Oluja sa zapada, koja je u kasnim poslijepodnevnim satima sa zagrebačkog područja prodrla u Slavoniju krećući se na nekim lokacijama i brzinom od 180 km/h ostavila je za sobom grozne posljedice i štetu kakva se u ovim krajevima, koji su svi odreda bili zahvaćeni ratom, ne pamti ni iz tog ratnog doba.
Otkako je ušla u geografsko područje Slavonije kod Nove Gradiške, odnosno Cernika i okolnih mjesta oluja je u sljedećih nekoliko sati poharala praktički sva naseljena mjesta koja se nalaze na trasi autoceste A3 prema Srbiji. Slavonski Brod i mjesta oko njega teško su nastradala, kao i Babina Greda, Županja..., a krakovi oluje širili su se i sjevernije, pa su velike štete zabilježene i u Požeštini, na području Pleternice, Lipika, Daruvara..., a onda na krajnjem istoku i u Tovarniku, dakle na samoj granici sa susjednom Srbijom, koja se također posljedično našla na udaru.
Velika je bila navala na zdravstvene ustanove, a djelatnici Hitne medicinske pomoći, Domova zdravlja i bolnica na cijelom području imali su posla cijelu noć. Samo u Slavonskom Brodu i Novoj Gradiški službeno je tijekom noći liječničku pomoć potražilo 55 građana.
Jutro poslije Slavonski Brod izgledao je kao poprište apokalipse, ali ništa bolje nije bilo niti u ostalim mjestima na rutu ovog nevremena čije su značajke bile vjetar gotovo uraganske snage i jaka kiša.
Iako su sve službe u gradovima i općinama, komunalne tvrtke, vatrogasci, Civilna zaštita, policija, Hrvatska vojska, djelatnici HEP-a, HEP-Plina, vodoopskrbnih tvrtki...
Već u srijedu čim se stanje smirilo krenule u raščišćavanje posljedica nevremena, ono je bilo takvo da su sve službe i dan poslije bile u punom pogonu s neizvjesnim trenutkom u kojem će taj posao biti završen.
Vjetar je doslovno čupao stabla iz zemlje i bacao ih po cestama i nogostupima kao što Sandra Perković baca disk. Grane su letjele snažno i neumoljivo, zabijale se u tlo. U Tovarniku smo naišli na prizor gdje su orasi koje je oluja iščupala iz korijenja, doslovno polomili betonske stupove javne rasvjete.
- Počelo je negdje iza 20,30 sati, jak vjetar i kiša i trajalo je možda 15-20 minuta, kao tornado, najstariji mještani ne pamte takvo nevrijeme. Ništa se nije vidjelo. Nema kuće da joj barem crijep nije pao. Kad je prestalo izašli smo na teren i prioritet je bio raskrčiti glavne ulice, onda smo se prebacili na sporedne i radili smo do ponoći. Danas pola sela ima struje, pola nema – ispričao nam je Ivan Dragičević, predsjednik DVD-a Tovarnik, dok je načelnik Općine Anđelko Dobročinac kazao da je to bio "kaos kakav se ne pamti".
- Ni u ratu nije tako bilo. No, priroda nam je pokazala zube, pokazala tko je glavni, a sada nam samo ostaje sanirati štetu i pokušati nadoknaditi ljudima ono što su izgubili. Najgore je što smo i mi imali jednu ljudsku žrtvu, a ovim putem izražavam iskrenu sućut obiteljima svih preminulih od posljedica oluje – rekao je Dobročinac, čiji je punac Zvonko Drmić preminuo tijekom rada s vatrogascima na uklanjanju posljedica nevremena.
Dobročinac je dodao da im je prioritet bio spasiti električne vodove da ne dođe do dodatnog pucanja, te očistiti glavne prometnice s obzirom na tranzit koji kroz ovo selo prolazi na relaciji Hrvatska – Srbija.
Osim porušenih stabala, velika je šteta i na njivama. Suncokreti oko Tovarnika su sravnjeni sa zemljom, a vjetar je polomio i dva dalekovodno stupca u polju kod ovog mjesta.
Slično je i u ostalim naseljima po Slavoniji. U Gradištu kod Županje vjetar je u jednom trenutku dosegnuo brzinu od 180 km/h, pri čemu je nosio krovove. Šteta je na svakom koraku ogromna, a prizori zastrašujući.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....