IMAJU 8000 POTPISA

Oglasio se prozvani rektor Boras, tvrdi da se nezadovoljni studenti bave politikom

Novu pobunu pokrenula je odluka rektora zagrebačkog sveučilišta da smijeni aktualnu dekanicu Vesnu Vlahović-Štetić
Damir Boras
 Davor Pongracic/CROPIX

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras u utorak je za N1 komentirao peticiju od 8000 potpisa za njegovu smjenu koju su studenti i profesori Filozofskog odnijeli u Vladu.

- Mogu samo reći da je to peticija od prije mjesec dana, ne bih komentirao. Imamo sjednicu Senata i ne mogu komentirati - rekao je kratko Boras za N1.

Na činjenicu da su studenti i profesori fakulteta peticiju odnijeli premijeru Andreju Plenkoviću, Boras kaže: "To je samo dokaz da se bave politikom, što se na Sveučilištu ne bi trebalo po Statutu i zakonu", izjavio je i odbio komentirati što očekuje od sjednice u utorak.

Podsjetimo, novu pobunu na Filozofskom pokrenula je odluka rektora zagrebačkog sveučilišta da smijeni aktualnu dekanicu Vesnu Vlahović-Štetić, ali i fakultetu u potpunosti onemogući postavljanje uprave koju sami izaberu. Prethodno je Rektor s Damirom Borasom na čelu odbio Nevena Jovanovića za dekana Filozofskog fakulteta, iako ga je fakultet predložio.

Njega je, podsjetimo, Senat odbio na sjednici koja se nije fizički održala.

Povorka studenata i profesora zastala je pored Rektorata, a potom odnijela u Vladu više od 8000 potpisa peticije.

- Okupili smo se da zaštitimo demokraciju na sveučilištu. U trenutku kad krene povorka, Senat Sveučilišta glasat će pisanim putem. Nitko neće vidjeti ničiji glas. Ako bude nekih konzultacija, one će se obavljati privatno, telefonima, a odlučivat će se o razrješenju dekanice fakulteta - objasnio je nesuđeni dekan Neven Jovanović.

Prosvjedu su se pridružili i odnedavno saborski zastupnici Tomislav Tomašević te Katarina Peović. Okupljeni kažu da nije samo problem u Borasu, nego i Milanu Bandiću, za koje tvrde da imaju neke "zanimljive odnose" koji uključuju i "neke sastavnice fakulteta s nekim nekretninama tih sastavnica".

N1 neslužbeno doznaje da se cijeli dan "silno telefoniralo po fakultetima", uvjeravalo se dekane da moraju glasati u skladu s planovima rektora Damira Borasa. Prema Stautu Sveučilišta na Senatu je potrebna dvotrećinska većina za promjene poput ovih koje se pokušavaju provesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a prema Zakonu o visokom obrazovanju natpolovična većina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 10:36