Zadovoljstvo obnovom zgrada porušenih u potresu, a konstrukcijski se obnavljaju sredstvima Fonda solidarnosti, izrazila je u četvrtak ravnateljica Glavne uprave za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije (EK) Sofia Alves nakon terenskog obilaska u Zagrebu.
Alves je tijekom prijepodneva u društvu ministra zdravstva Vilija Beroša obišla Kliničku bolničku Merkur, a potom na Gornjem gradu i više zgrada kulturne baštine u društvu potpredsjednika Vlade i ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića te ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek.
Obilazak, tijekom kojega će Alves popodne posjetiti i Petrinju i Sisak, organiziran je uoči sutrašnjeg 7. sastanka visoke razine na temu obnove i oporavka nakon potresa sufinanciranom sredstvima Fonda solidarnosti EU. Domaćin sastanka je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a održat će se u NSK.
"Mislim da je hrvatska vlada obavila dobar posao sa obnovom povijesnih kulturnih zgrada. Bit će bolje, energetski učinkovitije i s modernijom infrastrukturom", rekla je Alves u izjavi novinarima nakon obilaska Atelijera Meštrović na Gornjem gradu.
Naglasila je da je proces obnove bio težak i zahtjevan zbog pandemije covida-19, dodatnih potresa, povećanja troškova zbog inflacije, kao i poteškoća u pronalaženju građevinskih tvrtki.
Ministrica Obuljen Koržinek navela je da se sredstvima Fonda solidarnosti financira konstrukcijska obnova više od 300 zgrada kulturne baštine stradalih u zagrebačkom i petrinjskom potresu te zahvalila kolegama iz EK koji su tu obnovu pratili "gotovo od prvog dana".
"Ovo je generacijski pothvat svih koji su u tome sudjelovali- inženjeri, izvođači, projektanti, osobe koje vode ove institucije", rekla je ministrica.
Izrazila je zadovoljstvo i zahvalila EK što je dala potporu i pozitivnu ocjenu hrvatskom pristupu obnovi koji je, objasnila je, uključivao obnovu i unapređivanje zgrada "i u konstrukcijskom i u energetskom smislu", odnosno primjenu svih suvremenih standarda.
Na više od 50 posto zgrada konstrukcijska je obnova završena, a do kraja godine bit će završena na njih više od 80 posto, dodala je te istaknula da je ugovoren i nastavak radova.
Radovi će se financirati iz Nacionalnog plana oporavaka i otpornosti (NPOO) za 120 zgrada, a ostatak će se obnavljati nacionalnim sredstvima, navela je.
Omogućiti da zgrade budu na korištenje za idućih nekoliko stoljeća
Zahvalu ravnateljici Alves i EK uputio je i potpredsjednik Vlade Bačić rekavši kako je ta pomoć, bila od presudne važnosti da Hrvatska uspije u zadanom roku, u vrlo zahtjevnim uvjetima, dovršiti obnovu zgrada obrazovnog i zdravstvenog sustava te kulturne namjene.
I on naglašava način obnove koji će, kako je rekao, omogućiti da zgrade budu na korištenje "za idućih nekoliko stoljeća", otporne na eventualne buduće potrese.
Naveo je i da je kroz Fond solidarnosti ugovoreno ukupno 1330 projekata vrijednih ukupno 3,28 milijarde eura te da je Hrvatska u zadanom roku uspjela tako složenu konstrukcijsku obnovu započeti i u velikoj mjeri i završiti.
"Nastavak radova ćemo financirati novcem državnog proračuna, a cjelovitu obnovu ćemo realizirati novcem iz NPOO-a i to u ukupnom iznosu od 1,525 milijardu eura", dodao je.
U izjavama su i ravnateljica Alves i potpredsjednik Vlade Bačić naglasili važnost hrvatskog iskustva u obnovi odnosno da "svoje znanje" podijeli s članicama EU.
Hrvatska će u završnom izvješću EK-u, u kojem će izvijestiti o načinu utroška sredstava, iznijeti i svoja iskustva i viđenje "kako bi u budućnosti sredstva Fonda solidarnosti bila bolje i učinkovitije korištena", rekao je Bačić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....