POČINJU PRIPREME

OVAKO ĆE IZGLEDATI UZGOJ MEDICINSKE KONOPLJE U RH Konoplja će se uzgajati uz alarm i čuvare iza ograde od 3 metra

Imunološki zavod, želi li se baviti uzgojem, trebao bi za pogon 20.000 kvadrata
 CROPIX

Prve doze lijekova, ulje u kapsulama koje sadrže tetrahidrokanabinol (THC), glavni psihoaktivni sastojak kanabisa, a sad je gotovo samo pitanje dana kada će se naći na policama hrvatskih ljekarni, Hrvatska će morati uvesti.

Komplicirana procedura

Bez obzira na to što je prijedlog znanstvenika uključenih u projekt legalizacije kanabisa da bi Imunološki zavod kao državna ustanova bio idealan za proizvodnju kanabisa pao na plodno tlo, procedura zakonske i tehnološke pripreme toliko je komplicirana da će se Hrvatska isprva morati osloniti na kupnju na inozemnom tržištu.

Javna rasprava o nacrtu Pravilnika o uporabi marihuane u medicinske svrhe, koji je Povjerenstvo za analizu preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida namijenilo teško oboljelima od multiple skleroze, AIDS-a, dječjeg epileptičnog sindroma i malignih bolesti, u završnoj je fazi. No, paralelno s njom Povjerenstvo prikuplja materijale za još jedan pravilnik. Riječ je o Pravilniku o uvjetima za uzgoj konoplje za primjenu u medicini koji bi trebao stvoriti uvjete da proizvodnja medicinske konoplje bude moguća i u Hrvatskoj. A taj će pravilnik, tvrde upućeni, biti još kompliciraniji od onog prvog kojim se THC preporučuje ne kao lijek protiv karcinoma nego kao lijek koji može ublažiti mučnine izazvane kometerapijom i smanjiti bolove oboljelima od malignih bolesti.

Stručnjaci procjenjuju da bi na hrvatskom tržištu za prvu ruku trebalo nabaviti minimalno 200 kilograma medicinske konoplje. Računica pokazuje sljedeće: u prosjeku 10 biljaka treba četvorni metar prostora, po biljci je moguće dobiti oko 10 grama suhe tvari cvijeta. To, pak, znači da bi Hrvatska, odnosno Imunološki zavod, želi li se baviti uzgojem, trebao za početak 20.000 kvadrata prostora na kojemu bi mogao sagraditi pogon za uzgoj medicinske konoplje. Prva verzija tog pravilnika koju smo imali priliku pročitati i koja će zasigurno doživjeti još mnoge izmjene propisuje uvjete za proizvodnju, uzgoj i obradu konoplje i definira koji se dio konoplje može koristiti kao lijek, otkriva nam prof. dr. sc. Milan Pospišil sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta i tumači:

Kontrolirani uvjeti

- Industrijska konoplja nije ista onoj koja se uzgaja za medicinske svrhe. Industrijska se uzgaja na polju i ima sasvim drukčiju tehnologiju proizvodnje i sasvim mali udio THC-a. Za uzgoj medicinske konoplje najbitnije je izabrati vrstu i sortu konoplje. Za razliku od industrijske konoplje, sorta medicinske ima visok udjel THC-a i proizvodi se u staklenicima, u strogo kontroliranim uvjetima u kojima je sve rigorozno propisano: od svjetlosti, temperature, vlage, uz obavezu pridržavanja dobre poljoprivredne prakse. Kreatorima Pravilnika osnovna je ambicija definirati uvjete kako bi se marihuana za medicinske svrhe mogla proizvoditi u Hrvatskoj. U njemu se, npr., propisuje da prostor za proizvodnju mora imati ove mjere zaštite: ograde visoke minimalno tri metra, alarmne sustave, sustav dojave, videonadzora i konstantnu fizičku zaštitu. Svi materijali, supstrati i nadohrana moraju biti prikladni za proizvodnju hrane uz zabranu upotrebe pesticida, herbicida i drugih toksičnih tvari. U Hrvatskoj de facto nemamo sjeme medicinske konoplje, morat ćemo uvesti sjeme i sadni materijal. Vjerujem da će nam ogledni primjer zemlje s dobrom praksom biti Nizozemska koja ima i dobre sorte i dobru proizvodnju - zaključuje prof. Pospišil.

Sastav biljke: Nije svaka konoplja droga

Biljka konoplje sadrži više od 460 poznatih kemijskih sastojaka, od čega ih najmanje šezdeset šest ima psihoaktivno djelovanje.

Kao droga koriste se marihuana (osušeni listovi i cvjetni vrhovi - brakteje) i hašiš (smola ženskih cvjetova) u kojima je glavna aktivna komponenta delta 9 tetrahidrokanabinol.

Osim THC-a vodeći kanabinoidi konoplje su kanabidiol (CBD) i kanabinol (CBN). Konoplja koja se uzgaja za vlakno ili sjeme u pravilu je nepodesna za drogu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 11:02