U Bruxellesu se protekla dva dana održao sastanak ministara vanjskih poslova NATO saveza. Glavna tema, naravno, bila je Ukrajina te sabotaže i kibernetički napadi Rusije na članice NATO-a. Na sastanku ministara vanjskih poslova prvi je put sudjelovao jordanski kralj Abdullah II., u sklopu rasprave o stanju u južnom susjedstvu NATO-a, a stigao je i američki državni tajnik Antony Blinken.
Bio mu je to oproštajni posjet NATO-ovu središtu jer uskoro odlazi s dužnosti. Ministarskom sastanku prvi su put prisustvovali visoka predstavnica EU Kaja Kallas te novi ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha. Iako su se na sastanku razmatrale važne teme, među kojima i obuka ukrajinskih vojnika u sklopu NATO-ove misije NSATU u Njemačkoj, u Bruxellesu nije bilo hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana ni državnog tajnika Frane Matušića.
Hrvatsku je na sastanku predstavljao njezin veleposlanik pri NATO-u Mario Nobilo. Iako je riječ o dugogodišnjem veleposlaniku pri savezu, ipak je u najmanju ruku neobično da na sastanak nije došao nitko iz Zagreba, s obzirom na to da je ministar Grlić Radman redovit sudionik ministarskih sastanaka.
U Ministarstvu vanjskih poslova tvrde nam da Hrvatska ni u kojem slučaju ne podcjenjuje sastanak NATO ministara ni teme koje su na njemu raspravljane, da ovo nije nikakva politička poruka Hrvatske NATO-u te da su svjesni važnosti oproštajnog dolaska američkog državnog tajnika, ali "dogodio se splet okolnosti".
Naime u utorak, prvog dana ministarskog sastanka u Bruxellesu, ministar Grlić Radman je kao premijerov izaslanik u Zagrebu prisustvovao Konferenciji o sigurnosnim izazovima za Europu u organizaciji Centra za sigurnosnu suradnju RACVIAC, u partnerstvu sa Zakladom Konrad Adenauer i Europskim centrom za sigurnosne studije George C. Marshall. Kako nam je pojašnjeno, RACVIAC ima veliko značenje za Hrvatsku te ministar taj događaj nije mogao preskočiti.
Istovremeno je državni tajnik Frano Matušić imao zakazane važne političke konzultacije te također nije mogao ići. Tada se postavila dilema - u Bruxelles uputiti pomoćnika ministra ili veleposlanika Nobila? Odlučeno je da ide Nobilo s obzirom na to da je on i dekan diplomatskog zbora. Ovaj događaj poklapa se s hrvatskim odbijanjem da pošalje dva časnika u misiju NSATU u Njemačku, no naši sugovornici smatraju da zbog ovih događaja Hrvatska neće dobiti prigovore u Bruxellesu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....