KVAKA 22

Pogledajte ovaj ugovor i bit će vam jasno zašto David Sopta ne želi dati ostavku

Ako Sopta ne bi ostao u Jadroliniji, u narednih godinu dana trebalo bi mu biti isplaćeno 36.999 eura neto, a bruto iznos koji će platiti Jadrolinija iznosi 61.779 eura

David Sopta i preslika njegovog ugovora s Jadrolinijom

 Ronald Gorsic/Cropix

Zašto David Sopta, predsjednik Uprave Jadrolinije, ne želi otići i čeka da ga razriješi Skupština koja je zakazana za sljedeći utorak 11. veljače. "Kvaka 22" je i doslovno u članku 22. Ugovora o međusobnim pravima i obvezama u obavljanju funkcije predsjednika Uprave prema kojemu će mu se, bude li razriješen i ugovor raskinut prije isteka razdoblja na koji je zaključen, osigurati radno mjesto u društvu koje odgovara njegovom obrazovanju i sposobnostima i za koje mu pripada plaća prema aktima društva.

Međutim, kad Sopta ne bi prihvatio navedeno radno mjesto, u narednih šest mjeseci ima pravo na punu plaću, a ona prema podacima iz imovinske kartice koju je ažurirao iznosi 4111 eura neto, odnosno 6864,48 eura bruto. Dakle narednih šest mjeseci Jadrolinija bi Sopti morala isplatiti 24.666 eura neto, odnosno 41.186 bruto, dok bi narednih šest mjeseci imao po ugovoru pravo na polovicu tog iznosa odnosno 12.333 eura neto, a bruto iznos je 20.593 eura. Odnosno u godinu dana od dana raskida Ugovora Sopti bi trebalo biti isplaćeno 36.999 eura neto, a bruto iznos koji će platiti Jadrolinija iznosi 61.779 eura.

Da je Sopta jednostrano otkazao taj ugovor, Jadrolinija ne bi morala isplatiti navedeni novac, ali Uprava ga nije dužna isplatiti ni u slučaju ako je svojim postupcima skrivio štetu Društvu te u slučajevima nastanka razloga iz članka 239. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima.

PROČITAJTE VIŠE Sopta kao Vučić: Uživljen je u mučeničku ulogu, uvjeren da ga nevinog razapinju

Definirano je to ugovorom od 11. ožujka 2022. godine koji je tada u ime Nadzornog odbora Jadrolinije sa Soptom na četiri godine potpisao potpisao sada već bivši predsjednik Nadzornog odbora prof. dr. sc Damir Zec, koji je u međuvremenu podnio ostavku. Plaća mu je bila određena u iznosu od 3,2 prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u RH za travanj te godine koju je objavio Državni zavod za statistiku te ima pravo na uvećanje od 0,5 posto za svaku godinu staža. Imao je i pravo na službeni automobil bez ograničenja, mobitel, prijenosno računalo i mobilni internet, poslovnu kreditnu karticu za putne troškove i troškove reprezentacije. Imao je obvezu o troškovima izvijestiti Nadzorni odbor.

image

Članak 22 ugovora Davida Sopte i Jadrolinija

Screenshot/

Osim toga, Nadzorni odbor mogao mu je uz suglasnost Skupštine dati stimulativnu nagradu ako je ocijenio da je ostvario značajne rezultate u Društvu. Osim toga, Jadrolinija se obvezala da će mu plaćati najam stana i isplaćivati naknadu za odvojeni život, jer je Sopta prijavljen u Zagrebu. Plaćani su mu i troškovi članarine u stručnim udruženjima, sudjelovanja na znanstvenim i stručnim skupovima, posjeti sajmovima i izložbama, domaća i strana stručna literatura te poslovna reprezentacija. Osim toga, imao je pravo jednom godišnje na trošak Jadrolinije obaviti kompletan zdravstveni pregled te na naknadu svih troškova koje je mogao imati pri izvršenju svojih obaveza koje obavlja u skladu s aktima i interesima te tvrtke.

PROČITAJTE VIŠE Soptina smjena je logičan, ali zakašnjeli potez, a on bi sada trebao odgovoriti na ovo pitanje

Upravo činjenica da će mu, ne prihvati li ponuđeno radno mjesto u Jadroliniji nakon što ga s cijelom Upravom Skupština razriješi funkcije predsjednika Uprave, pripasti naknada od 36.999 eura vjerojatno je razlog zašto Sopta ne želi sam otići, već čeka da ga te dužnosti razriješi Skupština. Nakon što su Ministarstvo i Agencija za istraživanje nesreća u ponedjeljak objavili izvješće o nesreći trajekta "Lastovo" 11. kolovoza prošle godine na Malom Lošinju, a prema izvješću Ministarstva i Soptina je odgovornost za nesreću, on se u utorak oglasio priopćenjem u kojem je naveo daje spreman povući se s mjesta predsjednika Uprave te da će prihvatiti sve zaključke Jadrolinijine Skupštine.

"Uvažavajući sve okolnosti, spreman sam povući se s mjesta predsjednika Uprave Jadrolinije te ću prihvatiti sve zaključke Skupštine Društva. Koristim priliku da još jednom izrazim duboko žaljenje obiteljima naših kolega pomoraca za koje danas potpisujemo nagodbu o isplati pomoći, čime će obitelji dobiti sve što ih zakonski pripada, a od Jadrolinije i dodatnu potporu", poručuje Sopta.

image

David Sopta

Ronald Gorsic/Cropix

Također kaže da je, "iako osobno ne osjeća krivnju za tragediju koju je uzrokovalo, u skladu s objavljenim izvješćem, više različitih čimbenika, osjeća moralnu odgovornost od prvog dana", njegov mandat stavljen na raspolaganje odmah na dan nesreće broda Lastovo.

Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković izjavio je nakon objave izvješća Ministarstva o nesreći na brodu "Lastovo", da će na Skupštini Jadrolinije 11. veljače zatražiti razrješenje Sopte i cijele Uprave Jadrolinije. Vrijeme će pokazati hoće li Jadrolinija, ustanovi li se u prekršajnom postupku pravomoćno Soptina odgovornost za nesreću, to tumačiti stavkom iz ugovora da je Sopta svojim postupcima skrivio štetu Jadroliniji pa mu ne bi morali isplatiti odštetu.

Jedan od posljednjih akata koje je potpisao kao predsjednik Uprave Jadrolinije bila je nagodba s obiteljima trojice stradalih i jednim ozlijeđenim pomorcem u padu rampe trajekta na Malom Lošinju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. veljača 2025 15:10