Broj oboljelih od gripe u daljnjem je porastu, tako da je prošlog tjedna zabilježeno gotovo sedam tisuća slučajeva, što čini više od trećine ukupno prijavljenih oboljenja. U proteklom tjednu od gripe je preminulo još šest osoba, što sada čini ukupnu brojku od 26 smrtnih slučajeva.
Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo čak 40 posto testiranih uzoraka pozitivno na virus gripe, pri čemu se podjednako detektiraju virusi gripe A i gripe B. Upravo ta činjenica neobična je našim epidemiolozima.
- Da je pola dokazanih slučajeva tip A, a pola B, u ovoj fazi epidemije je neobično. Obično kreće tip A koji bude najrašireniji i dominantan u vrijeme vrhunca gripe, a tek pri kraju sezone se pojavljuje nešto više oboljelih od tipa B - kaže epidemiolog prim. Miroslav Venus, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Virovitičko-podravske županije.
PROČITAJTE VIŠE Kardiolog Đula otkriva: Kako gripa i prehlada utječu na naše srce i u kojim slučajevima mogu napraviti dramatičnu štetu
Govori kako je moguće da se netko tijekom sezone zarazi gripom dva puta, s različita dva tipa, no ipak da je to do sada uglavnom bilo rijetko.
Što se tiče broja oboljelih, koji je trenutačno 18.991, a u posljednjem tjednu 6864, govori da se još penjemo prema vrhuncu, jer je tjedan ranije bilo oko 800 oboljelih manje.
Ovo je, inače, najintenzivnija gripa od početka epidemije koronavirusa, dok je u sezoni 2019./2020. vrhunac bio na oko 10 tisuća zaraženih u samo tjedan dana.
- Krivulja nam ovaj tjedan nije otišla onako strmo kao tjedan ranije što nam govori da se bližimo vrhuncu koji obično potraje nekoliko tjedana. Naravno, gripa je teško predvidiva, tako da su ovo samo mišljenja na osnovu dosadašnjih iskustava- kaže epidemiolog Venus.
Što se tiče oboljelih po dobnim skupinama, najviše je gripe među djecom predškolske i školske dobi, dok je najmanje oboljelih među starijima od 65 godina.
- To je važan podatak jer govori da cjepivo djeluje. Upravo se najviše cijepe osobe starije životne dobi, a oni su najugroženiji jer imaju najviše komorbiditeta i kroničnih bolesti. naravno, postoje i oni koji se cijepe ali svejedno dobiju gripu, no dokazano je da cjepivo štiti - zaključuje Venus.
Uz sezonu gripe uobičajeno se povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe.
To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom.
Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Tijekom ove sezone do sada je prijavljeno dvadesetšest smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija.
PROČITAJTE VIŠE Posljedice mogu biti kobne! Osam najvećih mitova o gripi u koje morate prestati vjerovati - i to odmah
- Naši građani često zaboravljaju da je gripa ozbiljna bolest, pogotovo za one koji su inače lošijeg zdravlja. Stoga je važno, koliko je to moguće, čuvati se - smatra Venus.
Dodaje i kako broj prijavljenih slučajeva nije ukupan broj, i da, iako je teško kazati koliko je zapravo onih koji su preboljeli gripu, no da se obično taj broj množi s tri.
- Dio naših građana se ne javi liječniku nego ostane kući i simptomatski se liječi. Stoga, ako se nije javio liječniku radi bolovanja ili eventualno neke komplikacije nije niti zabilježen - pojašnjava Venus.
Također, savjetuje da se ne ide k liječniku bez prethodne najave. Naime, u čekaonici mogu biti osobe koje su došle zbog neke svoje kronične bolesti i na njih se može prenijeti virus i zakomplicirati im zdravstveno stanje.
- Naravno, ako osobe osjete poteškoće, važno je obratiti se liječniku - zaključuje Venus.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....