VELIKI PROBLEM

RATNE VARALICE Od kraja rata sudovi u šest gradova osudili tek četiri lažna branitelja

Zagreb, 131212.Sabor.Nastavak sjednice Sabora o izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja kojima se dopusta izmjenama zakona objava Registra branitelja.Na fotografiji: Predrag Matic.Foto: Davor Pongracic / CROPIX
 Davor Pongračić / CROPIX

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu u proteklih je osam godina primilo ukupno 66 prijava protiv mogućih lažnih branitelja. Do danas je okončan samo jedan kazneni postupak koji je rezultirao osuđujućom presudom za 53-godišnjeg P. Ć. zbog kaznenog djela prijevare. Protiv ostalih koji su zaradili pretežno anonimne prijave, zbog sumnje da su do statusa hrvatskog branitelja došli nezakonito, i dalje se provode izvidi. Ovi podaci iz samo jednog Općinskog državnog odvjetništva najbolje potvrđuju da je nedavno dogovoreno intenziviranje obračuna s lažnim braniteljima što su dogovorili DORH, Ravnateljstvo policije, MUP, MORH te Ministarstvo branitelja , što je itekako potrebno ako se želi raščistiti s onima koji već petnaestak godina imaju status koji im ne pripada.

Ogriješili se o zakone

Općinska državna odvjetništva, ako je suditi prema podacima koje smo dobili iz njih šest, nisu previše zatrpana prijavama protiv mogućih lažnih branitelja. Unatoč tome privođenje pravdi onih koji su se ogriješili o hrvatske zakone, lažirajući svoje sudjelovanje u Domovinskom ratu, ide poprilično sporo jer se za većinu primljenih prijava još uvijek - provode izvidi.

Podatke o prijavama koje su primili vezano uz nezakonito stjecanje statusa branitelja zatražili smo od općinskih državnih odvjetništava u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Dubrovniku, Zadru i Vukovaru. Ukupno su primili 189 prijava na temelju kojih su osuđena - četiri lažna branitelja. Osim spomenutog slučaja iz Splita radi se o još tri pravomoćne osuđujuće presude na temelju postupanja Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu.

Na koji se točno period odnose zaprimljene prijave te presude koje su donesene teško je reći, budući da su nam državna odvjetništva unatoč jasno postavljenom upitu odgovarala različito. Tražili smo ih, naime, podatke o svim prijavama koje su protiv lažih branitelja primili od završetka rata do danas. No, neka su dala podatke samo o prijavama tijekom protekle dvije godine, a neka su navela samo broj prijava, bez jasnog vremenskog perioda u kojem su zaprimljene.

Razvidno je, međutim, da su državna odvjetništva u Osijeku, Dubrovniku i Zadru samo u protekle dvije godine primila ukupno 17 prijava, od toga 11 samo u Osijeku. Međutim, niti jedna dosad nije rezultirala sudskim postupkom, a kamoli osuđujućom presudom.

Provođenje izvida

Dvije prijave u Zadru još istražuje policija, u Dubrovniku je jedna već odbačena kao neosnovana, a kod ostalih se provode izvidi.

Osim Splita, najviše prijava stiglo je u Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu, ukupno 69. Od toga je odbačeno njih 39 jer nije “utvrđeno postojanje osnovane sumnje”, a u 13 predmeta sud je donio presude, od čega je devet pravomoćnih.

- Od toga su tijekom 2011. i 2012. donesene tri osuđujuće presude i u tim je slučajevima od okrivljenika oduzeta protupravna imovinska korist stečena kaznenim djelom - tvrde u ODO-u u Zagrebu.

Vukovarsko državno odvjetništvo ima u radu 32 predmeta vezana uz eventualna nezakonita stjecanja statusa branitelja odnosno ratnih invalida. - Formirano je pet predmeta, većinom na temelju anonimnih prijava, koje se odnose na više osoba. Provode se izvidi i dosad nije podignuta nijedna optužnica - rekli su nam u vukovarskom ODO-u. Ako je suditi prema podacima iz spomenutih državnih odvjetništava, građani se s informacijama o sumnjivim braniteljima i ratnim invalidima ne obraćaju previše DORH-u već policiji.

Opravdanost prijava

Od 1997. do objave Registra branitelja lani u prosincu policija je navodno primila oko 750 prijava protiv lažnih branitelja, a od objave do danas - više od 800.

To je očito bio poticaj nadležnim institucijama da dogovore mjere koje mogu pomoći da njihov posao utvrđivanja opravdanosti tih prijava bude što brže i kvalitetnije obavljen. Stoga je, kao što smo pisali, nedavno između čelnih ljudi DORH-a, MUP-a, MORH-a, Ravnateljstva policije i Ministarstva branitelja dogovoreno objedinjavanje svih podataka o onima koji imaju status branitelja. Jedinstvena baza podataka bit će tako dostupna svim institucijama nadleženima za utvrđivanje i progon lažnih branitelja te će nadležni lakše dolaziti do potrebnih podataka, što bi trebalo ubrzati cijeli proces.

Ministar branitelja Predrag Fred Matić i tada je rekao da se ne radi ni o kakvoj reviziji niti o lovu na branitelje već će se naprosto “lakšim mehanizmom lažnjaci izvući iz sustava”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 11:45