SUKOB U UKRAJINI

NATO-ov ŠTIT KAO ODGOVOR NA RUSKU PRIJETNJU Američki razarač u Jadranu rušit će Putinove rakete?

NATO planira postaviti vojne baze u istočnoj Europi, najavio je prvi čovjek NATO-a
 Getty Images

Hoće li se u Jadranu uskoro stacionirati američki brodovi s proturaketnim sustavom kao dio sve jačeg vojnog pritiska na Rusiju? NATO planira kao odgovor na rusku prijetnju postaviti vojne baze u istočnoj Europi, najavio je generalni sekretar ove organizacije Anders Fogh Rasmussen u razgovoru za britanski “The Guardian”.

Generalni tajnik NATO-a najavio je da će na summitu u Walesu, koji se održava 4. i 5. rujna, biti usvojen akcijski plan koji će potvrditi želju i spremnost alijanse da pojača svoju prisutnost u istočnim članicama saveza. Ovaj plan, između ostalog, predviđa: pojačane zračne kontrole nad Baltikom, Poljskom i Rumunjskom, slanje većeg broja ratnih brodova u Baltičko more, češću prisutnost brodova u istočnom Mediteranu, te češće vojne manevre u istočnoj Europi, piše Slobodna Dalmacija .

Rasmussen je najavio da će od članica NATO-a tražiti da, usprkos ekonomskoj krizi, povećaju svoje vojne budžete. NATO bi na summitu mogao odlučiti o postavljanju novih rotirajućih vojnih baza u istočnoj Europi. Neke članice NATO-a, među kojima su Njemačka, Španjolska, Slovačka i Italija, protive se izgradnji stalnih postrojenja na istoku, pa je Rasmussen najavio da će zbog toga nove baze formalno biti privremenog karaktera, ali uz vrlo česte rotacije trupa. Sada u istočnoj Europi NATO ima samo jednu stalnu bazu – u Šćećinu (Poljska).

Na summitu u Walesu dužnosnici će, kako se očekuje, dio bilateralnih susreta posvetiti daljnjoj uspostavi dugo planiranog proturaketnog obrambenog štita koji bi bio usmjeren prema Rusiji, a koji je originalno zamišljen da brani Europu od potencijalnih napada s Bliskog istoka i Sjeverne Koreje.

Za vrijeme ovogodišnje sigurnosne konferencije u Muenchenu američki ministar obrane Chuck Hagel otkrio je kako će tijekom iduće dvije godine u Europu stići tri dodatna razarača s AEGIS tehnologijom kako bi “štitili NATO članice na europskom kontinentu”.

Neki od tih brodova već su stacionirani u europskim lukama. „USS Donald Cook“, prvi koji je trajno stacioniran u Europi, u luci Rota na jugu Španjolske i ključna je komponenta europskog raketnog štita koji također uključuje baterije za presretanje u Poljskoj i Rumunjskoj, radar u Turskoj i zapovjedni centar u američkoj zračnoj bazi u Ramsteinu, Njemačkoj. Očekivano, za Moskvu to nije nikakav obrambeni „štit“, već ofenzivni američki „mač“.

U svim dosadašnjim raspravama na razini NATO-a, Hrvatska je podržavala izgradnju antiraketnog štita. No, kako će se postaviti dođe li zahtjev Washingtona da se jedan brod sa sustavom AEGIS stacionira u hrvatskom dijelu Jadrana o čemu spekuliraju u ruskim medijima i u ruskom Ministarstvu obrane na neslužbenoj razini. Na to pitanje nitko u Vladi i MORH-u ni službeno ni neslužbeno nema informacija.

U ruskim tiskovinama, poput „Izvestije“ i „Kommersanta“, navode kako bi se u daljnjem vojnom pritisku Zapada na Rusiju mogao primijeniti sada redefinirani dokument američke Agencije za proturaketnu obranu MDA „Missile Defense Agency Missile“ rađen za slučaj prijetnje interkontinentalnih raketa iz Irana i Sjeverne Koreje, a koji predviđa stacioniranje jednog američkog razarača sa sustavom AEGIS u Jadranu.

Najsuvremeniji ratni brodovi, klase „Arleigh Burke“, s moćnim radarskim sustavom AEGIS daleko vide. Čak 400 kilometara daleko od sebe vide doslovce sve što nebom leti. Riječ je sustavu namijenjenjom prvenstveno zaštiti matične flote od napada projektila i aviona.

AEGIS je integrirani kompjutorsko-radarsko-raketni sustav, koji može vrlo rano, na vrlo velikim daljinama, locirati prijetnju, ne samo neprijateljske rakete, nego i avione, brodove, podmornice, te odmah na ciljeve poslati rakete iz svog obrambenog sustava. Sistem može istodobno pratiti i organizirati obranu na više od 100 simultanih potencijalnih prijetnja, nadolazećih raketa ili aviona, upućujući svoje rakete, avione ili drugo oružje na njih.

Sistem se stalno usavršuje za cjelovitu obranu od napada iz zraka, s površine mora ili kopna, ali i ispod vode od torpeda i podmornica. Kao što su danas nosači aviona u američkoj floti jezgra svake napadne formacije, tako su brodovi opremljeni sistemima Aegis jezgra svake obrane flotnog sastava ili područja. Testiranja su pokazala kako bi se s jednim brodom na kojem je instaliran radarski sustav „Aegis“, mogla braniti površina veličine gotovo pola Europe, piše Slobodna Dalmacija .

’Arleigh Burke’ već je bio u Splitu

Za razliku od fiksnih presretača na tlu, koji su bili glavni oslonac raketnog plana Georgea Busha za obranu Europe, brodovi klase „Arleigh Burke“ mobilni su i lako se presele u područje za koje se smatra da je izloženo najvećem riziku od napada. Jedan ili dva broda sa sustavom AEGIS u svakom trenutku patroliraju istočnim Sredozemljem, a ove godine u dva su navrata posjetili i Split.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. rujan 2024 09:53