Nakon južine i velikog zatopljenja koje je vladalo za vikend, danas je u većini zemlje umjereno do pretežno oblačno i hladnije. U Dalmaciji može pasti malo kiše ili poneki pljusak, a u gorju snijeg, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda za Hrvatsku za ponedjeljak.
Vjetar većinom umjeren, na udare ponegdje jak sjeveroistočni i sjeverni, na Jadranu umjerena i jaka bura s olujnim, podno Velebita moguće i orkanskim udarima. Zbgo vrlo jake i olujne bure je za područje Velebitskog kanala izdan i crveni meteoalarm.
Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 2 do 7, na Jadranu od 8 do 13 stupnjeva Celzijevih.
Hladnije će biti i sutra, kada je u gorju moguć i slab snijeg. Na Jadranu će sutra biti djelomice sunčano i uglavnom suho. U ostatku zemlje očekuje se pretežno oblačno vrijeme, uz mogućnost za malo kiše na istoku, slab snijeg mjestimice u gorju, a na zapadu kraća sunčana razdoblja. Vjetar većinom slab, na Jadranu umjerena i jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima. Najniža jutarnja temperatura od -2 do 2, na Jadranu od 3 do 8. Najviša dnevna između 1 i 5, na Jadranu od 9 do 15 °C.
Vodostaji rastu
Nakon obilnih kiša koje su padale tijekom vikenda, porasli su vodostaji rijeka, a na nekim je mjernim postajama na Savi i Kupi na snazi i pripremno stanje obrane od poplava.
U Puli je, primjerice, tijekom vikenda palo više kiše nego što valja očekivati u cijeloj veljači, javlja Istramet. Zbog obilnih je kiša i u Istri jučer zabilježen odron u Buzetu.
Vodostaj Save je u Zagrebu u samo 24 sata porastao za skoro pet metara pa se rijeka izlila iz korita.
Zbog nabujale Rječine u Istri su na snazi i redovne mjere obrane od poplava. Od jutra rastu i vodostaji Kupe kod Farkašića, Save kod Jasenovca te Une u Kostajnici, a raste i vodostaj Drave.
Zbog vodenog vala koji se očekuje iz Slovenije, moglo bi biti još problema u idućim danima.
Izvanredno stanje proglašeno je jučer poslije podne na području Zenice gdje su nabujale rijeke i potoci prouzročili plavljenje brojnih stambenih objekata na širem području općine. Rijeka Bosna je dosegnula vodostaj od 440 centimetara te se izlila na svim priobalnim zemljištima i plavi okolna mjesta. Voda je prodrla u desetke kuća iz kojih su stanovnici evakuirani a civilna zaštita im je osigurala nužni smještaj. Veliki broj kuća je poplavljen, veći broj ljudi je iseljen iz kuća, te je zbrinut od civilne zaštite.
HAK: Zbog jakog vjetra ograničenja u prometu
Zbog jakog vjetra samo za osobna vozila otvorene su - autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Maslenica, (obilazak za ostale skupine vozila je državnim cestama preko Gračaca(DC50)-Obrovca(DC27)-Karina), autocesta A6 Rijeka-Zagreb, između čvorova Delnice i Kikovica, (obilazak za ostale skupine vozila je preko Gornjeg Jelenja, starom cestom DC3 kroz Gorski kotar), Jadranska magistrala od Karlobaga do Svete Marije Magdalene, DC54 Maslenica-Zaton Obrovački te Paški most, izvijestio je Hrvatski autoklub (HAK).
Na autocesti A7 Orehovica-Šmrika, na dionici Jadranske magistrale (DC8) Bakar-Karlobag te lokalnoj cesti Križišće-Kraljevica (LC58107) zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila).
Na autocesti A6 Rijeka-Zagreb vidljivost je smanjena zbog magle između čvorova Ravna Gora i Vrbovsko.
Kolnici su mjestimice mokri ili samo vlažni i skliski. Mogući su odroni.
Zbog vjetra, u prekidu su katamaranske linije Mali Lošinj - Cres - Rijeka te linija Novalja - Rab - Rijeka Split - Hvar - Vela Luka - Ubli i Split - Vis.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....