ZADRŽANA NEGATIVNA PROGNOZA

NOVO UPOZORENJE Moody's: Nastojanja hrvatske vlade da provede reforme dosad su bila nedostatna!

 Davor Pongračić / CROPIX

LONDON/ZAGREB - Hrvatska će vjerojatno biti prva istočnoeuropska zemlja koja će pristupiti Europskoj uniji (EU) u uvjetima pogoršavanja situacije u gospodarstvu i ograničenih izgleda za povratak zdravom rastu u kratkoročnoj perspektivi, upozorila je danas agencija Moody's , zadržavši negativnu prognozu za važeći rejting Hrvatske 'Baa3'.

Dominantni hrvatski gospodarski model dosada se u velikoj mjeri oslanjao na osobnu potrošnju i na građevinski sektor, poduprt vanjskim kreditiranjem, ali on je u međuvremenu potrošen, upozorava Moody's u posebnom izvješću o stanju u Hrvatskoj na pragu Europske unije.

"Izgledi za domaću potražnju slabi su, a gospodarstvo ima teškoća s preorijentacijom na izvozni sektor", upozoravaju u Moody'su. Situaciju dodatno otežava i izazovno vanjsko okruženje, napominju.

Nije riješen ni problem uskih grla koja koče ulaganja i izvozom predvođen rast, i to usprkos nedavnoj vidljivoj promjeni vladine politike.

"Nastojanja vlade da provede reforme koje bi poduprle unutarnju devalvaciju i oslobodile hrvatski potencijal za rast dosad su bila nedostatna" , ističu Moody'sovi analitičari.

Potrebne su dodatne reforme, posebno u segmentu poslovnog okruženja, uloge i efikasnosti javnog sektora i nefleksibilnih odredbi kojima se regulira tržište rada, dodaju.

Stanje u gospodarstvu i financijama Hrvatske na pragu ulaska u EU lošije je no što je bilo u zemljama koje su tome bloku pristupile 2004. i 2007. godine, a vjerojatno će se i dodatno pogoršati iduće godine, zaključuju u Moody'su.

Budući da nisu provedene reforme koje bi potaknule rast niti su poboljšani institucionalni kapaciteti za povlačenje sredstava iz fondova EU-a, Hrvatska vjerojatno neće u potpunosti ostvariti prednosti koje obično donosi članstvo u EU, upozorava Moody's.

"Stoga će kratkoročne prednosti koje se obično povezuju s pristupom EU vjerojatno biti precijenjene, a i srednjoročne prednosti podliježu riziku smanjenja", ističe se u osvrtu.

Zbog toga agencija nije promijenila negativnu prognozu za važeći rejting Hrvatske 'Baa3', kaže se, između ostaloga, u priopćenju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 22:00