ŠVERC ORUŽJA

'POVLAČIMO VOJSKU IZ SIRIJE!' Nakon tekstova u Jutarnjem i NY Timesu premijer Milanović zabrinut za njihovu sigurnost!

'Više ne možemo jamčiti sigurnost naših vojnika, a ne vidim kakav dobitak imamo'

Zbog napisa u medijima, poglavito teksta u New York Timesu, Hrvatska povlači svojih 96 vojnika sa Golanske visoravni u Siriji, izjavio je na početku današnje sjednice Vlade premijer Zoran Milanović.

On je kazao kako nakon napisa u medijima o prodaji hrvatskog oružja sirijskim pobunjenicima, “više ne možemo jamčiti sigurnost naših vojnika, a ne vidim kakav dobitak imamo”. Milanović tvrdi kako je o povlačenju već obavjestio partnere u misiji. A to je prije svih Austrija. Također je napomenuo kako je u razgovoru s predsjednikom Ivom Josipovićem inicirao povlačenje hrvatske vojske s Golanske visoravni.

TRANSFER HRVATSKOG ORUŽJA POBUNJENICIMA U SIRIJI Sve je dogovoreno prošlog ljeta u Washingtonu!

Napisi o prodaji hrvatskog oružja sirijskim pobunjenicima počeli su pojavljivati prošlog tjedna. Na Youtubeu se pojavilo više desetak snimaka na kojima sirijski pobunjenici koriste protuoklopno oružje za koje se smatra da je kupljeno od Hrvatske. Nakon toga je Jutarnji list otkrio kako je oružje prevezeno u nekoliko navrata u Jordan transportnim avionima Iljušin 76 sa zagrebačkog aerodroma Pleso.

New York Yimes je potom objavio kako je oružje platila Saudijska Arabija, a cijeli aranžman je dogovoren u Washingtonu prošlog ljeta sa predstavnikom hrvatske Vlade koji je ponudio oružje za sirijske pobunjenike.

New York Times potvrdio informacije Jutarnjeg lista: 'Sirijski pobunjenici naoružani su hrvatskim puškama!'

Iz Vlade je to odlučno demantirano. “Zadnjih dana pojavili su se članci koje ne možemo demantirati koliko god ih demantiramo”, napomenuo je Milanović na sjednici Vlade,dodavši kako je najvažnije da se vojnici vrate živi i izdravi.

Tijekom dosadašnjeg boravaka u misiji na Golanu hrvatski vojnici su prije nekoliko mjeseci bili meta napada u blizini aerodroma u Damasku pri povratku kući. Tada su bila ranjena četiri austzridjska vojnika koi su bili s našim vojnicima. To je bio prvi napad na UN-ove vojnike u više desetljeća ove misije.

Josipović će donijeti odluku o povlačenju hrvatskih vojnika s Golana

ZAGREB - Sigurnost hrvatskih vojnika u sklopu misije UN-a na Golanu je ugrožena te će hrvatski predsjednik Ivo Josipović donijeti odluku o njihovu povlačenju, nakon što je o toj temi razgovarao i s premijerom Zoranom Milanovićem, priopćeno je u četvrtak iz Ureda predsjednika.

"Sukladno Zakonu, Predsjednik Republike donijet će odluku o povlačenju temeljem odgovarajuće prethodne oduke Hrvatskog sabora. Pri organizaciji i realizaciji postupka povlačenja, maksimalno će se poštivati međunarodne obveze Republike Hrvatske i zahtjevi sigurnosti vojnika zemalja-partnera", kaže se u priopćenju iz Ureda predsjednika.

"Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović je s predsjednikom vlade Zoranom Milanovićem razgovarao o novonastalim okolnostima vezanim uz sudjelovanje Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji UN-a na Golanskoj visoravni. Zajednički je zaključak kako je sigurnost naših vojnika primarni državni interes", naglašava se u priopćenju.

Odluka o povlačenju hrvatskih vojnika iz misije UN-a na Golanu u kojoj sudjeluje od 2008., kako je rekao premijer Zoran Milanović, na sjednici vlade donesena je zbog toga što hrvatskim vojnicima u toj misiji nije zajamčena sigurnost, nakon pisanja svjetskih medija o tome da Hrvatska navodno prodaje oružje sirijskim pobunjenicima, što je službeni Zagreb demantirao.

"S obzirom da su se sigurnosni uvjeti misije promijenili, rizik kojemu su sada izloženi naši vojnici prelazi razinu rizika na temelju kojeg je ustrojena misija, uključivši broj, organizaciju i naoružanje vojnika. Povećani i, karakteru misije, neprimjereni rizik ugrožava i hrvatske vojnike te vojnike zemalja-partnera", kaže se u priopćenju iz Josipovićeva ureda.

Misija UN-a na Golanskoj visoravni (UNDOF) uspostavljena je rezolucijom 350 Vijeća sigurnosti UN-a 1974. Ta je rezolucija ustanovila crtu razdvajanja između Izraela i Sirije nakon Jom kipurskog rata 1973., i kao ciljeve vojne misije UN-a odredila održavanje prekida vatre između Izraela i Sirije, nadgledanje razdvajanja izraelskih i sirijskih snaga kao i nadzor područja razdvajanja. Mandat UNDOF-a otada se obnavlja svakih šest mjeseci.

Trenutačno u misiji UNDOF-a ima 1.013 vojnika iz Hrvatske, Austrije, Indije i Filipina, 40 pripadnika međunarodnog osoblja te stotinjak civila. Hrvatski kontingent u promatračkoj misiji UN-a na Golanu trenutačno broji 97 ljudi. Prva dvojica časnika Hrvatske vojske upućeni su u tu misiju u svibnju 2008., a prva postrojba OS RH u sklopu UNDOF-a poslana je u lipnju iste godine. ( Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 03:55