OSUĐENI PA AMNESTIRANI

Nitko neće odgovarati za 12 specijalaca ubijenih u Borovu 1991. godine

 Damir Glibušić/Cropix

VINKOVCI - Jedna osoba je uhićena, dok su za četiri osobe raspisane tjeralice zbog sumnje da su 2. svibnja 1991. godine u selu Borovo kod Vukovara počinili ratni zločin protiv ratnih zarobljenika. Protiv petorke - četvero državljana RH i jedne osobe neutvrđenog državljanstva - podnesene su kaznene prijave, a osumnjičeni su da su zlostavljali i mučili sedmoricu od 24 ranjena hrvatska policajca.

Rečeno je to u subotu u Vinkovcima na medijskoj konferenciji MUP-a u vezi višemjesečne kriminalističke istrage u „slučaju Borovo“ na kojoj su bili angažirani policajci pet policijskih uprava, te djelatnici SOA-e i VSOA-e.

Uhićena osoba - čiji identitet nije otkriven - u petak navečer je privedena u istražni centar Županijskog suda u Vukovar i određeno je 48-satno zadržavanje.

- Četiri osobe su nedostupne i ne nalaze se na teritoriji RH - potvrdio je načelnik Uprave kriminalističke policije Vitomir Bijelić, rekavši kako je za jednom od tih osoba potraga raspisana 2006. temeljem presude na šest godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civila i protiv ratnih zarobljenika, izrečene na vukovarskom Županijskom sudu.

Također, protiv još jednog od četvorice potraga je raspisana 2008. zbog sumnje da je počinio ratni zločin nad civilima na području Osječko-baranjske županije.

Prema Bijelićevim riječima, tijekom krim istraživanja proteklih mjeseci ispitano je 28 svjedoka i obavljena 252 obavijesna razgovora, a u policiju je u četvrtak bilo privedeno pet osoba, od kojih je četvero pušteno, dok je jedna osoba uhićena.

U osam pretraga policajci su pronašli vatreno oružje i streljivo, što će biti posebno sankcionirano.

U selu Borovo 2. svibnja 1991. godine iz zasjede je ubijeno 12, a ranjena 24 pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci koji su tog „krvavog četvrtka“ došli izbaviti dvojicu kolega koje su noć ranije u redovitoj ophodnji zarobile paravojne srpske snage.

Županijski državni odvjetnik iz Vukovara Božidar Piljić rekao je novinarima kako se za ubojstvo 12 policajaca vodio kazneni postupak pred Vojnim sudom u Osijeku gdje je za taj zločin pravomoćno bilo osuđeno deset osoba.

- Međutim, 1996. godine donesen je Zakon o oprostu i mi više počiniteljima tog kaznenog dijela ne možemo ponovno suditi - objasnio je Piljić, dodavši kako se može suditi onima koji su u Borovu 2. svibnja '91. zarobili i zlostavljali sedmoricu policajaca.

Zamjenik Glavnog ravnatelja policije Milijan Brkić poručio je da spomenutim istragama policija šalje „jasnu poruku obiteljima žrtava da nisu zaboravljene i da niti jedan predmet, bez obzira kada je zločin počinjen, ne stoji u ladici“.

- To je i poruka počiniteljima gnjusnih ratnih zločina da neće mirno spavati jer će kad-tad biti dovedeni pred lice pravde - zaključio je Brkić.

Spomenuo je i „intenziviranu suradnju“ s MUP-om Srbije po svim linijama rada, među kojima je i ratni zločin, organizirani kriminal, terorizam i trgovina drogom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 18:29