Gluhi mogu sve, osim što ne čuju. Taj natpis stoji na zidu u novootvorenom Silent Caffeu, gdje gluhi i nagluhi konobari bez problema obavljaju svoj posao, unatoč komunikacijskoj barijeri. Trenutačno je u tom jedinstvenom kafiću u Ulici kneza Mislava zaposleno šest konobara, troje gluhih i troje nagluhih, a jedna od njih je i simpatična Lidija Dropulja.
Ona je nedavno diplomirala na Kineziološkom fakultetu, ima 23 godine, već neko vrijeme vodi privatne fitness treninge, a konobarenje u Silent Caffeu joj je prvi stalni posao.
- Nikad prije nisam konobarila, ali shvaćam da je riječ o dobroj prilici za stjecanje iskustva. Gostima je na prvu neobično to što se kave naručuju preko tableta, a mi uglavnom ne komuniciramo s njima, no dosta su nas dobro prihvatili. Ovaj projekt je vrlo važan za gluhe osobe jer se suočavamo s puno predrasuda, ljudi misle kako nismo sposobni za rad. A upravo je suprotno, želimo i trebamo raditi s ljudima - kaže Lidija.
Tehnologija
Njezin kolega Marko Tomašević (40) dugo je godina radio u autoindustriji, no kako se tehnologija počela ubrzano mijenjati, nije mogao ići u korak s njom. Bavio se i građevinom, radio u raznim tvornicama, no ništa nije potrajalo dulje od nekoliko mjeseci. Kao suprug i otac morao je pronaći stalan posao, a iako nikad prije nije konobario, obožava svoj novi posao u Silent Caffeu.
- Najviše od svega volim kuhati kave, a komunikacija s gostima mi i dalje stvara mali problem. Oni koji ne znaju da ovdje rade samo gluhi, često se jako iznenade kada shvate da nam je teže razgovarati s njima. No, gosti se često vraćaju, što znači da nešto radimo kako treba - kaže Marko.
Mladi ekonomist Emrah Dervišević (23) već je postao prepoznatljivo lice Silent Caffea. On je nagluh i vrlo dobro čita s usana, pa vrijeme uglavnom provodi između stolova dok su Lidija i Marko više za šankom. Ne shvaća nagluhost kao hendikep, nego se trudi što više komunicirati s gostima i stvarati odnose.
Iza cijelog projekta stoji poduzetnik Goran Basta, zagrebački Savez gluhih i nagluhih i Gradski ured za gospodarstvo, rad i poduzetništvo.
Pomoć grada
- Ovaj prostor je već dulje vrijeme dan na korištenje Savezu gluhih i nagluhih osoba, a mi smo ga preuredili u kafić kako bismo pomogli dugotrajno nezaposlenim osobama na način koji je zapravo najbolji - ne da im dajemo nešto, nego da im pružimo priliku za zaradu. Svi oni su prije radili poslove u pozadini, poput pomoćnih kuhara, gdje nisu imali prevelike odgovornosti niti komunikacije s drugima. No, mi u Savezu mislimo da to nije rješenje - pojašnjava Goran.
Konobari su završili edukaciju, a Goran otkriva kako je bilo i onih koji su u nekom trenutku odustali jer se nisu osjećali spremnima za toliku izloženost i komunikaciju s ljudima.
Projekt je, naime, sufinancirao Grad Zagreb.
- Mi smo danas jako ponosni. Uredili smo ovaj prostor za 350 tisuća kuna, posao je dobilo sedmero ljudi, od toga tri osobe s invaliditetom odnosno gluhe i nagluhe osobe. Mislim da će naši sugrađani prepoznati vrijednost Silent Caffea i da će doći ovdje naručiti svoju kavicu putem aplikacije na tabletu, poručila je jučer zamjenica gradonačelnika Milana Bandića, Jelena Pavičić Vukičević.
Na ekranima u kafiću u Ulici kneza Mislava se cijelo vrijeme prikazuju videozapisi zaposlenika pomoću kojih gosti mogu naučiti znakovni jezik, odnosno znakovnim jezikom prikazati najčešće narudžbe, poput kave s mlijekom, piva ili čaše vina. Radno vrijeme kafića je od ponedjeljka do subote od 7 do 23 sata.
'Nadamo se da ćemo razbiti predrasude'
Svi oni rođeni su gluhi ili nagluhi i zapravo su u strahu od komuniciranja. Nadam se da će ih ovaj projekt ohrabriti, a kod nas svih razbiti predrasude. Baš zbog toga narudžbe se odvijaju preko tableta, na način da posjetitelj s dva klika odluči što želi, a narudžba se automatski prikazuje na šanku.
Mislim da je tako jednostavnije i konobarima i svim gostima - smatra začetnik cijelog projekta i voditelj kafića Goran Basta, koji se nada da je ovo tek početak društveno odgovornih projekata koji će senzibilizirati javnost i integrirati gluhe u društvo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....