REAKCIJA NA ODLUKU

MOL RAZOČARAN PRESUDOM SANADERU 'Hernadi neće mijenjati strategiju prema Ini'

Mađarska naftna i plinska kompanija MOL izrazila je danas razočaranje presudom Vrhovnog suda RH u slučaju Sanader, odlučno odbacuje sve sugestije o neprimjerenom poslovnom ponašanju i nastavit će se braniti od svih tvrdnji o nezakonitim praksama.

"Grupa MOL s poštovanjem je primila na znanje presudu u slučaju Sanader, objavljenu u medijima, ali je jako razočarana dijelom odluke koji se odnosi na navodno nepropisno ponašanje MOL-ovih dužnosnika u vezi s INA-om", stoji u odgovoru mađarske kompanije na Hinin upit.

Zagrebački Županijski sud danas je zaprimio odluku Vrhovnog suda koji je, nakon žalbenog postupka potvrdio prvu presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu u slučajevima Hypo i Ina-MOL, umanjivši mu kaznu s 10 na osam i pol godina zatvora.

Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić potvrdio je poslijepodne da je odluka stigla na sud te da je, uz umanjenu kaznu, potvrđena prvostupanjska osuđujuća presuda.

I dok je obrana tražila da se ukine presuda nekada najmoćnijem hrvatskom političaru i naredi novo suđenje, Uskok je u žalbi zahtjevao da mu se kazna poveća na zakonski maksimum od 15 godina.

Obrana je u žalbenom postupku isticala da najspornijim drži što je sud odbio niz njihovih svjedoka, a bezrezervno poklonio vjeru 'neistinitim iskazima' ljudi koji su teretili Sanadera.

Među njima su najvažniji bivši riječki tajkun Robert Ježić, koji je posvjedočio da je Sanader preko inozemnih računa njegove tvrtke Xenoplast primio pet milijuna eura, odnosno polovicu dogovorenog mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, te Drago Vidaković koji je rekao da je vidio kako je čelnik Hypo banke Wolfgang Kulterer Sanaderu predao proviziju nakon što je Hrvatskoj 1994. odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstva.

"Neovisno i nepristrano utvrđivanje činjenica na sudu i njihova valjana sudska procjena neophodni su faktori za inozemne ulagače pri odabiru lokacije (za ulaganje), ali očito nisu bez iznimke zajamčeni u današnjoj Hrvatskoj", kažu u MOL-u.

Iz mađarske kompanije navode i da MOL ni u jednom trenutku nije bio dio pravnog postupka, pa nema na raspolaganju pravni lijek na odluku. No, MOL odlučno odbacuje sve sugestije o neprimjerenom poslovnom ponašanju i nastavit će se braniti od svih tvrdnji o nezakonitim praksama.

"Predsjednik uprave i izvršni direktor (Hernadi) i dalje ima puno povjerenje odbora MOL grupe. MOL-ova strategija prema Ini neće se mijenjati", navode iz MOL-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 16:19