PRATITE UŽIVO!

Odvjetnik Novice Petrača otkrio kad se njegovog klijenta može očekivati u zatvoru: ‘Ovo je opasno! A Rotimov slučaj je znakovit...‘

Petraču, njegovim sinovima, Goranu Roiću i Tomi Paviću određen je istražni zatvor

Vili Beroš, Goran Roić, Saša Pozder, Tomo Pavić

 Cropix/

- Viliju Berošu i podzetniku Saši Podzeru određen je jednomjesečni istražni pritvor

- Istražni zatvor određen je i Petraču i sinovima, Roiću i Tomi Paviću

- Za Krešimira Rotima uopće nije ni zatražen istražni zatvor

- Odvjetnici se bune zbog paralelnih istraga USKOK-a i EPPO-a

- Istražitelji EPPO-a su Beroša uhvatili slučajno, istražujući Tolušića

- Beroš je ispred suda govorio da nije kriv


NOVO 21:10 Odvjetnik Fran Olujić istodobno u sklopu USKOK-ova slučaja brani poduzetnika Sašu Pozdera, dok u EPPO-vu slučaju brani Novicu Petrača, sina Hrvoja Petrača. U Dnevniku Nove TV komentirao je složenu situaciju oko sukoba nadležnosti između dvije institucije.

"Situacija je ne samo bizarna već sa stajališta pravne sigurnosti vrlo opasna, ali i pravno nedopustiva. Ova situacija traje već gotovo 48 sati i krajnje je vrijeme da netko od te dvije institucije od glavnog odvjetnika zatraži rješenje sukoba nadležnosti. Ne mogu se pred istim sudom i istim sucem voditi dvije različite istrage za istu činjeničnu osnovu", rekao je o tome kako vidi situaciju.

Na pitanje hoće li njegov klijent Novica Petrač biti obuhvaćen istragom ako nadležnost preuzme USKOK, rekao je da o tome ne može spekulirati.

"Tada je pitanje USKOK-a tko će biti obuhvaćen postupkom. Postupak EPPO-a također je već započet i u njemu je doneseno rješenje o provođenju istrage i o istražnom zatvoru, za očekivati je da bi i oni bili obuhvaćeni postupkom", rekao je.

O tome kada se Novicu Petrača može očekivati u Remetincu rekao je da će to biti ili tijekom nedjelje ili tijekom ponedjeljka.

O tome kako komentira činjenicu da je Krešimir Rotim jedini pušten da se brani sa slobode te postoji li mogućnost zbog toga da je teretio Sašu Pozdera i Vilija Beroša, rekao je: "Nisu mi poznati detalji obrane gospodina Rotima, ali činjenica da samo za njega USKOK nije tražio istražni zatvor, vrlo je znakovita".

Dodao je i da se svatko ima pravo braniti na način na koji smatra najboljim.


20:35 - Glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske Ivan Turudić rekao je u subotu RTL Televiziji da će "brzo" odlučiti o tome čiji će istražitelji nastaviti istraživati slučaj sumnjive prodaje medicinskih uređaja hrvatskim bolnicama - oni USKOK-ovi ili oni EPPO-a.

- I USKOK i EPPO su pokrenuli istrage i sada se vode dva paralelna procesa o sličnom činjeničnom stanju. No to neće dugo potrajati. Očigledno se radi o sukobu nadležnosti o kojoj ću ja odlučiti sukladno ovlastima koje mi daje Europska uredba i Zakon o preuzimanju iz te uredbe. To će biti vrlo brzo, kroz nekoliko dana - rekao je Turudić RTL-u.

Više o Turudićevom istupu o aferi bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša pročitajte OVDJE.


19:20 Aferu svog sada već bivšeg ministra komentirao je i premijer Andrej Plenković.

"Nemoguće je znati, jedini način je da imamo nekakav sustav ‘Big Brothera‘ pa da svi koji rade za vladu budu na tajnim mjerama, pa da imam nekog detektiva koji mi dolazi poručiti što tko radi. Toga u demokracijama nema, ljudi dobiju povjerenje da rade sukladno zakonu svoj posao, sukladno njihovom najboljem znanju, najboljoj praksi i programu Vlade", rekao Plenković. Više pročitajte ovdje.


17:20 Europski delegirani tužitelj Tomislav Kamber komentirao je razvoj situacije u ovom slučaju.

"Fokus istrage su aktivnosti zločinačkog udruženja, koje je za cilj imalo plasman medicinskih uređaja po neosnovanim cijenama. U te svrhe, podmićivali su sve odgovorne kako bi si osigurali uspjeh javnim nabava. Potom su prali novac i EPPO je zato tražio istražni zatvor, koji je i određen", rekao je, prenosi N1.

Odgovorio je na pitanje što ako glavni državni odvjetnik ne da nadležnost EPPO-u.

"To je hipotetsko pitanje. Očekujemo da nam kolege iz USKOK-a dostave predmet. Reagirali smo sukladno ovlastima koje regulira uredba. Mi smo preuzeli predmet koji trenutno vodi USKOK. Činjenično, slučajevi su slični i što se nas tiče, sukoba nadležnosti nema. Ured Europskog javnog tužitelja je u cijelosti postupao sukladno odredbama."

Kazao je da za bizarnu situaciju EPPO nije kriv.

"Imamo dva konkurirajuća spisa i EPPO nije mogao ispitati odgovarajući broj okrivljenika pa predložiti istražni zatvor. Činjenica jest da je prema informacijama koje su emitirane u javnom prostoru, obuhvat inkriminacije s kojim je išao USKOK, manji od onoga koji ima EPPO. Nedostaje mu dobar dio okrivljenika i USKOK je postavio priču da su isti okrivljenici imali drugačije uloge i da su počinili drugačija djela. Za ovo EPPO nije kriv. Riječ je o presedanskoj i bizarnoj situaciji."

Ne zna hoće li se istražiti kako je došlo do takve situacije, ali otkrio je kad se krenulo u realizaciju istrage.

"Imali smo plan pretraživanja i dokumentaciju na oko 150 stranica. Planirali smo krenuti u realizaciju vrlo skoro. Bit će izdan europski uhidbeni nalog za okrivljenike koji nisu u Hrvatskoj."

Naglasio je da nema saznanja kad je USKOK krenuo s izvidnim radnjama i svim detaljima koji se tiču akcije.

"Uviđam da je obuhvat inkriminacije USKOK-a manji od obuhvata inkriminacije EPPO-a", zaključio je Kamber, javlja N1.


16:42 Bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša policija je izvela sa suda, smjestila u policijsko vozilo i odvezla u Remetinec. Okupljenim novinarima ispred suda uz osmijeh je poručio da nije kriv. Na pitanje kako komentira istragu odgovorio je: "Očekivano".

image

Odlazak Vilija Beroša i drugih osumnjičenih iz zgrade suda u Zagrebu

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Odlazak Vilija Beroša i drugih osumnjičenih iz zgrade suda u Zagrebu

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Odlazak Vilija Beroša i drugih osumnjičenih iz zgrade suda u Zagrebu

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Odlazak Vilija Beroša i drugih osumnjičenih iz zgrade suda u Zagrebu

Vanesa Pandzic/Cropix

16:19 Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u subotu je po zahtjevu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih u istrazi povezanoj sa smijenjenim ministrom zdravstva Vilijem Berošem ranije u subotu pritvorenom po zahtjevu Uskoka.

Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić Hini je potvrdio da je istražni zatvor na prijedlog EPPO-a određen Hrvoju Petraču te dvojici njegovih sinova Novici i Nikoli koji su u bijegu. Sa suda su u Remetinec tako iz te skupine odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te ravnatelj dječje bolnice u Klajićevoj Goran Roić.

Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega s obzirom da nisu dostupni hrvatskim vlastima.

- Isti sudac je popodne zaključio da je Goran Roić osumnjičenik za neka kaznena djela, a jutros u 11 je rekao da je druga osoba osumnjičenik za ta ista kaznena djelo. Roić dosad ima besprijekoran život, on je cijeli život liječio djecu i nema nikakvog razloga da on bude u istražnom zatvoru, rekli su odvjetnici Gorana Roića i dodali da će se žaliti na odluku o istražnom zatvoru.


15.55 - Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) svoju je istragu protiv bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i ostalih pripadnika zločinačke organizacije u aferi preplaćenih medicinskih uređaja trebao uhićenjima finalizirati sljedeći tjedan, kako doznajemo od dobro obaviještenih izvora, ali mu je USKOK poremetio planove i u sklopu svoje paralelne istrage požurio s uhićenjima u petak ujutro.

image

Pretres kuće Vilija Beroša

Ranko Suvar/Cropix

15.00 - Novica Petrač će se u najkraćem roku pojaviti u Hrvatskoj i staviti na raspologanje tijelima progona. Ako mu sud danas odredi istražni zatvor, pojavit će se u Remetincu - potvrdio je odvjetnik Fran Olujić uoči ročišta gdje će se odlučiti o istražnom zatvoru.

- Moj klijent optužbe poriče, ali moram napomenu nešto drugo. Niti USKOK niti EPPO nisu podnijeli zahtjev da se riješi sukob nadležnosti, ova situacija u kojoj mi danas na istom sudu pred istim sudcem istrage imamo dva različita prijedloga za određivanje istražnog zatvora je u najmanju ruku bizarna, pa to su čak potvrdili kolege iz EPPO-a. Ovako nešto je nezabilježeno u hrvatskom pravosuđu i ova nas situacija straši - rekao je Olujić, a na njegovu izjavu nadovezao se i Ljubo Pavasović-Visković, Rotimov odvjetnik.

- Da, ovo je šizofrena situacija.


NOVO 14.15 - Na zagrebački sud dovedeni su i Goran Roić i Tomo Pavić. Uskoro će stići i odluka hoće i oni morati u istražni pritvor, ali ovaj put ročište se održava za slučaj u istrazi EU tužitelja.

image

Goran Roić

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Goran Roić

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Tomo Pavić

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Tomo Pavić

Vanesa Pandzic/Cropix

13:35 - Branitelj Krešimira Rotima, odvjetnik Ljubo Pavasović Visković demantira neslužbene informacije da je njegov klijent priznao namještanje posla.

- Moj klijent nije ništa priznao nego je negirao krivnju. Rekao je da nema veze s ničim te da ništa nije namještao - kratko je izjavio odvjetnik Pavasović Visković.

image

Ljubo Pavasović-Visković

Goran Mehkek/cropix/Cropix

13:30 Zanimljivo, Beroš će narednih 30 dana provesti u Remetincu, gdje će najvjerojatnije, 13. prosinca, proslaviti svoj 60. rođendan.


NOVO 12:12 Berošu i Pozderu određen je istražni zatvor u trajanju od mjesec dana, potvrdio je tužitelj USKOK-a. Podjetimo, za Krešimira Rotima uopće nije ni zatražen istražni zatvor jer je priznao namještanje poslova.

Međutim, protiv Krešimira Rotima određene su mjere opreza jer je iznio obranu, kazali su iz USKOK-a.


NOVO 10:24 Kako neslužbeno doznajemo, USKOK nije zatražio istražni zatvor protiv Krešimira Rotima zbog toga što je priznao da je sudjelovao u namještanju pa ne postoji opasnost od utjecaja na svjedoke.

Rotim je navodno istražiteljima USKOK-a rekao i to da je Vili Beroš primio mito od Saše Pozdera.

image

Vili Beroš

Josip Bandic/Cropix
image

Dolazak Beroša na sud

Josip Bandic/Cropix
image

Dolazak Beroša na sud

Josip Bandic/Cropix
image

Odvjetnik Fran Olujić

Josip Bandic/Cropix
image

Saša Pozder

Josip Bandic/Cropix

NOVO 10:15 Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda na ročištu zakazanom za 10 sati odlučuje o određivanju istražnog zatvora bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu koji je nakon uhićenja i ispitivanja u Uskoku prenoćio u policijskom pritvoru.

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš stigao je pred sud i rekao: "Neutemeljena je, vjerujem da ćemo uspjeti dokazati", rekao je kratko, prenosi N1.


10:03 USKOK je objavio priopćenje vezano uz uhićenje bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša. Više pročitajte OVDJE.


9:45 Jutarnji doznaje koji je tajni dokaz koji EPPO ima, a USKOK nema. Više pročitajte OVDJE.


9:20 Svi koalicijski partneri i dalje podržavaju premijera Andreja Plenkovića, jednako čvrsto kao HDZ, ali idućih će se tjedana odvijati važne, zanimljive, ali i proturječne stvari, koje će u drugi plan potisnuti i aktualnu kampanju za predsjedničke izbore.

Kako prenosi Novi list, lijevo-liberalna oporba pregovarat će s HDZ-om o popunjavanju Ustavnog suda, a paralelno će pokušati opozvati njegovog premijera. Dok je obavještavao Ivana Malenicu da se, zbog više sile, pregovori moraju odgoditi, SDP je prikupljao zastupničke potpise potrebne za zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Plenkoviću. Iako su prikupili dovoljno potpisa za glasanje o opozivu premijera, inicijativa je osuđena na neuspjeh jer Plenkovića i dalje podržava dovoljno koalicijskih partnera.

Kako doznaje Novi list, na sjednici Kluba SDP-a bilo je i mišljenja da zbog stabilne HDZ-ove većine u saboru možda i ne treba predlagati glasanje o nepovjerenju, ali prevladao je stav da je to jedina logična reakcija na uhićenje i drugog Plenkovićevog ministra u manje od tri godine.

“Novo je ovdje samo to da je Beroš prvi dužnosnik u posljednje vrijeme koji nije prvo dao ostavku pa onda postao predmet istrage. Mi smo posljednje četiri godine konstantno upozoravali na probleme, na afere samog ministra, tražili njegovo razrješenje. Nažalost, nismo poslušani”, rekao je SDP-ov Saša Đujić. On je dodao i da je oporba u prošlom sazivu tri puta tražila Berošev opoziv, a da ga je Plenković odbio.

SDP u utorak treba predati potpise, a vlada ima osam dana za očitovanje. O Plenkoviću će se u saboru morati glasati u roku od 30 dana.


9:02 Na Županijskom sudu u Zagrebu u 10 sati održat će se ročište na kojemu će se odlučiti o tome idu li osumnjičenici u istražni zatvor.


8.10 Bivši ministar zdravstva Vili Beroš noć je proveo iza rešetaka, a danas će biti održano ročište na sudu. Njegova odvjetnica otkrila je da je Beroš sinoć odbacio optužbe.

- Ne mogu vam ništa reći osim da je u potpunosti porekao počinjenje kaznenog djela - rekla je kratko okupljenim novinarima.

image

Vili Beroš izlazi iz svog ureda u Ministarstvu zdravstva u pratnji istražitelja PNUSKOKA

Robert Anic/pixsell/Pixsell
image

Laura Valković, odvjetnica Vilija Beroša

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Uhićeni ministar Vili Beroš dovezen u USKOK

Vanesa Pandzic/Cropix
image

Uhićeni ministar Vili Beroš dovezen u USKOK

Vanesa Pandzic/Cropix

Službenici Policijskog nacionalnog USKOK-a u petak rano ujutro došli su na vrata doma HDZ-ova ministra zdravstva Vilija Beroša s nalozima za uhićenje i pretres. U 7.10 sati priopćeno mu je da je uhićen. Kako je nešto poslije u kratkom priopćenju potvrdio USKOK, Beroš je uhićen u sklopu "uhićenja i provođenja hitnih dokaznih radnji" koje su "rezultat izvida koje je prethodno proveo USKOK".

Prema prvim informacijama, zbog preplaćenih nabava dualnih mikroskopa za neurokirurgiju i davanja mita, uz Beroša su uhićeni predstojnik Klinike za neurokirurgiju KB-a Sestara milosrdnica prof. dr. sc. Krešimir Rotim i dobavljač uređaja Saša Pozder. USKOK ih tereti za zločinačko udruženje, primanje i davanje mita, te trgovinu utjecajem. Ispostavilo se da USKOK ministra Beroša ne tereti za primanje mita nego trgovanje utjecajem, a možda i za pripadnost zločinačkom udruženju.

Međutim, već oko deset sati dogodio se novi zaplet. Ispostavilo se da istragu o istom slučaju, ali bitno širu, vodi i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), koji je priopćio da su pokrenuli istragu protiv osam fizičkih osoba, uključujući ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova, te dvije pravne osobe.

Ključna razlika u odnosu na istragu USKOK-a je u tome što EPPO obuhvaća "nove" organizatore zločinačkog udruženja, te kao glavnog aktera označava Hrvoja Petrača. Istragom obuhvaćaju i dvojicu njegovih sinova te ravnatelja zagrebačke Klinike za dječje bolesti u Klajićevoj ulici Gorana Roića te djelatnika HZZO-ova područnog ureda Tomu Pavića. Usto, za razliku od USKOK-a, prema neslužbenim informacijama, terete i samog ministra Vilija Beroša da je primio mito, i to po 25.000 eura za svaku od tri bolnice koje su kupile sporne uređaje po "debelo" preplaćenim cijenama.

Kako navodi EPPO, sve se odvijalo u razdoblju od 2022. do danas, pri čemu je Hrvoje Petrač, EPPO nije navodio identitete, "kao voditelj zločinačkog udruženja, povezao u zajedničko djelovanje četvero drugih članova zločinačkog udruženja, s ciljem pribavljanja nepripadne imovinske koristi za dva trgovačka društva u kojima su osumnjičenici bili odgovorne osobe i stvarni voditelji poslovanja".

"Svrha njihovog kriminalnog djelovanja je bila osigurati da jedno od ovih trgovačkih društava bude izabrano za prodaju medicinskih robotskih uređaja bolničkim ustanovama na području RH, a što su ostvarivali davanjem i obećanjem davanja novčanih nagrada relevantnim dionicima sustava javnog zdravstva u zamjenu za osiguravanje financiranja nabava ovih uređaja po neosnovano uvećanim cijenama...", priopćio je EPPO opisavši kako su osumnjičenici u najmanje četiri navrata poduzeli radnje radi osiguranja plasmana medicinskih robotskih uređaja osumnjičenog trgovačkog društva.

"U slučaju KBC-a Split, nabava u okviru projekta ‘Nabava sustava za robotsku kirurgiju‘, procijenjene vrijednosti 4,850.000 EUR-a i u cijelosti financiranog iz proračuna EU, nije dodijeljena osumnjičenom trgovačkom društvu, usprkos mitu ponuđenom odgovornoj osobi u okviru ove bolnice i činjenici da je ministru zdravstva obećana novčana nagrada u zamjenu za pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu. Obzirom je odgovorna osoba u okviru bolnice odbila ponuđeno mito, u navedenom slučaju nije došlo do stjecanja nepripadne imovinske koristi na štetu proračuna EU.

U preostala tri slučaja, riječ je o nabavi operacijskih mikroskopa za potrebe KBC-a Osijek, Klinike za dječje bolesti Zagreb i Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice. U sva tri slučaja postoji osnovana sumnja da je ministar zdravstva, u zamjenu za primljeno mito, izdavao odobrenja za nabavu ovih operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama, te osigurao sredstva za financiranje javne nabave. S druge strane, odgovorne osobe navedenih bolničkih ustanova u Zagrebu su u zamjenu za primljeno mito izrađivale dokumentaciju o nabavi prema tehničkim specifikacijama proizvoda koje je na području Republike Hrvatske distribuiralo jedino osumnjičeno trgovačko društvo.

Budući je jedini ponuditelj u takvim postupcima javne nabave bilo osumnjičeno trgovačko društvo, operacijski mikroskopi su kupljeni za cijenu koja je neosnovano uvećana za 619.582,64 EUR-a, na štetu Državnog proračuna RH", sažetak je priopćenja EPPO-a.

S ciljem da prikriju tragove stjecanja nepripadne imovinske koristi, članovi zločinačkog udruženja su u ime drugog osumnjičenog društva izdavali račune s nevjerodostojnim sadržajem kako bi stvorili privid da je nepripadna imovinska korist osnovano i na zakonit način doznačena na račun tog osumnjičenog trgovačkog društva.

Na konferenciji za novinare glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je novi zaplet. Rekao je da će vrlo brzo donijeti odluku o sukobu nadležnosti koji u ovome predmetu postoji između USKOK-a i EPPO-a.

- USKOK je smatrao da je nadležan jer se radi o sredstvima iz hrvatskog proračuna, samo u jednoj točki rješenja o provođenju istrage se radi o europskom novcu, ali tu nije bilo predaje novca, nego se radilo o obećanju dara - kazao je Turudić. Po tome ispada da za USKOK, s obzirom na to da bivši ravnatelj splitske bolnice nije želio primiti mito, djela i nema, dok je za europske tužitelje dovoljno što se pokušalo podmititi.

Turudić nije rekao kakva će biti njegova odluka o sukobu nadležnosti. Međutim, njegova izjava da se EPPO ogriješio o načelo međusobne lojalnosti i time prekršio uredbu jer nije obavijestio USKOK da istražuje korupcijsku hobotnicu na čelu koje je, po njihovim rezultatima, Hrvoje Petrač, ne ostavlja puno dvojbe.

Kada je o USKOK-u riječ, ova je istraga specifična po nevjerojatno kratkom roku unutar kojega su provedeni izvidi i prikupljeni dokazi za ​ministrovo uhićenje. Turudić je kazao da su izvidi trajali samo nekoliko tjedana, što je do sada nezabilježeno, posebno u slučaju ovakvih kaznenih djela u koja je uključeno više pravnih osoba, više institucija i odgovornih osoba u njima. U takvim slučajevima izvidi ponekad traju i do dvije godine. EPPO je navodno na ovom slučaju radio pola godine.

Budući da iz priopćenja koja su u petak objavila dva tužiteljstva proizlazi da je opseg USKOK-ovih dokaza bitno uži od onih koje su prikupili europski tužitelji, novinare je zanimalo hoće li USKOK, ako preuzme predmet, kazneno goniti i Hrvoja Petrača. Turudić je odgovorio da bi "postupali prema svakome ako bi se našli dokazi".

Inače, kada su se odvijala uhićenja, Petrač ​nije bio u Hrvatskoj, a u šturoj izjavi novinarima je rekao da je za cijeli slučaj saznao iz medija. Glavni državni odvjetnik Turudić novinarima je odgovorio da ne zna gdje je Petrač, te ponovio da nije obuhvaćen istragom USKOK-a.

Prema riječima glavnog državnog odvjetnika, tužiteljstvo koje će odrediti kao nadležno za slučaj trebalo bi od onog drugog preuzeti sve dokaze, pa ih samostalno ocijeniti i odlučiti hoće li na temelju njih pokretati kazneni progon. To znači da USKOK nema nikakvu obavezu goniti Vilija Beroša za primanje mita ako im EPPO dostavi svoje dokaze za to djelo, kao ni Petrača.

Na pitanje mogu li europski tužitelji nastaviti kazneni progon Petrača i onih osoba iz ove organizirane koruptivne skupine koje USKOK eventualno ne bi obuhvatio svojim postupkom, glavni državni odvjetnik Turudić nije odgovorio navodeći "da je to pitanje hipotetsko".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 20:01