajka ostalih službi, nismo imali nikakvih reperkusija u bolničkom sustavu. U direktnom smo kontaktu s Ministarstvom zdravstva, šaljemo im redovita izvješća o radu - ističe Angelini. Najava za štrajk nema ni za nastavak tjedna u pulskoj bolnici.
Štrajk zdravstvenih djelatnika u potpunosti je zaobišao zdravstveni sustav Karlovačke županije.
Nitko ne štrajka u domovima zdravlja, svoj posao redovito rade vozači saniteta, a redovno je stanje u i najvećoj ustanovi, Općoj bolnici Karlovac. Ravnateljica dr. Ivana Kovačić nam potvrđuje da je samo jedna tamošnja zaposlenica, članica Sindikata Zajedno koji štrajk organizira, međutim, ona se zasad nije odazvala štrajku, a "ako se odluči štrajkati, to neće utjecati na normalno funkcioniranje ustanove".
Također, ravnateljica Opće bolnice i bolnice branitelja Domovinskog rata Ogulin, dr. Jadranka Francetić nam potvrđuje da u toj ustanovi nijedna osoba nije prijavljena za štrajk te sve službe rade prema planu i programu.
Rad se normalno odvija i u Općoj bolnici Gospić, iako se tamo štrajka.
- U laboratorijskoj djelatnosti jedan dio djelatnika radi, a jedan je štrajku - rad se odvija redovito - kažu nam u uredu ravnateljice dr. Sandre Čubelić.
Što se tiče KBC-a Zagreb, doznajemo da je oko tri posto zaposlenika u štrajku te nam tvrde da nema nikakvog kaosa.
- Zbilja nema nikakve drame. Sve se odvija gotovo pa normalno. Primjerice, u laboratorijima ne radi osam od ukupno 150 zaposlenih - kaže pomoćnik ravnatelja za kvalitetu Milivoj Novak.
Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić za Jutarnji list je rekao da bolnica funkcionira uz minimalne poteškoće.
- U Klinici za traumatologiju ne štrajka nitko. Na Institutu za tumore u štrajku su gotovo svi radiološki tehnolozi. No, oni nisu ti koji određuju što je hitni postupak. Liječnici su zaduženi da kažu što je hitno, a što ne, tako da se zračenja provode - kaže Vagić. Na Institutu za tumore u Zagrebu u štrajku je 16 od 17 radioloških tehnologa.
- Odgodili smo neke pacijente koji su došli na kontrole, no sva zračenja za akutno bolesne odvijaju se normalno - govore nam iz Instituta. Na lokaciji Vinogradska štrajka 35 od 60 tehnologa, pa će vjerojatno tijekom popodneva biti određeni broj odgoda pretraga koje nisu hitne.
- Dakle, nema odgode radioterapije i zračenja, a pacijentima poručujem da mogu biti mirni - zaključuje Vagić.
Nešto veće poteškoće bile su u KBC-u Split.
Glasnogovornica Kristina Bitanga navodi da pacijente očekuju poteškoće u radu Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku.
Na tim odjelima obrađivali su se samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti, kao i svi oni pacijenti koji po drugim osnovama spadaju u kategoriju prioritetnih, a pacijenti će tijekom jutra biti obaviješteni o potencijalnom otkazivanju termina. Prema njezinim riječima, djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati, a normalno će raditi i sve druge sastavnice splitskog KBC-a.
U Centralnom laboratoriju na Firulama bio je neuobičajen prizor za prvi radni dan u tjednu. Pacijenata je bilo daleko manje nego inače jer očito je do njih došla vijest o štrajku, ali oni koji su došli jako su negodovali. Vrata čekaonice su bila otvorena, ali su štrajkaši stajali na vratima i nisu nikome dali ući. Međutim, nisu htjeli na vratima staviti natpis da ne rade.
Neki su od pacijenata i verbalno napadali djelatnike Centralnog laboratorija za vađenje krvi jer im nisu omogućili da obave zakazanu pretragu. Oni su im pak odgovarali kako ne rade i da neće raditi do okončanja štrajka, a kad će to biti - zasad se ne zna. Pridružili su im se i laboranti Zavoda za patologiju, sudsku medicinu i citologiju, kao i zaposlenici Zavoda za transfuziju.
Pacijenti su se žalili da su stigli iz udaljenih krajeva županije te da će im propasti i termin za CT koji ne mogu napraviti bez nalaza krvi.
Filip Kurtović, zaposlenik Radiologije i povjerenik Sindikata Zajedno za KBC Split, rekao nam je da od danas nazivaju pacijente i mole ih za strpljenje.
- Mahom su svi stali uz nas i dali nam podršku, a onima koji negoduju možemo iskazati žaljenje što je došlo do ovoga i što u Ministarstvu zdravstva i Vladi nisu imali sluha za naše zahtjeve. Učinit ćemo sve da po okončanju štrajka ovo nadoknadimo u kratko roku. Nadamo se da štrajk neće dugi trajati i da će Ministarstvo i Vlada ispuniti naše zahtjeve - rekao je.
Izuzmemo li situaciju na Odjelu za radiologiju u Općoj županijskoj bolnici Požega, štrajk medicinskih djelatnika na području Slavonije i Baranje nije izazvao ozbiljnije probleme i veće zastoje u radu. U većini bolnica, naime, samo je manji broj zaposlenih pristupio štrajku, dok je većina ostalih djelatnika radila svoj posao uz usmenu podršku onima koji su u štrajku. No, i štrajkaši su radili hitne poslove.
- Imamo određenih problema s fluidnošću na Odjelu radiologije jer tamo štrajka većina djelatnika. Konkretno je u današnjem rasporedu u štrajku petero od sedmero inženjera radiologije, ali trudimo se pacijentima osigurati određenu razinu zdravstvene zaštite. Na ostala četiri laboratorijska odjela nema štrajka - rekao je dr. Ivan Vukoja, ravnatelj OŽB-a Požega, koji inače zapošljava 680 djelatnika. Sindikalna povjerenica u ovoj bolnici Petra Medač Čorak rekla nam je, pak, da je u štrajku i šestero inženjera na Odjelu za patologiju i citologiju, dok je ravnatelj bolnice tu informaciju demantirao.
- Na tom odjelu nitko nije u štrajku - bio je izričit ravnatelj.
- Ravnatelj očito još ne zna da su oni u štrajku jer mu nitko nije javio. Inače, moram reći kako je Uprava bolnice pod pritiskom Ministarstva zdravstva te su one koji su već mjesecima naručeni na CT i RTG odjednom prebacila u hitne slučajeve - rekla je Medač Čorak i dodala kako su u štrajku i zaposleni u sanitetu Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije.
U KBC-u Osijek, priopćili su iz Ravnateljstva bolnice, ‘‘onkologija, radioterapija, radiologija i medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu.‘‘
- To je zato što se na njih vrši veliki pritisak iz Ministarstva i Ravnateljstva da ne istupaju u medijima - rekla nam je Medač.
Iz KBC-a Osijek neslužbeno su nam poručili da se ni prema jednom zaposleniku koji je u štrajku nije vršio i ne vrši nikakav pritisak. Inače, u razgovoru s nekoliko pacijenata u osječkoj bolnici doznali smo da nisu osjetili nikakve neuobičajene poremećaje u radu.
U štrajku je i 24 od ukupno 1250 zaposlenika Opće županijske bolnice "Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu.
- Nijedan hitni pacijent neće biti zakinut. Sva hitna dijagnostika se odrađuje. Ne rade klasični hladni pogon, rendgeni, CT-ovi, magneti... Puno je telefonskih poziva pacijenata. Objasnimo im da će sve biti riješeno čim prođe štrajk. Imaju razumijevanja i pružaju nam podršku jer znaju da naši zahtjevi nisu nenormalni - rekao je sindikalist Hrvoje Bodrožić Đakić, dok je medicinska sestra Tanja Zirdum istaknula da od štrajka neće odustati dok im se ne ispune zahtjevi.
- Bili smo dobri dok su nas trebali, a sada za nas opet nitko ne mari. Tijekom koronavirusa odradili smo lavovski posao. I nije nam žao, opet ćemo tako raditi bude li trebalo, ali od štrajka ne odustajemo dok ne ispune naše zahtjeve - rekla je Zirdum.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....