BAŠ SU ZABRLJALI

Otkrivene brojne nepravilnosti u radu DP-a, pod povećalom i Vidović Krišto: DORH će odlučivati o mogućoj kaznenoj odgovornosti

Ne primjećujete kriminal u javnim poduzećima, navela je Karolina Vidović Krišto u odgovoru Reviziji.

Ivan Penava

 Vlado Kos/Cropix

Nepotpuna poslovna dokumentacija, krivo iskazivanje dijela prihoda i rashoda, isplate po ugovorima o djelu nakon što su istekli i nepotpuni podaci o dugovima prema dobavljačima. Sve su to nepravilnosti u poslovanju vladajućeg Domovinskog pokreta (DP) za prošlu godinu koje je utvrdio Državni ured za reviziju državne izdavši DP-u uvjetno mišljenje.

Samo još dvije široj javnosti poznatije političke stranke od njih 47 koliko ih je ‘pročešljala‘ Državna revizija u redovitoj godišnjoj kontroli poslovanja, uz DP, nisu dobile bezuvjetno pozitivno mišljenje, stranka Odlučnost i pravednost (OiP) beskompromisne liderice Karoline Vidović Krišto i najstarija domaća politička partija, nekoć slavna Hrvatska seljačka stranka. Poseban slučaj je stranka Ključ Hrvatske predsjednika Lovre Crvelina, proistekla iz Živog zida osnivača Ivana Vilibora Sinčića, koja je dobila suzdržano mišljenje.

- Suzdržano mišljenje znači da iz dokumentacije koju nam je stranka stavila na raspolaganje nismo mogli dati ni uvjetno, ni bezuvjetno, ni nepovoljno mišljenje – pojasnila je pomoćnica glavnoga državnog revizora za reviziju neprofitnih organizacija i političkih stranaka Sanja Martinko.

image

Predsjednica stranke Odlučnost i pravednost Karolina Vidović Krišto odbacila je revizorsko izvješće o poslovanju stranke i krenula u protunapad.

Damjan Tadic/Cropix

Ona je podsjetila da su sve političke stranke i nezavisni zastupnici u obvezi unositi svoje financijske izvještaje u pripadajući informacijski sustav za nadzor financiranja stranaka koji Revizija također provjerava, ali joj je za izradu revizijskog mišljenja o poslovanju stranaka potrebna poslovna dokumentacija koju traže od stranaka.

- U slučaju stranke kojoj smo dali suzdržano mišljenje nismo mogli provjeriti podatke iz financijskog izvješća koje su unijeli u informacijski sustav. Nismo dobili ni poslovnu dokumentaciju od Ključa Hrvatske, niti išta drugo – otkrila je pomoćnica glavnoga državnog revizora za reviziju neprofitnih organizacija i političkih stranaka.

Raspon prekršaja

Kada je u pitanju moguća prekršajna ili kaznena odgovornost dužnosnika stranke koja nije dobila bezuvjetno mišljenje Revizije, o tome će, kako nam je rečeno, odluku donijeti Državno odvjetništvo kojem je proslijeđena kompletna dokumentacija za 47 stranaka i pet nezavisnih zastupnika.

Procedura koja slijedi nakon nalaza Revizije je izdavanje naloga i preporuka strankama koje su dobile uvjetno ili suzdržano mišljenje o ispravljanju uočenih nepravilnosti. Ako se stranke i njezini dužnosnici ogluše o preporuke i naloge Revizije, mogu doći pod udar prekršajnih odredbi Zakona o državnoj reviziji koje predviđaju novčane kazne za stranke u rasponu od 2650 do 6630 eura, a za dužnosnika stranke od 265 do 2650 eura.

Prema izvješću Revizije o DP-u, poslovanje stranke ‘pročešljano‘ je u rujnu ove godine kada je vodstvo stranke bilo značajno izmijenjeno u odnosu na 2023.. Iznimka je Ivan Penava koji je bio predsjednik stranke i u vrijeme ‘posjeta‘ Revizije i u godini koju je Revizija analizirala. Mario Radić bio je zamjenik predsjednika u 2023., a u vrijeme obavljanja Revizije tu je funkciju obnašao Stipo Mlinarić. Promijenio se i glavni tajnik, u 2023. na toj je poziciji u DP-u bio Danijel Spajić, a u rujnu 2024. Spajića je naslijedio Josip Dabro, aktualni potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

- Stranka u očitovanju navodi da je suglasna s mišljenjima o financijskim izvještajima i usklađenosti poslovanja Državnog ureda za reviziju za 2023. te da će nastojati u najkraćem mogućem roku otkloniti utvrđene propuste – navodi se u revizorskom izvješću za DP.

Hrvatska seljačka stranka nije dobila ‘zeleno svjetlo‘ Revizije, među ostalim, zbog pogrešnog knjiženja naknada stranačkim aktivistima koji nisu zaposlenici HSS-a i izostanka obračuna godišnjeg obračuna poreza na dohodak zaposlenika stranke. I stranka ‘Odlučnost i pravednost‘ ‘pala‘ je u nalazu Revizije zbog pogrešnog knjiženja dijela rashoda, ali i nedostatne poslovne dokumentacije o troškovima poslovanja. Dok se i HSS, poput DP-a, ‘posuo pepelom‘ i najavio da će ispraviti uočene nepravilnosti, OiP je odbacio izvješće Revizije kao ‘šikanirajuće, protuustavno i protuzakonito‘.

- Stranka u uvodnom dijelu očitovanja navodi da potpuno odbacuje konstataciju o uvjetnom mišljenju o financijskim izvještajima, kao i o uvjetnom mišljenju o usklađenosti poslovanja. Nadalje, navodi da ukoliko je pojedina stavka upisana u pogrešnu rubriku, to nije nikakva zla namjera i ta se pogreška ispravi. Ako je članarina zabunom naznačena kao donacija, i to se ispravi. No, to nije razlog za uvjetno mišljenje – citira Revizija odgovor OiP-a na nalaze iz spomenutog izvješća. Iz OiP-a, u očitovanju na revizijsko mišljenje, postavljaju i pitanje ‘kako državna revizija ima hrabrosti doći stranci koja nije primala ni euro javnog, tj. poreznog novca i ukazati na 50,00 eura donacije upisane u pogrešnu rubriku, dok istovremeno daje bezuvjetno mišljenje Hrvatskoj demokratskoj zajednici‘.

- Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice i drugi dužnosnici koriste državna prijevozna sredstva u stranačke svrhe (zrakoplov, automobile) – čime izravno nanose štetu proračunu Republike Hrvatske, ali Državni ured za reviziju to ne vidi. Državni ured za reviziju ne primjećuje ni korupciju u Jadroliniji, ni HEP-u, niti korumpiranje medija putem državnih tvrtki, što je temelj podivljale korupcije koja se u Republici Hrvatskoj događa – citira Revizija odgovor OiP-a.

Ispunjenje preporuka

Revizija je upozorila na podatak da je od 265 naloga i preporuka koje su dali strankama i nezavisnim zastupnicima nakon provedenih revizija u prethodnim godinama, 130 preporuka ili nalaza provedeno, u daljnja 62 slučaja utvrđeno je da se na provedbama radi, dok 19 naloga i preporuka nije provedeno. Na pitanje kakvi su pokazatelji o sprovedenim izvidima i istragama DORH-a na temelju ranijih izvješća Revizije, rečeno nam je kako ih DORH o tome ne izvještava jer nema takvu obvezu prema Državnom uredu za reviziju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 17:40