Premda se činilo da će izbor novog ravnatelja Ekonomskog instituta proteći vrlo glatko, na kraju se zakomplicirao i taj proces.
Novo Upravno vijeće Insituta, kojemu je odnedavno na čelu profesor Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević, odlučilo je poništiti natječaj raspisan nakon što je mjesto ravnateljice napustila Dubravka Jurlina-Alibegović, sada ministrica uprave.
Prema Jakovčevićevu objašnjenju, odluka je u skladu sa statutom i zakonom, a donesena je kako bi se i drugim kandidatima omogućilo da se jave na najtečaj.
- Novi natječaj trajat će dva mjeseca i očekujemo da se javi što više kandidata. Institut ima potencijal, ali želimo da se bolje pozicionira i da više prihoda ostvaruje na tržištu. Sada je to samo 20 posto ukupnih prihoda - objašnjava Jakovčević.
Na poništeni natječaj prijavile su se tri kandidatkinje, a Znanstveno vijeće Instituta, u skladu s procedurom, odlučilo je Upravnom vijeću preporučiti Maju Vehovec, iskusnu ekonomisticu koja je bila i predsjednica Nacionalnog vijeća za znanost.
Međutim, Upravno vijeće u novom sastavu očito ima drugačije viđenje budućnosti Instituta. Sve upućuje na to da Upravno vijeće jednostavno želi neke druge ljude na čelu Instituta. Ime koje se najčešće spominje je Goran Marić, saborski zastupnik HDZ-a koji je trenutačno na čelu Odbora za financije i državni proračun. U ekonomskim krugovima je poznato da se Marić, nakon što je stekao doktorat iz ekonomije u Mostaru, pokušava zaposliti na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu.
No, kako mu to nije pošlo za rukom, pretpostavlja se da ne bi imao ništa protiv vođenja Ekonomskog instituta. Iako je član HDZ-a, od stranačke politike Marića ipak više zanima “ekonomska teorija i praksa”. Uz to je vrlo blizak krugu ekonomista okupljenih oko Ivana Lovrinovića i Drage Jakovčevića koji su u javnosti poznati kao zagovornici ideja poput ukidanja valutne klauzule i drugog mirovinskog stupa, te štampanja novca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....