Na zagrebačkom Općinskom sudu čelnici Vlade i sudstva u srijedu su obilježili 22. godišnjicu ubojstva Gordane Oraškić, Hajre Prohić i sutkinje Ljiljane Hvalec, zbog čega je današnji dan proglašen Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.
Premijer Andrej Plenković podsjetio je kako je počinitelj zločina dobio tada najvišu kaznu zatvora u Hrvatskoj od 40 godina i poručio kako je nužno zajedničko, snažno i koordinirano djelovanje na suzbijanju nasilja nad ženama i u obitelji.
"U partnerstvu s udrugama civilnoga društva omogućili smo iskorake u boljoj suradnji svih sastavnica izvršne vlasti i svih točaka sustava, pooštravanju materijalnih odredbi kaznenoga zakona, poboljšavanju odredbi procesnoga zakona, do potvrđivanja međunarodnih ugovora kao što je Konvencija Vijeća Europe o zaštiti žena od nasilja i nasilja u obitelji, koja nam je omogućila da uskladimo naš pravni poredak i poboljšamo zakonske i procesne okvire za bavljenje s tim fenomenom", istaknuo je.
Pandemija covida-19 također je utjecala na porast nasilja, no Plenković napominje da je broj prekršajnih prijava za nasilje manji, dok je kaznenih prijava više.
"Sankcije su sada znatno više i strože. To je poruka Vlade i cijeloga društva nasilnicima, prema nasilju koje je neprihvatljivo i prema žrtvama da u ovakvim okolnostima nisu i neće biti same. Ovakav događaj treba biti podsjetnik da ne šutimo o tom fenomenu, da na njega reagiramo i svim mogućim preventivnim mjerama spriječimo i odvratimo nasilnike od nasilja, a žrtve zaštitimo", poručio je.
Sessa: Sudstvo mora učiniti više u sprječavanju nasilja
Predsjednik Europske udruge sudaca Đuro Sessa rekao je kako je ova obljetnica za njega osobno vrlo emotivna jer je tada bio druga osoba koja je ušla u sudnicu nakon ubojstva.
"Dobro je da se upravo takav dan obilježava kao dan borbe protiv nasilja nad ženama, dobro je da se podsjećamo toga i da smo stalno svjesni problema, koji je sve veći. Suci i sudstvo u cjelini moraju učiniti više u sprječavanju te pošasti", kazao je Sessa.
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica naglasio je da se čuvajući uspomenu na tri žrtve moramo snažnije založiti protiv svakog oblika nasilja.
"U borbi protiv nasilja kao država i društvo moramo biti odlučniji, u sankcioniranju stroži, a u prevenciji učinkovitiji", rekao je Malenica poručivši da će njegovo ministarstvo nastaviti graditi djelotvorniji sustav za zaštitu prava žrtava i borbu protiv svih oblika nasilja.
Zamjenik predsjednika Vrhovnog suda Marin Mrčela izjavio je kako je današnji dan podsjetnik na žrtve i poticaj za promišljanje o potrebi snažnije borbe protiv nasilja nad ženama i u društvu.
Svaki segment društva treba dati svoj obol, to nije jednostavan zadatak jer uključuje i promjenu svijesti, kaže Mrčela.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....