Prvi primjerak hrvatske putovnice s plavim tvrdim koricama i serijskim brojem 0001, koji je 1991. izrađen u Agenciji za komercijalnu djelatnost (AKD) za prvog predsjednika države dr. Franju Tuđmana, samo je jedan od brojnih eksponata multimedijske izložbe koja se u Muzeju suvremene umjetnosti može pogledati do 7. prosinca.
Svečanom otvorenju izložbe jučer je nazočio i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved te drugi uvaženi gosti.
U godini u kojoj obilježava 30. obljetnicu uspješnog poslovanja AKD, tvrtka od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku koja je 1991. osnovana s ciljem proizvodnje dokumenata RH, izložbenim materijalima želi javnosti pokazati dio povijesti stvaranja hrvatskih nacionalnih dokumenata, ali i razvoj AKD-a te njegov doprinos stvaranju moderne hrvatske države. U sklopu dvotjedne izložbe za građane će biti organizirane i edukativne radionice o prednostima digitalne osobne iskaznice koju je AKD predstavio ranije ove godine, a ona će se tamo moći i aktivirati.
Od postava vrijedi izdvojiti dio posvećen dostignućima u digitalnim tehnologijama, zaštićenom tisku i pametnim rješenjima. Građani tako mogu pogledati stvarne primjere krivotvorenih dokumenata, ali i doznati pojedinosti o proizvodnji multifunkcionalnih elektroničkih osobnih dokumenata, kao i primjeni različitih vrsta sigurnosnih značajki, čija je osnovna namjena zaštita i sprečavanje krivotvorenja, neovlaštenog kopiranja i sl.
Prikazan je široki spektar drugih usluga i tehnologija koje AKD pruža - od potpune digitalizacije obalnog linijskog prijevoza putnika, najnaprednijeg sustava za obradu tahografskih podataka i upravljanje prometom, kibernetičke sigurnosti, sigurnih usluga za bankarski sektor i financijske institucije, do pametnih rješenja u području sljedivosti i sigurnosti hrane.
Nadzorne i evidencijske markice za duhan i alkohol, oznake za sljedivosti ribe, svjedodžbe, diplome, poklon-bonovi… samo su dio portfelja AKD-a koji je kompleksnim procesom tiska, individualizacije i ispisa jedinstvenih QR kodova, napravio iskorak i u modernom obliku filatelije pa je kod njih uspješno izrađena prva europska i treća svjetska kriptomarka.
"Kontinuiranim ulaganjem u razvoj najsuvremenijih IT rješenja u području identiteta i sigurnosti, AKD je osigurao najviše tehnološke i sigurnosne standarde koji su za osobne dokumente propisani u EU, a tijekom 30 godina postali smo vodeća tvrtka čije se usluge svakodnevno koriste na globalnoj razini i to u najzahtjevnijim i najosjetljivijim područjima, poput bankarskog i fintech sektora", istaknuo je glavni direktor AKD-a Jure Sertić te dodao: "Kao tvrtka od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku u ovoj smo, po svemu izazovnoj godini kao prva država članica EU uspostavili Nacionalni sustav za izdavanje EU digitalnih COVID potvrda te ih je do danas izdano više od tri milijuna."
Vizualno atraktivni eksponati koji svjedoče o povijesti stvaranja hrvatskih nacionalnih dokumenata, ali i razvoju AKD-a i njegovu doprinosu stvaranju moderne hrvatske države, izloženi su u suradnji s partnerima izložbe: Ministarstvom unutarnjih poslova, Centrom za forenzična ispitivanja i kriminalistička vještačenja "Ivan Vučetić" i Muzejom policije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....