KONAČNO DOBRE VIJESTI

Šef ECDC-a na konferenciji s Capakom: ‘Europa bi iz pandemije mogla izaći i prije ljeta!‘

‘Nadam se da će Europska unija izaći iz pandemije što prije, čak i prije ljeta. Svi sastojci za to su tu‘
Arhivska fotografija
 Matija Djanjesic/Cropix

Europska unija bi iz pandemije koronavirusa mogla izaći do ljeta, rekli su u srijedu sudionici videokonferencije o strategiji EU a cijepljenje protiv covida-19.

"Optimist sam po prirodi. Nadam se da će Europska unija izaći iz pandemije što prije, čak i prije ljeta. Svi sastojci za to su tu - imamo sve više cjepiva, a imat ćemo nove zalihe drugih lijekova protiv covida-19”, rekao je John-F Ryan, ravnatelj Glavne uprave Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane.

Karl Ekdahl, voditelj Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC-a), upozorio je da je situacija u Europi trenutno zabrinjavajuća te da se u zadnja tri tjedna pogoršala, pa je prošli tjedan EU imao 1,7 milijuna slučajeva i 25 tisuća mrtvih.

“Mislim da moramo biti realistični, a ne optimistični ili pesimistični. No mislim da imamo dobru šansu”, rekao je o mogućnosti da Europa do ljeta izađe iz pandemije.

“Cjepivo je bilo ogroman napredak, jer za njegov razvoj inače treba niz godina, a sada se dogodio u jednu. Ali u isto vrijeme se borimo protiv virusa koji konstantno mutira”, dodao je na konferenciji koju je organiziralo Predstavništvo EK u Hrvatskoj.

Optimističan je i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. "Mislim da ćemo uz pomoć moćnog oružja cjepiva, s mjerama i testiranjima, s novijim testovima koji su sve jednostavniji, uspješno se izboriti protiv covida-19”, kazao je.

"Prije nešto malo manje od godinu dana, kad su me pitali kad će ovo završiti, rekao sam da će to biti do ljeta ove godine, jer ćemo imati visok stupanj imuniteta, a možda i neki lijek, a sad imamo cjepivo”, rekao je ravnatelj HZJZ-a.

Sudionici konferencije u srijedu su naglasili potrebu da EU jača svoju pripremljenost za buduće pandemije koje se mogu dogoditi „za deset ili dvadeset godina”, kako se ne bi ponovila situacija od prošle godine s nestašicom maski, rukavica, respiratora i druge opreme.

Pohvalili su jačanje europskih kapaciteta u sekvenciranju novih varijanti virusa što omogućuje njihovo bolje praćenje.

Naglasili su i kako EU ima dobar sustav za identificiranje nuspojava cjepiva koji informira sve države članice, ali i da su one uobičajene kad se cijepi tako velik broj stanovnika.

"Nije da tapkamo u mraku, imamo sustav koji funkcionira”, rekao je Ryan o praćenju nuspojava.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošli je tjedan objavila da bi EU mogla cijepiti 70 posto odraslih stanovnika u drugom kvartalu godine, prenio je Reuters.

Povjerenik Komisije za unutarnje tržište Thierry Breton je pak kazao da Europa zbog ubrzanog cijepljenja ove godine može računati na ljetnu turističku sezonu jer će dobiti više od 420 milijuna doza do sredine srpnja.

Capak: Razgovori o revitalizaciji Imunološkog zavoda u kasnoj fazi

Razgovori o revitalizaciji Imunološkog zavoda su u kasnoj fazi i ta bi ustanova ponovno mogla postati "velik igrač" u proizvodnji cjepiva, rekao je u srijedu ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak.

On je sudjelovao na konferenciji "EU strategija cijepljenja” u organizaciji Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj na kojoj se govorilo i o jačanju europskih kapaciteta za proizvodnju cjepiva protiv koronavirusa koji su se pokazali nedostatni.

Ravnatelj HZJZ-a je rekao da je Imunološki zavod "u drugoj polovici 20. stoljeća bio jedan od velikih igrača na području proizvođača i izvoznika bakterijskih cjepiva”, a koji je iz raznih razloga, "poput globalizacije proizvodnje i nespretnosti u privatizaciji", došao na "niske grane”.

Dodao je kako je revitalizacija Zavoda u idućim godinama u planovima Vlade i Ministarstva zdravstva, "što nije jednostavan proces”.

"Koliko je meni poznato, ti razgovori oko revitalizacije su već prilično daleko došli, imaju čak i zemljište Brezju u blizini Samobora i završene planove za izgradnju novog pogona”, kazao je Capak, dodavši da je dosadašnji pogon teško stradao u potresima.

"Treba reći i da Imunološki zavod, iako je mnogo ljudi otišlo, još uvijek ima zaposlenike koji znaju nešto o proizvodnji cjepiva te posjeduje matične sojeve koji su vrlo vrijedni i koji bi mogli poslužiti za proizvodnju virusnih cjepiva kojih nedostaje na svjetskom tržištu”, rekao je Capak i istaknuo da je lako izvediva i proizvodnja cjepiva protiv covida-19 po licenci farmaceutskih tvrtki.

Na Capaka se nadovezao ravnatelj Glavne uprave EK za zdravlje i sigurnost hrane John-F Ryan, kazavši kako će EU u budućnosti jačati kapacitete za proizvodnju cjepiva, što će podržati i EK udruživanjem "raznih igrača i aktera u farmaceutskom sektoru”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 12:59