MINISTAR MILJENIĆ

OŠTRA PORUKA SRBIJI ZBOG ŠEŠELJA 'Blokirat ćemo im EU pregovore ako ne procesuiraju ratne zločine'

 Dragan Matić/CROPIX

U emisiji Pressing na televiziji N1 gostovali su ministar pravosuđa Orsat Miljenić i europarlamentarci HDZ-ov Andrej Plenković i SDP-ov Tonino Picula.

Na inicijativu Europske pučke stranke na dnevnom redu Europskog parlamenta u četvrtak će se naći slučaj "Srbija – Slučaj optuženog ratnog zločinca Šešelja". Šešeljeve provokacije, naime, su i bile tema emisije.

"Šešelj svakodnevno krši dva uvjeta koja mu je postavio Haški sud: utjecaj na svjedoke i žrtve, te izjave kako se ne namjerava vratiti u Den Haag. Ovu inicijativu smo pokrenuli da se Srbija očituje o tome. Srbija ovakvo ponašanje ne smije tolerirati", upozorio je Plenković za N1 .

Slučaj Šešelj je ujedinio sve stranke u Hrvatskoj, no kakav je odnos prema tom pitanju u Europskom parlamentu? "Koliko su ostali zainteresirani, vidjet ćemo na raspravi o rezoluciji. Ipak, u EP-u postoje različite i kontroverzne reakcije. 750 zastupnika nije homogeni stroj. Oni predstavljaju refleksiju svega onoga što se događa u EU. No mir koji je postignut u regiji nije takve kakvoće da se može poljuljati", upozorio je Picula.

Bez obzira na ishod deklaracije u EU parlamentu, ključno će biti vidjeti stvaran učinak ovih diplomatskih poteza. "Šešelj je povod, ali Srbija se mora suočiti s pitanjem ratnih zločina. A drugo pitanje koje mora riješiti je odnos prema četništvu. Ako je to kazneno djelo u Hrvatskoj, mora biti i u Srbiji", rekao je Miljenić.

Na pitanje je li riječ o smišljenom potezu s ciljem destabilizacije Srbije i posljedično regije ili je u pitanju obični šlamperaj Haškog suda, Picula je istaknuo je da se radi o šlamperaju. "Ovaj potez pokazuje slabašnost suda, a to će se vidjeti u prosincu kada će o radu Haškog suda raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a", kazao je Picula.

"Srbija je zemlja s dugom tranzicijom. Dačić se mora jasno i čvrsto očitovati o slučaju Šešelj", rekao je Plenković. Pritom Picula dodaje kako "treba pogledati evolucijsko stablo srpske politike koja ima i Šešeljeve grane."

Da je hrvatska diplomacija reagirala preblago na ovaj slučaj složili su se Picula i Plenković. Ministar Miljenić je istaknuo: "Blokirat ćemo pregovore ako Srbija ne procesuira ratne zločine. Srbiji mora biti jasno da je to test koji mora položiti", upozorio je Miljenić. "Šešelj je sporan i s kaznenopravnog aspekta. Radi se o govoru mržnje, nijekanju genocida i veličanju četništva", istaknuo je Miljenić.

Nakon kritike o netransparentnosti Haškog suda, ministar Miljenić se osvrnuo i na aktualne probleme u hrvatskom pravosuđu, piše N1 . "Pravosuđe nam nije savršeno, no bolje je nego što je bilo. Ja sam prvi koji nisam zadovoljan", rekao je Miljenić. Afera Agram i slučaj Milana Bandića uz povijesno visoku jamčevinu to je i dokazala. "Načelno govoreći, jamčevina je problem. Treba vidjeti što se njome može pokriti i može li uopće zamijeniti zatvor", istaknuo je Miljenić.

Također se osvrnuo na situaciju da zagrebački gradonačelnik Milan Bandić odleži mjesec dana bez pravomoćnog rješenja: "Pravno je moguće, no to se ne bi smjelo dešavati."

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 09:22