VIŠE OD 800.000 KUNA DUGA

NAKON ZADRUGE, NA RED DOŠLA I FIRMA Markuševac gradnja Ljube Ćesića Rojsa završila u stečaju

Ljubo Ćesić Rojs
 Tomislav Krišto / HANZA MEDIA

Trgovački sud u Zagrebu donio je rješenje kojim se pokreće prethodni postupak za utvrđivanje uvjeta za otvaranje stečajnog postupka nad Markuševac gradnjom d.o.o, , građevinskom tvrtkom kojoj je osnivač umirovljeni general HV-a Ljubo Ćesić Rojs, te se nalaže zastupnicima te tvrtke s više od 820.000 kuna duga da u roku od osam dana predaju popis imovine, nekretnina i pokretnina.

Sudskim zaključkom za 15. veljače zakazano je i ročište na kojem bi se zastupnici Financijske agencije (Fine), koja je i predložila otvaranje stečaja, ali i predstavnici Markuševac gradnje trebali očitovati o otvaranju stečajnog postupka.

Sudska odluka uslijedila je nakon prijedloga Fine podnesenom još u studenome 2016. u kojem se navodi da postoje neizvršene osnove za plaćanje u razdoblju duljem od 120 dana i u ukupnom iznosu od 822.373 kune. U prijedlogu Fine navodi se i kako ta tvrtka ima samo jednog zaposlenog, ali i otvoren račune i oročen novac u jednoj komercijalnoj banci. Osim tih podataka, kako se navodi, Fina ne raspolaže drugim podacima o imovini te tvrtke.

Markuševac gradnja d.o.o osnovana je krajem 2007. s kapitalom od 20.000 kuna, a kao glavni predmet poslovanja navodi se projektiranje, građenje, uporaba i uklanjanje građevina, ali i savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem te , između ostaloga, promidžba – reklama i propaganda, turističke usluge u nautičkom turizmu, sportska rekreacija i organiziranje koncerata, priredbi, revija, izložbi, festivala, zabavnih igara i slično.

Osnivač tvrtke je umirovljeni general HV-a Ljubo Ćesić Rojs i bivši saborski zastupnik HDZ-a, u javnosti zapamćen po izjavi 'Tko je jamio, jamio je', a kao direktor naveden je Mladen Pešorda.

Markuševac gradnja i Ljubo Ćesić Rojs spominjali su se i u javnosti 2010. kada je taj umirovljeni general ponovno gradio svoju kuću u Markuševcu koju je nekoliko godina prije toga sam srušio za upravljačem svojeg bagera jer za tu kuću nije imao dozvolu, odnosno potrebnu dokumentaciju. Kako se u medijima tada prenosilo, Rojs je poručivao da mu 'dozvole ne trebaju jer je kuću rušio zbog Ive Sanadera', te da je bivši premijer na njega 'vršio pritisak i učinio mi veliku štetu'.

Pokretanje stečaja Markuševac gradnje oglašeno je isti dan kada je sud za 20. ožujka zakazao ročište na kojim će se raspravljati prijedlog za zaključenjem stečajnog postupka nad Šezdesetšestom P, zadrugom za izgradnju prometnica kojoj je na čelu bio Ljubo Ćesić Rojs.

Ročište na koje su pozvani vjerovnici zakazano je na prijedlog stečajne upraviteljice koja je zatražila obustavu stečaja pokrenutog u veljači prošle godine jer ''stečajna masa Šezdesetšeste P nije dostatna niti za pokriće troškova postupka''.

Zadruga koja je završila u stečaju u osnovi je nasljednica nekadašnje 66. pukovnije koja je sredinom 90-ih godina kao kooperant Ministarstva obrane RH počela izvoditi građevinske radove diljem Hrvatske i to koristeći mehanizaciju koju je, kako se u medijima navodilo, RH kupila kreditom od 45 milijuna tadašnjih njemačkih maraka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 01:02