Vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti mora biti tjelesno i duševno sposoban upravljati vozilom te za to imati potrebno znanje i vještinu. Za mlade vozače vožnja pod utjecajem alkohola je zabranjena! Mladi vozač ne smije upravljati niti početi upravljati motornim vozilom ako u krvi ima alkohola.
Koja je dopuštena količina alkohola u krvi vozača tijekom upravljanja vozilom?
Dopuštena količina alkohola u krvi za vozača vozila kategorija A1, A2, A, B, BE, F, G i AM iznosi do 0,5 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka. Ako vozač u krvi ima alkohola iznad 0,5 g/kg, ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom. Smatrat će se da je vozač počeo upravljati vozilom ako je u takvom stanju pokrenuo vozilo s mjesta.
Vozač vozila B kategorije kojemu je upravljanje vozilom osnovno zanimanje (tak- sisti, vozači hitne pomoći, instruktori vožnje, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.), u vrijeme kada obavlja te poslove, ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako u krvi ima alkohola.
Kako alkohol djeluje na sposobnost upravljanja vozilom?
Zbog čega vozač koji upravlja motornim vozilom, a u krvi ima alkohola, izaziva brojne probleme i opasnosti?
Zbog toga što alkohol najprije i najviše djeluje na mozak. Putem krvi vrlo brzo dolazi do mozga i već mala koncentracija alkohola brzo djeluje na sposobnosti upravljanja vozilom. Učinci prisutnog alkohola najprije se očituju u psihičkom stanju vozača. Ono dovodi do smanjenja sposobnosti vida, usporenog reagiranja, smanjenja koncentracije, usporenih pokreta te do precjenjivanja vlastitih sposobnosti, i drugog. Već pri vrlo niskoj koncentraciji alkohola u krvi (0,1 g/kg), za neke vozače vožnja predstavlja potencijalnu opasnost.
Izvor: Medicinsko - psihološki institut Essen
Koliko dugo alkohol djeluje u krvi?
Koliko dugo će djelovati alkohol u krvi ovisi o različitim čimbenicima, a prije svega o:
• količini alkohola u krvi vozača
• tjelesnoj težini vozača
• količini i vrsti hrane koju je vozač pojeo
• psihičkom stanju vozača
• vremenu kada je vozač konzumirao alkohol.
Ako se alkohol pije natašte, koncentracija u krvi se bitno povećava i djeluje jače nego ako je osoba sita. Isto vrijedi ako se alkohol pije naiskap. Tijekom jednog sata u prosjeku se razgradi oko 0,1 g/ kg, što ovisi o osobi. Ako se konzumira velika količina alkohola, primjerice pet do šest boca piva s 5,2 posto alkohola ili 2 do 2,5 dcl žestokog pića, treba 10 do 12 sati da se alkohol razgradi i da ga se organizam oslobodi.
Kako se utvrđuje prisutnost alkohola u krvi?
Prisutnost alkohola u krvi utvrđuje se:
• analizom krvi i urina ili analizom krvi
• mjerenjem količine alkohola u litri izdahnutog zraka
• liječničkim pregledom
• i drugim metodama i aparatima.
Utjecaj droga i lijekova sposobnost upravljanja vozilom
Različite droge, primjerice heroin, hašiš, morfij, kokain, razne sintetičke droge i dr., čak i u malim količinama, znatno utječu na smanjenje sposobnosti upravljanja vozilom. Djeluju na smanjenje pozornosti, na slabije uočavanje i prepoznavanje, suženje vidnog polja, produljenje vremena reagiranja i smanjenje motorike. Pod utjecajem droga vozači su skloni agresivnom ponašanju, haluciniranju i euforiji, što vodi gubljenju kontrole nad ponašanjem. To za sigurnost vožnje i sudionike u prometu često može biti kobno.
Smije li vozač upravljati vozilom na cesti ako u organizmu ima droga ili lijekova?
Vozač ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droge ili lijekova. Vozač vozila B kategorije koje je upravljanje vozilom osnovno zanimanje (taksisti, vozači hitne pomoći, instruktori vožnje, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.) u vremenu kada obavlja te poslove, ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droga ili lijekova.
Smatrat će se da vozač u organizmu ima droga ili lijekova ako se njihova prisutnost utvrdi odgovarajućim sredstvima ili uređajima, liječničkim pregledom ili analizom krvi i urina ili analizom krvi.
Vozilom u prometu upravljaju i vozači koji boluju od različitih bolesti koje zahtijevaju korištenje lijekova. Utjecaj lijekova manje je opasan od utjecaja alkohola i droga. Međutim, neki lijekovi ipak negativno djeluju na psihofizičke sposobnosti vozača.
Lijekovi koje vozač koristi za smirenje i opuštanje uzrokuju pospanost i smanjuju oprez. Prije uporabe lijekova vozač se obvezno mora posavjetovati s liječnikom.
Neki lijekovi koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilom označeni su na ambalaži crvenim trokutom. Vozač koji koristi takve lijekove ne smije upravljati vozilom niti početi upravljati vozilom na cesti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....