ODLUKA USTAVNOG SUDA

OPAČIĆ 'Suspenzija Obiteljskog zakona presedan koji će donijeti pravni kaos'

"Posao je Ustavnog suda ocjenjivati ustavnost zakonskih akata, no presedan je da se cijeli zakon stavi pod suspenziju, i to vrlo važan zakon koji se doslovno tiče svakog građanina", izjavila je Opačić
 Damjan Tadić/ CROPIX

ZAGREB - Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić ocijenila je u utorak odluku Ustavnog suda o suspenziji novog Obiteljskog zakona zbog neusklađenosti s Ustavom presedanom koji će za posljedicu donijeti pravni kaos i nesigurnost.

"Posao je Ustavnog suda ocjenjivati ustavnost zakonskih akata, no presedan je da se cijeli zakon stavi pod suspenziju, i to vrlo važan zakon koji se doslovno tiče svakog građanina", izjavila je Opačić novinarima.

Novi Obiteljski zakon sadržajno je kompleksan i opsežan, pa je moguće da ima pogrešaka i nejasnoća i dijelova koji nisu u skladu s Ustavom. To je Ustavni sud trebao ispitati i reći nam koje su izmjene potrebne. Suspenzija čitavog zakona je naprosto pravni kaos i ništa drugo, poručila je Opačić.

Dodala je kako su je građani izabrali da se bori za njihove interese, što će činiti i dalje, a Vlada će pronaći mehanizme kako zaštititi interese građana.

Smatra da je novi Obiteljski zakon, koji je na snazi od 1. rujna prošle godine, počeo dobro funkcionirati, što je pokazao rad novoosnovanog Centra za posebno skrbništvo, koji se brine o osobama i djeci lišenim poslovne sposobnosti.

Centar je u četiri mjeseca zaprimio više od 800 predmeta, od čega su riješili više od 200, a nakon suspenzije zakona Centar ne može nastaviti s radom, čime je građanima oduzeta mogućnost korištenja njegovih usluga, kaže Opačić.

Na konstataciju novinara da je više udruga i pojedinaca zatražilo ocjenu ustavnosti zakona već nakon njegova izglasavanja u Saboru u srpnju prošle godine, i prije negoli je stupio, Opačić je odgovorila da je Ustavni sud već tada trebao reagirati ili sada odlučivati samo o pojedinim dijelovima zakona koje smatra protuustavnim, a ne suspendirati cijeli zakon.

Opačić ne smatra osobnim neuspjehom to što je Ustavni sud dva puta osporio Obiteljski zakon, koji je proglasila jednom od najvažnijih stvari u svome radu, jer svaki zakon može imati manjkavosti i elemenata koji mogu biti ocijenjeni protuustavnim.

Novi Obiteljski zakon usklađen je s međunarodnim i europskim konvencijama, što sa starim zakonom iz 2003., po kojem će se sada raditi, nije slučaj.

"Vrlo je neozbiljno raditi po zakonu koji nije usklađen s potpisanim konvencijama. Ako Hrvatska svaki put mora dočekati da iz EU dobije po prstima, osobno na to ne pristajem", rekla je Opačić.

Od prvog sam se dana prihvatila posla i riješila ne samo pitanje usklađivanja s konvencijama nego i brojne probleme koji su građani imali sa starim zakonom, koji nije odgovarao stvarnim problemima, ustvrdila je Opačić.

Navela je da su nove odredbe o razvodu braka, po kojima se roditelji prije rastave dogovaraju i donose zajednički plan o skrbi za djecu, u samo četiri mjeseca polučile dobre rezultate, što dokazuje podatak da je na sudovima samo deset tužbi za rastave.

Ustavni sud je u ponedjeljak objavio odluku o suspenziji Obiteljskog zakona. Ocjenu ustavnosti zatražilo je 18 različitih predlagatelja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 16:49