KONTROVERZNI ZAKON

SDP-ovci NIKAD VIĐENOM STRATEGIJOM U SABORU RAZLJUTILI JANDROKOVIĆA Nakon njegove reakcije, morali su ju malo modificirati...

 
Gordan Jandroković
 Goran Mehkek / Hanza Media

Nakon što su upozoreni da je dvojbeno braniti amandmane na 'Lex LNG' puštanjem tonskih zapisa građana Krka koji se protive plutajućem LNG-u, SDP-ovci, koji su na taj zakon uputili 360 amandmana, promijenili su u petak oko podne taktiku te je Arsen Bauk sa slušalicama u ušima prepričavao ono što čuje na tonskoj snimci.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković još ujutro ih je upozorio da će za puštanje snimki dobivati opomene, a nakon druge takve opomene oduzimat će im se riječ. "Zabranili ste nam puštati snimke pa ćemo ih mi ovdje prepričavati", nastavio je po novoj strategiji i SDP-ovac Nenad Stazić prepričavajući tonsku snimku.

SDP-ovci su toliki broj amandmana podnijeli u znak prosvjeda, jer je Zakon o terminalu za ukapljeni prirodni plin, koji je izazvao brojne kontroverze u javnosti, u Saboru bio u hitnoj proceduri, a ne kroz dva čitanja. Kako danas nije predviđeno glasovanje, sabornica je jutros bila poluprazna, a oko podne je u njoj bilo tek 19 zastupnika.

Anandmane SDP-ovci nisu branili svakog sadržajno već općenito, upozoravajući na štetu koju će, po njihovom mišljenju, uzrokovati donošenje tog zakona za Krk i turizam. "Raspravu ćemo danas koristiti da upozorimo građane kakvu štetu radite, kome štetu radite i za čije interese je radite", poručio je SDP-ovac Nenad Stazić.

Zastupnik Živog zida Branimir Bunjac tako je zatražio jer, kako je rekao, vladinu politiku počinju provoditi isluženi politički kadrovi opterećeni optužnicama te zbog sumnje da se politika vodi netransparentno. "Sumnjamo da se politika vodi netransparentno, odnosno da netko drugi utječe na rad Sabora, a ne Vlada i zastupnici vladauće većine", pojašnjavao je svoj zahtjev za stankom Branimir Bunjac.

HSS-ov Željko Lenart ju je tražio jer se, kaže, pokazalo da plutajući LNG neće biti profitabilan, a donijet će štetu turizmu.

Jandroković SDP-ovcima: Hvatamo krivine koje nas nigdje neće odvesti!

Unatoč apelu predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, SDP-ovi zastupnici nastavili su u petak, na izjašnjavanju o 380 amandmana podnijetih na tzv. lex. LNG, puštati tonske zapise građana Krka koji se protive izgradnji plutajućeg LNG-a, pa im je Jandroković poručio da će, nastave li kršiti Poslovnik, dobivati opomene, a u konačnici izgubiti pravo govoriti. "Tko bude kršio Poslovnik, dobivat će opomene i nakon druge gubiti riječ", rekao je Jandroković SDP-ovim zastupnicima i najavio da će od Odbora za Ustav zatražiti očitovanje o novonastaloj situaciji.

"Nismo imali ovakvu praksu", konstatirao je te SDP-ovim zastupnicima napomenuo kako bi se netko mogao sjetiti da ne mora biti u sabornici na glasovanju, nego to može učiniti, primjerice, s Korčule.

Mislim da hvatamo neke krivine koje nas nigdje neće nigdje dovesti, Poslovnik treba tumačiti racionalno ili možemo ići u smjeru da radimo predstavu, na vama je da odaberete kako ćete se ponijeti, poručio je SDP-ovcima koji su odabrali ovo drugo, nastavili puštati tonske zapise. Nismo ih pripremili puno, ali u čast i zahvalu puštamo i jednog člana HDZ-a iz Njivica, uzvratio je čelnik SDP_ovog saborskog kluba Arsen Bauk.

HDZ-ovi zastupnici ustrajno prozivaju kolege da krše Poslovnik, a predsjednika Kluba HDZ-a Branka Bačića zanimalo je jesu li građani dali privolu da se puštaju njihovi tonski zapisi. Svi su potpisom dali suglasnost, uzvratio je Bauk.

SDP-ovac Peđa Grbin ustvrdio je da vladajući imaju ozbiljan problem kad se u Saboru čuje glas građana. "Ono što su građani htjeli prenijeti, mi ćemo učiniti umjesto njih", rekao je Grbin i ponovio da su građani protiv plutajućeg LNG terminala, da on nije bio u prostornom planu, da ugrožava turizam, da nije isplativ.

"Zakon smrdi na interese, na interesne skupine, u njemu nije objašnjeno što je to strateški interes, građani imaju pravo znati što će se dogoditi kad terminal bude izgrađen, kako će to utjecati na njihov život, naglasio je Grbin.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 21:23