KUJUNDŽIĆ DIGAO DRŽAVU NA NOGE

Najavio dizanje poreza na duhan, mobitele, alkohol i kocku, a u Vladi kažu: “Mi o tome nemamo pojma”

 
 Goran Mehkek / CROPIX

Hrvatskom zdravstvu trebaju dodatne tri milijarde kuna, a ministar Milan Kujundžić kaže da je pronašao “lijek” za tu dubiozu u povećanju poreza na cigarete, žestoka pića, kockanje i mobitele. Tvrdi da se tim novim porezima ne bi ugrozio standard građana jer bi pušači primjerice “pušili 17 umjesto 20 cigareta dnevno, a ljubitelji žestica pili jedan umjesto dva konjaka”.

Dodaje da bi po nekim izračunima to bilo “nekoliko kuna po kutiji cigareta ili boci alkohola i 10 posto na telefonske račune”. Još donedavno ministar je spominjao i slatkiše, ali je u međuvremenu očito odustao od tog poreza.

Zanimljivo je da je u ovom novom pokušaju da “spasi” zdravstveni sustav ministar najavio nove poreze samo nekoliko dana nakon što je ministar financija Zdravko Marić rekao da “neće biti povećanja poreza” pa je pitanje ima li Kujundžić podršku svojih kolega u Vladi za taj potez ili “solira”. Osim toga za javnost je sigurno neprihvatljivo da se najčešće preko njihovih leđa “liječe” zdravstvene dubioze.

Vatrogasna mjera

- Ova je najava nevjerojatna. Ministar očito namjerava povećati prihode kako bi pokrio rupe u sustavu, i to preko leđa građana, što će najviše osjetiti oni najsiromašniji. Osim toga, s obzirom na to da u sustavu nije ništa učinjeno na racionalizaciji, ovim novim porezima, i to u trenutku kad je HDZ rekao da nema novih poreznih nameta, može se očekivati povećanje rashoda, odnosno dodatna neracionalnost - kaže dr. Maja Vehovec iz Ekonomskog instituta. Dodaje kako je ovo neozbiljna najava i priznanje da ministar ne zna racionalizirati sustav.

- Ovo je priznanje da se očito ne zna i ne može napraviti ništa, a poruka je - sad vi platite. Zdravstvu treba reforma koja će imati politički konsenzus, koja će se raditi u kontinuitetu kroz više mandata, polako i pametno, što se dosad nije događalo - kaže dr. Vehovec.

Ni bivši ministar zdravstva Siniša Varga ne vidi koristi od novih poreznih opterećenja ako se odnos prema tom sustavu ne promijeni.

- Zakon o obveznom osiguranju već godinama određuje da trećina trošarina na cigarete treba stići u zdravstveni proračun, ali zdravstvo taj novac nikad ne vidi. Poučen tim iskustvom, podržao bih namjensko povećanje trošarina i poreza, ali samo ako bi taj novac bio stvarno utrošen za lijekove, kirurški materijal, obnovu domova zdravlja i bolnica te edukaciju zdravstvenog osoblja - drži Varga.

No, ministar zdravstva Milan Kujundžić očito je solirao kada je u intervjuu Novom listu najavio povećanje trošarina na cigarete, alkohol, kocku i mobitele, što nisu dobro prihvatili u Vladi.

Dok je premijer Andrej Plenković boravio na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku, nije imao pojma što će njegov ministar zdravstva najaviti. Dogodilo se slično kao i s pravilnikom o uvozu voća koji je bio najavio pa zbog packi predsjednika Vlade povukao ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, zbog čega se čak počela spominjati i njegova smjena. Kujundžić se pak već neko vrijeme spominje kao jedna od najslabijih karika Plenkovićeve Vlade zbog nerješavanja problema u sektoru koji grca u dugovima, a ovakvo soliranje sigurno mu neće pomoći.

Stoga ne čudi izjava jednog visokog izvora iz Banskih dvora:

- O takvoj se ideji u Vladi nije raspravljalo, niti na načelnoj razini, a kamoli na razini konkretizacije. Poreznu politiku vodi i predlaže Ministarstvo financija, a ovakav prijedlog Ministarstvo financija nije ni na koji način spominjalo - kaže naš izvor blizak premijeru.

Ministri u strahu

Nakon što se gotovo cijela država na noge digla zbog najave ministra financija Zdravka Marića da će od iduće godine uvesti porez na nekretnine, Plenković je odlučio odustati od uvođenja tog poreza. Također, Tolušiću je naredio da povuče sporni pravilnik o voću zbog kojeg smo bili na pragu trgovinskog rata sa susjednim zemljama. Nakon ta dva slučaja, kažu naši sugovornici iz HDZ-a, više se nitko od ministara ne usudi ništa raditi i najavljivati na svoju ruku, pa stalno traže dopuštenje od premijera, što je zapravo i logično, jer je predsjednik Vlade najodgovorniji za njene politike. Plenković sada sigurno nije sretan što njegov drugi ministar, dok je on u New Yorku, najavljuje nešto što uopće nije iskomunicirano u Banskim dvorima, niti na načelnoj razini, a već se digla pobuna u javnosti.

Poziv na dijalog

Ministar Kujundžić pak za Jutarnji pojašnjava da nije riječ o službenoj politici Vlade, nego o njegovom prijedlogu o kojem govori već neko vrijeme, a ujedno i o pozivu na dijalog.

- Mjesecima to iznosim i pozivam na dijalog. Možemo li se suočiti s istinom da ako želimo imati medicinu koja će pratiti svjetsku, moramo biti spremni dati i više novca. Jer svi se čude kako mi Hrvati trošimo 750 eura na zdravstvo, a Nijemci i Danci 6000 ili 7000 eura. U tom duhu nudim moguća rješenja jer ne možemo iz godine u godinu ići u deficit - kaže Kujundžić.

Pojašnjava da ovi prijedlozi za povećanjem trošarina najmanje pogađaju standard većine građana jer alkohol i pušenje izazivaju ružne bolesti koje odnose i živote, istodobno koštaju zdravstveni sustav. O povećanju trošarina na mobitele kaže da se ipak može još raspravljati je li to nužno.

Pitali smo ga i je li se čuo s premijerom prije nego što je iznio ove prijedloge.

- Premijer zna da ja to govorim mjesecima. Nije to od jučer - odgovara Kujundžić.

U Vladi se nismo ništa dogovarali

I potpredsjednik Vlade, HNS-ov Predrag Štromar potvrdio nam je da ovi Kujundžićevi prijedlozi nisu dogovoreni u Banskim dvorima, a predsjednik Kluba HNS-a u Saboru Milorad Batinić kaže da bi volio da im se prije bilo čega pojasnio koja bi bila namjena prikupljenih sredstava. - Što se tiče cigareta i alkohola, država ima svoj prostor gdje može namaknuti sredstva, a mobitele ne smatramo luksuzom.

Manje-više ih svi koristimo u poslu i s te strane ne mislim da je to baš najsretnije rješenje. A za alkohol i cigarete postoji mogućnost povećanja trošarina, ali bih volio da nam se prije obrazloži za koju namjenu bi se koristila ta sredstva - kaže Batinić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 16:46